Poilsis, prilygstantis šešioms valandoms gilaus miego Pereiti į pagrindinį turinį

Poilsis, prilygstantis šešioms valandoms gilaus miego

2025-05-18 13:00 klaipeda.diena.lt inf.

Ar bandėte plūduriuoti, kai visiškai atsipalaidavusį kūną glosto šiltutėlis vanduo, o vandenyje panardintų ausų nepasiekia jokie išorės garsai? Jau vien tai turi stiprų terapinį poveikį. O jei dar vandens terapijos specialisto prilaikomas supiesi, sukiesi ir esi masažuojamas taip, tarsi pradėtų kvėpuoti kiekviena tavo kūno ląstelė...

Poveikis: „Tai ne panacėja, bet išskirtinė patirtis, grįsta ne mistika, o fiziologija. Ji padeda sulėtėti ir atrasti ramybės būseną“, – teigia sertifikuota watsu praktikė I. Radzevičiūtė. Poveikis: „Tai ne panacėja, bet išskirtinė patirtis, grįsta ne mistika, o fiziologija. Ji padeda sulėtėti ir atrasti ramybės būseną“, – teigia sertifikuota watsu praktikė I. Radzevičiūtė.

Tai watsu, holistinė kūno praktika, kai žmogus įsūpuojamas į ramybės ir atsipalaidavimo būseną. Tai tyla, kurios ieškome savo skubioje kasdienybėje. Tai bendravimas su savimi, kai pagaliau leidi sau būti čia ir dabar.

– Watsu terapija Lietuvoje taikoma nuo 2002-ųjų, tačiau vis dar mažai žinoma. Taigi kas tai? – klausiame sertifikuotos watsu praktikės Indrės Radzevičiūtės.

– Watsu – sutrumpinimas iš „water“ (vanduo) ir „shiatsu“ (japoniškas taškinis masažas). Tai terapija, gimusi XX a. aštuntajame dešimtmetyje Kalifornijoje, kai baseine dirbantis kūno terapijos specialistas Haroldas Dullas pastebėjo, kad masažas vandenyje veikia visai kitaip nei ant masažo stalo.

Watsu terapija vyksta šiltame (apie 35 °C) vandenyje, dažniausiai baseine. Terapeutas lėtai, ritmingai juda kartu su žmogumi siūbuoja,  tempia, švelniai masažuoja. Judesiai plastiški, tarsi šokis vandenyje. Nėra jokių jėgos veiksmų, tik tekėjimas. Būtent čia, šiame tekėjime, dažnai prasideda kažkas daug giliau nei fizinis atsipalaidavimas.

Labai dažnai, atleidus kūną kamuojančias įtampas, pradeda kalbėti tai, kas glūdi kur kas giliau: jausmai, prisiminimai, atsiriša seniai pamiršti emociniai mazgai. Vieni žmonės terapijos metu verkia arba juokiasi. Kiti – ilgai tyli. Dar kiti jaučiasi tarsi sugrįžę į prenatalinę būseną, pasijunta tarsi kūdikiai įsčiose. Taigi šis metodas laikomas vienu iš giliausiai atpalaiduojančių kūno terapijos būdų pasaulyje.

Aplinka: watsu atliekama labai šiltame, apie 35 °C temperatūros vandenyje, terapiniuose baseinuose. Plūduriuodamas jauti tik vandens šilumą, besvorį kūną ir kartais suvoki, kad tave masažuoja. / L. Aidukės nuotr.

– Kaip tai veikia kūną ir nervų sistemą?

– Watsu veikia keliais lygmenimis. Visų pirma – šiltas vanduo. Jis padeda atsipalaiduoti raumenims, išsiplečia kraujagyslės, pagerėja limfos tekėjimas, sumažėja raumenų tonusas. Kūnas tampa judresnis, lankstesnis, sumažėja sąnarių apkrova.

Kitas svarbus elementas – plūduriavimas. Jis pašalina gravitacijos poveikį, o tai leidžia kūnui patirti beveik visišką fizinį atsipalaidavimą.

Tačiau esminis watsu efektas slypi nervų sistemoje. Tyrimai rodo, kad ši terapija aktyvuoja parasimpatinę nervų sistemą, atsakingą už ramybę, virškinimą, atsigavimą ir gijimą. Būtent šios būsenos metu organizmas regeneruoja audinius, mažina streso hormonus, gerina miegą, mažina skausmo suvokimą. Deja, daugelis iš mūsų nebesugebame suaktyvinti savo parasimpatinės sistemos, nes gyvename nuolatiniu režimu „bėk arba kovok“.

Vienas žinomiausių watsu efektų – būtent tas gilus, kokybiškas poilsis, kurį sunku pasiekti net miegant. Kai kurie šaltiniai ir klinikiniai stebėjimai rodo, kad viena valanda watsu terapijos gali prilygti net šešių valandų gilaus miego fazei. Tai lemia kvėpavimo ritmo sulėtėjimas, širdies ritmo variabilumo gerėjimas ir kortizolio (streso hormono) sumažėjimas kraujyje.

Tai nei masažas, nei meditacija, nei fizioterapija, o visų jų junginys, tačiau svarbiausia čia – pats patyrimas, kelionė į save.

– Kokiais atvejais padeda ši terapija ir kokias problemas gali išspręsti?

– Watsu terapija dažnai taikoma reabilitacijoje – po traumų, esant raumenų ar sąnarių problemų, lėtiniam skausmui. Ji tinka beveik visiems: nuo sportininkų, patiriančių fizinį krūvį, iki žmonių, jaučiančių depresijos ar nerimo simptomus; nuo kūdikių iki senolių; nuo nėščiųjų iki žmonių su judėjimo sutrikimais. Neretai į šią terapiją ateina ir tie, kurie tiesiog jaučiasi perdegę, pavargę nuo gyvenimo tempo, ieško emocinės pusiausvyros. Vis daugiau žmonių pasirenka šią terapiją ne dėl skausmo, o dėl vidinės tylos. Dėl kažko, ko trūksta, bet net nežino, kaip tai įvardyti.

Tai nei masažas, nei meditacija, nei fizioterapija, o visų jų junginys, tačiau svarbiausia čia – pats patyrimas, kelionė į save ir apie save. Vieni jaučiasi lyg būtų skridę, kiti – kaip naujai gimę. Kai kurie miega visą seansą, o kiti išgyvena stiprių emocinių išsilaisvinimų.

Watsu – ne panacėja, bet išskirtinė patirtis, grįsta ne mistika, o fiziologija. Ji padeda sulėtėti ir atrasti ramybės būseną, kuri kasdienybėje dažnai pametama tarp reikalų ir skubėjimo.


Pripažinta pasaulyje

• Pasaulinė kūno terapijos vandenyje asociacija WABA (World Aquatic Bodywork Association) nustato watsu ir su juo susijusių vandens procedūrų standartus, kaupia informaciją apie watsu profesionalus ir dėstytojus.

• 1980 m. WABA pristatė šį metodą pasauliui kaip priemonę, kurią profesionalai pasitelkia tiek fizinėms, tiek emocinėms kančioms malšinti. Nuo dešimtojo dešimtmečio pradžios tradicinės sveikatos priežiūros specialistai pradėjo taikyti watsu pacientams su įvairiausiais ortopediniais ir neurologiniais negalavimais. Vis daugiau sveikatos priežiūros terapeutų įtraukia watsu į savo vandens gydymo seansus. Watsu visame pasaulyje naudojamas kaip pripažintas ir vertinamas vandens reabilitacijos metodas.

• Watsu gali transformuotis į woga – vandens jogą, kai laisvame judesyje atliekamos asanos, pagilėja iškvėpavimas. Tai gali būti priemonė, suteikianti neribotų galimybių tyrinėti save ir savo būtį pasaulyje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų