Sezonas
Prakaitavimas apsaugo nuo perkaitimo
Nors vasara nelepina karštais orais, tačiau ne vienas pastebime, jog šiltuoju metų laiku mes labiau prakaituojame. Prakaitavimas yra normalus reiškinys. Prakaituodamas kūnas reguliuoja savo temperatūrą. Todėl svarbu yra nesustabdyti viso kūno prakaitavimo, nes garuodamas nuo odos paviršiaus prakaitas atvėsina kūną.
Prakaituoti naudinga
Prakaitas – tai skystis, sudarytas iš vandens, druskos, baltymų ir kitų medžiagų. Sveiko ir suaugusio žmogaus organizmas gamina ir išskiria prakaitą nuolat. Kūno paviršiuje prakaito liaukos išsidėsčiusios nevienodai, todėl ir kūno vietos nevienodai prakaituoja. Susijaudinus prakaituojama labiau. Vidutinio klimato zonoje nedirbdamas žmogus per parą išprakaituoja iki 500 ml, o sunkiai dirbdamas – iki 10-12 litrų prakaito. Prakaitavimas ypač sustiprėja, kai karšta. Geriant daugiau skysčių, prakaituojama labiau. Prakaitavimas – svarbus termoreguliacijos veiksnys, nes prakaituodamas žmogus apsigina nuo perkaitimo. Be to, su prakaitu iš organizmo pasišalina dalis šalintinų medžiagų; tai palengvina inkstų darbą.
Yra kelios rūšys
Gydytojas dermatovenerologas Vytautas Toliušis pasakojo, jog žmogaus kūne yra 2 rūšių prakaito liaukos – ekrininės ir apokrininės.
Ekrininės prakaito liaukos yra visoje odoje, o delnuose ir paduose – jų labai daug. Šios liaukos reaguoja į temperatūros svyravimus ir reguliuoja kūno temperatūrą. Delnų ir padų liaukas stimuliuoja psichologiniai dirgikliai.
Apokrininės liaukos susitelkusios pažastų, kirkšnių, lytinių organų srityse. Jas stimuliuoja emociniai dirgikliai. Kai apokrininių liaukų išskyras (sekretą) suardo bakterijos, atsiranda nemalonus kvapas. Minėtos liaukos žmogaus organizme yra nuo pat gimimo, tačiau funkcionuoti pradeda tik paauglystėje, kai vyksta hormoniniai pakitimai. Pažastyse, kirkšnių, lytinių organų srityse besikaupiančios prakaito liaukos yra didesnės ir aktyvesnės vyrų nei moterų.
Spalvotas prakaitas
Su apokrininių liaukų, tai yra tų liaukų, kurios yra pažastų, kirkšnių ir lytinių organų srityse, veiklos sutrikimais yra susijusios kai kurios ligos. Viena tokių yra Fokso Fordaiso liga. Tai lėtinė, niežuliu pasižyminti odos liga, pažeidžianti pažastų sritį. Ja ypač serga jaunos moterys. Ji kyla dėl hormonų funkcijos pakitimų. Gydoma hormoniniais kontraseptikais, vietiniais steroidiniais kremais ar niežėjimą mažinančiais losjonais.
Kita liga – atvirkštiniai spuogai, ypatingas spuogų variantas. Jų atsiranda raukšlėse ir galvos plaukuotoje srityje. Gydymas gali būti chirurginis, geriamais vaistais ir kt.
Trečia liga – bromhidrozė. Tai nemalonus ar neįprastas kūno kvapas dėl padidėjusių apokrininių liaukų sekrecijos ir bakterijų įtakos. Nors žmogus laikosi visų higienos taisyklių, tačiau jo prakaitas vis tiek turi specifinį, nemalonų kvapą. Padėti gali įvairūs cheminiai preparatai, skysčiai ar geliai.
Dar kita liga – pseudobromhidrozė. Ši liga dažniau pasitaiko jautresniems žmonėms, kurie sureikšmina savo prakaito kvapą, galvoja, kad jis nemalonus, labai dvokia. Tačiau iš tikrųjų prakaito kvapas normalus. Tokius ligonius sėkmingiau gydo psichiatrai.
Taip pat su apokrininėmis liaukomis susijusios tokios ligos kaip trimetilaminurija – žuvies kvapo sindromas bei chromhidrozė – spalvotas prakaitas.
Įtakoja emocijos
Visoje odoje, ypač delnuose ir paduose esančios ekrininės liaukos taip pat turi pakitimų. Vienas tokių pakitimų – hiperhidrozė. Tai generalizuotas ar lokalus prakaitavimo padidėjimas. Yra ir fiziologinė hiperhidrozė, kuri dažniausiai pasireiškia vasarą. Šiai ligai poveikį daro šiltesni drėgnesni orai, gausesnis skysčio vartojimas, antsvoris, fizinis darbas, psichiniai išgyvenimai, perkaitimas, menopauzė.
Hiperhidrozė gali būti idiopatinė, kai priežastis yra nenustatyta ir neaiški bei emocinė. Emocinė hiperhidrozė būna tada, kai padidėja lokalus (pavyzdžiui, prakaituoja kakta, skruostai, tarpumentis ir t.t.) arba generalizuotas (prakaituoja visas kūnas) prakaitavimas be aiškios priežasties. Šiai ligai įtakos turi teigiamos ar neigiamos emocijos, pavyzdžiui, baimė, skausmas, nerimas, stresinė situacija, scenos baimė ar netgi džiaugsmas. Tokio prakaitavimo pagrindinės vietos būtų padai, delnai, pažastys, rečiau veidas, kaktos, krūtinės tarpumenčio sritys. Gydyti šia liga sergančius gana sudėtinga, reikia atsižvelgti, kurios srities prakaitavimas pakitęs.
Padidėjęs prakaitavimas, tai yra hiperhidrozė, turi ir antrines priežastis. Tai būna lėtinės ligos, tuberkuliozė, raumatas, intoksikacijos įvairiomis medžiagomis, alkoholio vartojimas, endokrininės ligos ir kt.
Kitas sutrikimas – prakaitinė odos liga. Dažniausiai pasitaiko vaikams, kurie išberiami smulkiais spuogeliais. Išberiama todėl, kad vaikai yra per daug šiltai aprengiami ar būna pernelyg šiltose patalpose.
Padeda priemonės
Gydytojas dermatovenerologas V.Toliušis minėjo, jog dabar parduotuvėse ar vaistinėse galima nusipirkti įvairių priemonių, mažinančių prakaitavimą, šalinančių prakaito kvapą. Tačiau šių priemonių naudojimas yra tam tikrų fiziologinių procesų stabdymas, todėl jas naudoti reikėtų su saiku. Kad prakaitas neturėtų nemalonaus kvapo, naudinga pažastis depiliuoti ar skusti, nes plaukuose kaupiasi bakterijos, kurios susijungia su prakaito sekretu ir sukelia nemalonų kvapą.
Ypač svarbu žinoti, kokius rūbus geriau dėvėti vasarą. Jie turėtų būti natūralaus pluošto, kad mažiau būtų sintetikos. Labiausiai rūbams tiktų linas, medvilnė, kurie ne taip stipriai skatina prakaitavimą, be to, gerai sugeria prakaitą.
Avalynė taip pat turėtų būti natūralios odos, o vasarą, žinoma, sveikiausia avėti atviras basutes.
Naujausi komentarai