PSO perspėja apie nutukimo epidemiją Europoje: ragina imtis skubių veiksmų

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) antradienį pareiškė, kad „epideminiai“ antsvorio ir nutukimo rodikliai yra susiję su daugiau kaip 1,2 mln. kasmet Europoje fiksuojamų mirčių, ir paragino skubiai peržiūrėti politiką, kad ši pavojinga tendencija pasikeistų.

Per penkis pastaruosius dešimtmečius nutukimo rodikliai regione išaugo 138 proc. ir yra susiję su daugeliu vėžinių ir širdies bei kraujagyslių ligų, nurodė PSO naujoje ataskaitoje.

Pasak PSO, Europoje yra nutukę beveik ketvirtadalis suaugusiųjų – daugiau nei bet kuriame kitame regione, išskyrus Amerikos regioną.

„Antsvorio ir nutukimo rodikliai visame regione pasiekė epidemijos mastą ir vis dar didėja“, – pažymėjo PSO Europos regiono biuras.

„Per didelis kūno masės indeksas yra pagrindinis neužkrečiamųjų ligų, įskaitant vėžį ir širdies bei kraujagyslių ligas, rizikos veiksnys“, – pranešime cituojamas PSO Europos regiono direktorius Hansas Kluge (Hansas Kliūgė).

Pasak PSO, nutukimas sukelia mažiausiai 13 skirtingų vėžio rūšių ir, tikėtina, lemia mažiausiai 200 tūkst. naujų vėžio atvejų per metus.

„Ateinančiais metais šis skaičius toliau augs“, – rašoma ataskaitoje.

Apskaičiuota, kad dėl per didelio svorio ir nutukimo kasmet miršta per 1,2 mln. žmonių, o tai sudaro daugiau kaip 13 proc. visų mirčių regione, priduriama ataskaitoje.

Pandeminiai kilogramai

Naujausi prieinami išsamūs 2016 metų duomenys rodo, kad Europoje 59 proc. suaugusiųjų ir beveik kas trečias vaikas – 29 proc. berniukų ir 27 proc. mergaičių – turi antsvorio.

1975 metais antsvorio turėjo 40 proc. Europos suaugusiųjų.

Nuo to laiko nutukusių suaugusiųjų dalis išaugo 138 procentais, o 2006–2016 metais – 21 procentu.

Prie gyventojų juosmens apimties augimo prisidėjo ir COVID-19 pandemija, ypač dėl jos įvesti karantinai, skatinę „nesveiką mitybą ar sėslų gyvenimo būdą“, teigiama ataskaitoje.

Ji atskleidė ir daugiau su antsvoriu susijusių veiksnių, keliančių pavojų sveikatai.

„Nutukę žmonės dažniau patyrė sunkių COVID-19 ligos pasekmių, taip pat dažniau patekdavo į intensyviosios terapijos skyrių ar mirdavo“, – sakė H. Kluge.

Ataskaitos autoriai taip pat pabrėžė, kad nutukimo priežastys „yra gerokai sudėtingesnės nei vien nesveikos mitybos ir fizinio neaktyvumo derinys“.

Aplinkos veiksniai, būdingi „šiuolaikinėms labai skaitmenizuotoms Europos visuomenėms, taip pat yra nutukimą skatinantys“ veiksniai, sakoma pranešime. Tarp jų paminėta nesveiko maisto rinkodara ir internetiniai žaidimai, ypač paplitę tarp vaikų.

PSO paragino keisti sveikatos politiką, siekiant užkirsti kelią nutukimui ir skatinti sveiką gyvenimo būdą. Prie sveikos gyvensenos skatinimo galėtų prisidėti saldintų gėrimų apmokestinimas ir sveikų maisto produktų subsidijavimas, tuo pačiu ribojant nesveikų maisto produktų rinkodarą vaikams.

„Tikėtina, kad veiksmingiausias kovojant su nutukimo epidemija yra... politinis įsikišimas“, – teigiama ataskaitoje.

PSO Europos regione yra 53 valstybės, įskaitant keletą centrinės Azijos šalių.NAUJAUSI KOMENTARAI

AHA

AHA portretas
Lengva uždrauskit opiatus maiste, kurie bet kokį š padaro labai skanų ir sukuria netikrą aklį ir pusė bėdų atkris. Ko to nedarot ? O gal gamintojai neleidžia, nes be skaniklių pasirodo ne maistas, o gliti masė?

jooo

jooo portretas
Turetu pirmiau su narkotikais susitvarkykit, nes ten virsuje jau tiek prisiuoste, kad is neturejimo ka veikti prisigalvoja nesamoniu.. Suraskit nors viena batona ar duona normalia, visi kaip pyragai, valgyti koktu. Anksciau tuo (siaubingu laikmeciu) produktai buvo tikrinami ar sveiki, ar visokio sudo neprifarseruoti, o dabar visur cukrus, jo pakaitalai, skonio stiprikliai.. juos neapmokestinti reikia, o isimti is vartojimo. Vaisiai, darzoves beskones ir tenka gerti vitaminus, papildus, nuo ko farmacijai tik dziugu..

Jūs čia rimtai?

Jūs čia rimtai? portretas
Patys leidžia į maisto produktus dėti viską,kas žaloja vidaus organus atsakingus už svorio reguliavimą-maistinę chemiją,druskos ir cukraus pakaitalus,kurie tolygu nuodams.Daržoves ir vaisius leidžia auginti ant herbicidų ir pesticidų.Skatina daktarus kišti žmonėms visokias dietas,ko pasekoje silpsta organizmas,tada prasideda papildų rašymas maišais. Žmones "gydo" neatrinktais vaistais,pagal žmogaus organizmą,kurie pažeidžia kasą ir kepenis,o paskui vaidina,kaip jie rūpinasi sveikata.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių