Organų donorai – be Donoro kortelių

 • Teksto dydis:

Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus gydytojams anesteziologams- reanimatologams tenka bendrauti su mirusio paciento, kurio organai gali tikti donorystei, artimaisiais. Medikai pastebi, jog neretai artimųjų atsakymas būna neigiamas, bet dar dažniau staiga mirusio žmogaus organai netinka donorystei. Deja, nei vienas organų donoras neturėjo Donoro kortelės, tad sprendimą aukoti sergantiesiems dažnai gyvybiškai būtinus organus priima artimieji.

 

 

Apie donorystę kalbėta dažnai

Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM informuoja, jog šiais metais organų donorystės rodikliai geriausi per visą donorystės istoriją Lietuvoje.

Per tris šių metų mėnesius (balandžio 7 d. duomenimis) šalies ligoninėse su mirusių žmonių artimaisiais apie organų donorystę buvo kalbėta 23 kartus. Tik trijų mirusiųjų artimieji nepritarė donorystei: artimųjų prieštaravimas sudaro 10,7 procento.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, pasak Chirurgijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus anesteziologas-reanimatologės, ligoninės organų donorystės koordinatorės  Reginos Želvytės,  šiais metais vieno mirusio paciento artimieji buvo kalbinti aukoti artimojo organus donorystei. Sutikimas buvo gautas.

Pernai šalies gydymo įstaigose, rengiančiose organų donorus,  iš 33 pokalbių atsisakiusiųjų buvo 8 (24 proc.). Toks rodiklis (artimųjų atsisakymas donorystei) yra pateikiamas ir kitose Europos Sąjungos šalyse.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pernai buvo 5 potencialūs organų donorai, tačiau donorystei naudoti tik vieno žmogaus organai. Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatorė  ligoninėje gydytoja Regina Želvytė pastebi, jog dėl medicininių kontraindikacijų buvo atsisakyta dviejų mirusiųjų organų, o vieno potencialaus donoro artimieji patys atsisakė aukoti organus donorystei.

Dar liūdnesnė situacija buvo susiklosčiusi 2014 metais, kai skyriaus reanimatologams apie organų donorystę teko kalbėti net su dešimties mirusiųjų  ligoninės Chirurgijos reanimacijoje ir intensyviosios  terapijos skyriuje artimaisiais. Donorystei paaukoti tik trijų donorų organai.

Visuomenės nuomonė svarbi

Nacionalinio transplantacijos biuro Komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Renata Bruzgienė informuoja, jog artimųjų pritarimas donorystei ypatingai svarbus, nes dirbtinių organų nėra, donorinius organus dovanoja visuomenė. Transplantacija – vienintelė medicinos sritis, kurios vystymuisi didžiausios įtakos turi visuomenė.

Dėl organų donorystės žmogus gali apsispręsti pats, t. y. gyvas būdamas pasirašyti sutikimą Donoro kortelei gauti. Jei tokios kortelės žmogus neturi, po smegenų mirties dėl organų donorystės kalbama su mirusiojo artimaisiais – nuo jų sprendimo ir priklauso, ar organai bus aukojami transplantacijai.

Pokalbiai labai sudėtingi

Donorystės ir transplantacijos procesas prasideda donorinių ligoninių reanimacijos skyriuje, nes būtent čia yra konstatuojama smegenų mirtis. Su artimaisiais dėl donorystės kalbasi gydytojai reanimatologai. Tokie pokalbiai gydytojui yra psichologiškai labai sunkūs, nes kalbėti su netektį išgyvenančiu žmogumi yra sudėtinga, tai paaiškinama ir moksliškai – žmogus išgyvena gedėjimo stadijas. Pirmoji – šokas, kai realybė atrodo netikra. Antroji – mirties fakto neigimas, netikėjimas, kad taip įvyko. Trečioji – pyktis, nepasitenkinimo jausmas. Ketvirtoji stadija – derybos, mintys, kaip paveikti realybę. Penktoji gedėjimo stadija – liūdesys, praradimo įsisąmoninimas. Šeštoji stadija – susitaikymas su įvykiu.

Nuo gydytojų reanimatologų pokalbio su artimaisiais, nuo jam pasirinkto laiko, nuo parinktų žodžių,  nuo artimųjų nusiteikimo priklauso, ar organai bus paaukoti transplantacijai. Anot R. Bruzgienės,  gydytojai žino tokių pokalbių niuansus, moka jautriai ir kantriai paaiškinti visus su donoryste susijusius dalykus. Todėl šiemet artimųjų sutikimas donorystei yra didelis, tą įrodo jau atliktos 52 organų transplantacijos. Vieno donoro organai išvežti ir iš Respublikinės Šiaulių ligoninės. Teoriškai iš vieno žmogaus donorystei gali būti panaudoti net septyni organai, kai jie tinkami transplantacijai.

Donoro kortelė – ir internetu

Respublikinė Šiaulių ligoninė, būdama  donorine ligonine, prisideda ir prie Nacionalinio transplantacijos biuro raginimo propaguoti informaciją apie audinių, ląstelių ir organų donorystę ir transplantaciją. Ligoninės interneto svetainę www.siauliuligonine.lt lanko žmonės, ieškantys svarbios informacijos, tad čia gali rasti ir nuorodą į Biuro svetainę ar nuorodą į internetinį Donoro kortelės pasirašymą, tad ir prašymą Donoro kortelei gauti kiekvienas žmogus gali pateikti internetu.

Be to biuro svetainėje pateikiama informacija apie organų donorystę, statistiniai duomenys, atsakymai į visuomenei  dažniausiai kylančius klausimus, teisinė informacija.NAUJAUSI KOMENTARAI

O kodėl

O kodėl portretas
Ne psichologai bendrauja , jie žino kaip paaiskinti. O reanimatologas tik gydytojas. Kas tai sugalvojo
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių