Melanoma – ne mirties nuosprendis

"Dermatologo funkcija – laiku pastebėti ir diagnozuoti susirgimus. Nustačius melanomą ar kitą odos vėžio ligą, paciento ligos atvejis pristatomas multidisciplininiame konsiliume, kur kartu su dermatologais, chirurgais, onkologais chemoterapeutais, radiologais, onkologais radioterapeutais, plastikos chirurgais aptariamas gydymo planas", – teigė J.Česienė.

Anot jos, naujausios diagnostinės priemonės, taikomos Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, leidžia anksti užkirsti kelią melanomai ar kitos rūšies odos vėžiui.

"Klaipėdos universitetinė ligoninė yra lyderė Lietuvoje, kai melanomos operacijos metu, po detalaus patologų, onkologų, chirurgų aptarimo, didelės rizikos melanoma sergantiems pacientams atliekama sarginio limfinio mazgo biopsija, panaudojant radioizotopus ir branduolinės medicinos technologiją. Pastaroji Vakarų Lietuvoje yra tik Klaipėdos universitetinėje ligoninėje", – kalbėjo gydytoja J.Česienė.

Būtina reguliari apžiūra

Tiesa, gydytoja dermatovenerologė pripažino, kad apie 60 proc. melanomos atvejų įtaria arba diagnozuoja ne gydytojai dermatologai, o pats žmogus, artimieji, šeimos gydytojai arba kitų specialybių medikai, apžiūrėję odą.

J.Česienė akcentavo, kad tinkama ir reguliariai atliekama odos apžiūra padeda anksti aptikti pakitusius apgamus, o laiku atlikta operacija suteikia puikią galimybę pasveikti.

Apsižiūrėti odą reikia gerai apšviestame kambaryje prieš veidrodį, kuriame save matote visu ūgiu. Būtų gerai, jei kitas asmuo atkreiptų dėmesį į galvos odą ir sprandą.

"Veidrodyje apsižiūrėkite kūną iš priekio ir nugaros, paskui pakelkite rankas ir patikrinkite šonus. Sulenkite alkūnes ir atidžiai apsižiūrėkite išorinę bei vidinę dilbio, žasto dalį (ypač sunkiai matomą išorinę dalį) ir rankas, atkreipkite dėmesį į kojas, pėdas, padus bei tarpupirščius. Taip pat praskirkite plaukus ir dalį sukelkite į viršų, o tada, laikydami rankoje veidrodėlį, apsižiūrėkite iš nugaros sprandą ir galvos odą. Veidrodėliu rankoje įvertinkite nugarą, lyties organus, sėdmenis", – patarė gydytoja dermatovenerologė.

Anot jos, apžiūros metu rastas pakitęs apgamo dydis, forma, spalva, apgamo jautimas – pirmieji įspėjamieji melanomos požymiai. Tokių pakitimų gali atsirasti įgimtuose ar seniau įgytuose apgamuose arba melanoma gali atsirasti kaip naujas nenormalios išvaizdos apgamas.

Medikė teigė, kad žmonėms dar trūksta informacijos apie galimybę be siuntimo pasitikrinti dėl melanomos grėsmės. Kiekvienas, norintis pasitikrinti dėl odos vėžio, gali tai padaryti bet kada. Reikalinga tik išankstinė registracija pas gydytoją dermatovenerologą.

Melanomos rizikos faktoriai

Šviesios odos ir greitai nudegantys saulėje asmenys.

Žmonės, turintys daugiau nei 50 apgamų (didelių įgimtų, daugybinių ir / ar atipinių / displastinių apgamų).

Veikiami UV spinduliuotės (saulė, soliariumai).

Vaikystėje dažnai ir stipriai nudegę saulėje.

Genedinė predispozicija.

Asmeninė ar / ir šeiminė melanomos anamnezė (apie 10 proc. melanomos atvejų sudaro šeiminis vėžys).

Kitos paveldimos ligos (kai kurios genetinės ligos ar sindromai, tokie kaip pigmentinė kseroderma, retinoblastoma, Li-Fraumeni sindromas, taip pat Vernerio sindromas bei paveldimas krūties ir kiaušidžių vėžio sindromas, siejami su didesne melanomos rizika).



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių