Populiarėja skrandžio mažinimo operacijos, o chirurgai spėja, kad kitais metais jų padvigubės.
Gydytojas chirurgas Edvardas Brimas beveik kasdien atlieka kelias skrandžio mažinimo operacijas.
„Suformuojamas mažesnis skrandis, pašalinant kairiąją jo pusę“, – aiškino E. Brimas.
Chirurgų krūvis didėja, operacijų skaičius vis auga.
„Per metus atliekame apie 900 tokių operacijų, o kadangi jų skaičius sparčiai didėja, prognozuojame, kad artimiausiais metais jų padvigubės“, – teigė E. Brimas.
LNK stop kadras.
Anksčiau skrandžio mažinimo operacija kainavo 1,5 tūkst. eurų, tačiau nuo naujų metų ją kompensuoja valstybė, mat nutukimas jau vadinamas epidemija.
„Turime turėti omenyje, kad tai yra viena dažniausių mirties priežasčių Lietuvoje“, – įspėjo E. Brimas.
Lietuvoje antsvorio turi kas antras gyventojas, o kas trečias – serga nutukimu. Tai – kone prasčiausi rodikliai Europoje.
„Kai mes visi – tiek visuomenė, tiek medikų bendruomenė – priimsime šią situaciją kaip ligą ir žiūrėsime į ją kaip į ligą, galėsime ją gydyti. Tai yra liga, ir turime visas galimybes ją gydyti“, – kalbėjo gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė.
Kartu su nutukimu atsiranda ir kitos ligos, todėl skirtingų sričių medikai ragina šeimos gydytojus nenumoti ranka – siųsti pacientus gydytis nutukimo ir pripažinti, kad tai yra liga.
„Skatiname medikus empatiškai ir korektiškai informuoti pacientus, pasakyti jiems, kad tai nėra pasaulio pabaiga, tačiau turime jus informuoti, kad jums nustatyta nutukimo liga“, – aiškino šeimos gydytoja, Nutukimo asociacijos prezidentė doc. dr. Auksė Domeikienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Medikai ypač kritikuoja visuomenės požiūrį, kad nutukimas – tai tik valios trūkumas ar apsileidimas, o ne diagnozė.
„Nutukimas mūsų visuomenėje ilgą laiką buvo klaidingai suprantamas“, – teigė doc. dr. Auksė Domeikienė.
Nutukimu sergantys pacientai dažnai nenori to pripažinti ir priimti gydymo.
„Šie žmonės ateina įskaudinti, patyrę daug įžeidimų ir neigiamų patirčių. Jiems net sunku pripažinti savo būklę, jie tai ignoruoja“, – sakė Nutukimo asociacijos prezidentė.
Gydytojams tenka pacientus įkalbinėti ir aiškinti, kad nutukimas gali būti mirtinas.
„Visi supranta, kad svorio yra per daug. Dažnai žmonės sako: „Ai, aš jau bandžiau“ arba „Mano šeimoje visi tokie“. Tai tiesa – nutukimo genetika yra svarbus veiksnys, tačiau reikia suprasti, kad šią problemą galima išspręsti“, – kalbėjo gydytojas endokrinologas prof. dr. Jonas Čeponis.
Pasak chirurgų, skrandžio mažinimo operacija yra paskutinė priemonė, todėl nereikėtų laukti iki paskutinės minutės, kol prireiks chirurginės intervencijos.
„Tai padeda pailginti gyvenimo trukmę ir pagerinti jo kokybę, tačiau turime nepamiršti, kad operacija taip pat yra tam tikra rizika“, – įspėjo E. Brimas.
Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad net 1 iš 8 pasaulio gyventojų serga nutukimu. Per 30 metų nutukusių suaugusiųjų skaičius padvigubėjo, o paauglių – išaugo keturgubai.
Naujausi komentarai