Norite padėkoti medikui? Darykite tai tinkamai

 • Teksto dydis:

Dažnas po operacijos sveikstantis pacientas su maišeliu rankose ar vokeliu kišenėje, norėdamas padėkoti, užsuka į jį operavusio gydytojo kabinetą. Retas žino, kad tokia padėkos forma yra kyšis, ir net nepagalvoja apie kitus padėkos būdus, kurie neverstų jaustis nejaukiai, nežeistų ir nežemintų mediko, kai jam svarbiausia – gerai pavykusi operacija ir sveikstantis pacientas. Tad ar tikrai vis dar reikia nešti gydytojams dovanas, o galbūt galima atsidėkoti oficialiu būdu?

Dėl kyšio negydys geriau

Brukamas kyšis – nemaloni situacija abiem pusėms. „Dažnas gydytojas, susiklosčius šiai situacijai, galvoja, kad pacientas juo nepasitiki, abejoja jo noru padėti pacientui. Kai medikas atsisako paimti, dažnas pacientas lieka sutrikęs ir nesupratęs, kodėl medikas nepaėmė dovanos, galvoja, kad gal ji per maža ar per prasta. Nerimauja, kad dabar jo turbūt negydys ar gydys netinkamai. Daug kas tikina, kad duodami kyšį tiesiog nori padėkoti medikui, tačiau visuomet galima paieškoti ir rasti kitokių būdų“, – įsitikinusi Eglė Tamošiūnienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja.

Medikai vieningai teigia, kad joks kyšis negali pakeisti gydymo eigos, kurią gydytojui numato įvairūs teisės aktai, oficialiai patvirtintos ligų gydymo schemos. Be to, svarbu žinoti, kad ne tik vokeliai su pinigais, bet ir mažos dovanėlės – saldainiai ar kava – yra kyšis, už kurį ir duodančiam kyšį, ir jį imančiam gresia baudžiamoji atsakomybė.

Ne tik vokeliai su pinigais, bet ir mažos dovanėlės – saldainiai ar kava – yra kyšis, už kurį ir duodančiam kyšį, ir jį imančiam gresia baudžiamoji atsakomybė.

Geriausia – vieša padėka

Jei bet kokia dovanėlė gydytojui yra kyšis ir nusikaltimas, tai kaipgi pacientai gali išreikšti savo dėkingumą? Ir kokia forma išreikšta padėka būtų maloniausia pačiam medikui?

E.Tamošiūnienė įsitikinusi, kad geriausia yra padėkoti viešai, pavyzdžiui, parašyti padėką, gražų atsiliepimą socialiniuose tinkluose, specializuotose portaluose ar tiesiog parašius perduoti įstaigos administracijai, kuri pasirūpins, kad ne tik medikas sužinotų apie padėką, bet ir ją paviešins. Gydytojui bus malonu skaityti parašytą atsiliepimą apie jo gerą darbą, galbūt tas geras atsiliepimas paskatins ir kitus pacientus pas jį apsilankyti. Be to, vieša padėka sustiprins gydytojo gerą reputaciją jo kolegų ir vadovybės akyse.

Atsidėkoti geru žodžiu

Savo kritišką požiūrį į neoficialius atsidėkojimus medikams reiškia ir Kaune gyvenanti Rasa. Mergina teigia, kad kategoriškai nepritaria, jos nuomone, sovietiniu laikotarpiu susiformavusiai nuostatai ir pati nepasiduoda šio požiūrio įtakai: „Nuo pat vaikystės girdėjau kalbas, kad medikai ima kyšius. Tiek seneliai, tiek kiti artimieji visuomet pasiruošdavo vokelį vykdami į ligoninę. Aš esu įsitikinusi, kad medikai yra kvalifikuoti savo srities profesionalai, kai kuriuos papildomos neoficialios dovanos gali netgi įžeisti.“

Mergina pasakoja, kad svarbiausia yra ir patiems pacientams parodyti pagarbą medikui – nežeminti jų orumo, o padėkoti geru žodžiu.

„Tikiu, kad kiekvienas sveikatos priežiūros specialistas apsidžiaugs perskaitęs gražų jam skirtą laišką, gavęs atvirlaiškį su padėkos žodžiais ar tiesiog perskaitęs puikų atsiliepimą socialiniame tinkle ar kituose viešuosiuose interneto portaluose apie save“, – teigia kaunietė Rasa ir viliasi, kad keičiantis visuomenės požiūriui nebeliks kalbų apie tai, jog medikai yra korumpuoti. Rasa pati visuomet medikams atsidėkoja šypsena, geru žodžiu ir tiesiog nuoširdžiu paprastu žodžiu „ačiū“.

Organizuoja specialią akciją

Sveikatos apsaugos ministerija, skatindama pacientus atsisakyti kyšininkavimo ir dėkoti medikams viešai, inicijuoja akciją šalies ligoninėse ir poliklinikose. Pacientai sveikatos priežiūros įstaigų skelbimų lentoje galės rasti informaciją apie padėkos akciją: įstaigose bus iškabinti plakatai su vokais, o šalia jų bus – atvirukai. Kiekvienas pacientas ant jo galės parašyti padėką jį gydančiam gydytojui ar slaugytojui ir įmesti į greta esantį specialų voką. Planuojama, kad akcija tęsis iki gegužės vidurio.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje.“

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Aras

Aras portretas
Neduosi kysio, tai su tavim elgsis kaip su gyvuliu visom prasmem

kas nerturi - neduoda

kas nerturi - neduoda portretas
Be reikalo rasinejat. Taip buvo visa laika, taip ir bus ir galu gale nereikia perlenkti lazdos. Jeigu nunesiau geliu, ar pavaisinau savo iskeptu tortu, galu gale ir pirktu, tai kas cia tokio, jei gydytojai susede pagers kavos su tortu.

Ačiū kurie tarnauja žmogui

Ačiū kurie tarnauja žmogui portretas
nereikia Jiems nei gėlių nei pyragų...Tik pinigai ,daug pinigų...O atlyginimas Jiems visada bus per mažas....Ligonio bejėgiškumas ,savo galios įsivaizdavimas svaigina...Gaila idealistų ,tarnaujančių žmonėms--perdega ,palūžta.Tėvas Stanislovas sakydavo--atlyginimas už darbą yra pats Darbas
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių