Rūkymas: tylint problemos neišsisprendžia

Nuo nikotino priklausantis lietuvis per dieną vidutiniškai surūko apie keturiolika cigarečių. Kol Sveikatos apsaugos ministerijos ir kitų institucijų atstovai grasina draudimais, tiek rūkaliai, tiek medikai pasigenda daugiau informacijos apie cigarečių alternatyvas ir galimą pagalbą rūkantiesiems.

Kuo skiriasi?

Šiuo metu Lietuvoje populiarios kelios rūšys tabako ar rūkalų gaminių: cigaretės, elektroninės cigaretės, bedūmės technologijos.

Įprastose cigaretėse esantis tabako mišinys dega 900 laipsnių temperatūroje. Degimo metu iš vienos cigaretės išsiskiria daugiau kaip 5 tūkst. skirtingų sveikatai kenkiančių chemikalų. Ypač kenkia smalkės ir degiosios medžiagos. Skaičiuojama, kad su cigarečių rūkymu siejamos ligos Lietuvoje kasmet nusineša 7,3 tūkst. gyvybių.

 

Elektroninėse cigaretėse naudojamas tirpalas, kuriame gali būti skirtingas nikotino kiekis. Tiesa, šio pripratimą skatinančio alkaloido tirpale gali ir nebūti. Vis dėlto Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento atstovai tikina, kad šis produktas nėra toks nekaltas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Anot jų, tirpalo sudėtyje neretai galima aptikti įvairių kancerogeninių, kvapiųjų medžiagų ir sunkiųjų metalų dalelių. Kaitinant tirpalą šis virsta aerozoliu. Bedūmėse alternatyvose tabakas kaitinamas iki 350 laipsnių ar net žemesnėje temperatūroje.

"Inovatyvūs bedūmiai tabako produktai leidžia nuo nikotino priklausančiam žmogui šio alkaloido gauti, tačiau padeda išvengti apie 90 proc. tabako degimo metu susidarančių kenksmingų chemikalų", – sako vienos didžiausių pasaulyje JAV tabako kompanijų "Philip Morris International" įmonės "Philip Morris Baltic" korporacijos reikalų vadovas Lietuvai Kęstutis Straigis.

Gamintojų atstovui antrina ir gydytojas psichiatras Jaunius Urbutis.

"Naudojant bedūmes technologijas, žymia dalimi sumažėja pasyvaus rūkymo rizika. Kaitinimo metu išsiskyręs aerozolis, kitaip nei dūmai, neišsisklaido po visą patalpą, tad neįsigeria į gobeleno baldus, sienų apmušalus ar dažus, automobilio saloną. Beje, bedūmių tabako gaminių tyrimai yra gana nuoseklūs", – tikina pašnekovas.

Sužinojo iš draugų

Penkiolika metų rūkantis verslininkas Liudvikas Andriulis jau nebeskaičiuoja, kiek kartų bandė mesti rūkyti.

Išbandęs ir drastiškus būdus – iškart pasižadėjęs nė nepažvelgti į cigarečių pusę, jis be nikotino ištvėrė vos 48 valandas. Kaip juokiasi pats pašnekovas, koją pakišo ne tik valios trūkumas, bet ir asmenybės bruožai: jis gana nervinga asmenybė.

"Mesti rūkyti yra vienas sunkiausių dalykų. Kadangi ištaisyti vieną didžiausių klaidų reikia didžiulių valios pastangų, o aš to padaryti negaliu, tad renkuosi mažiau sveikatai kenkiančias alternatyvas", – sako daugiau nei metus bedūmius tabako gaminius vartojantis L.Andriulis.

Ir priduria: gal tai tik sutapimas, bet, pakeitus cigaretes bedūmiais tabako gaminiais, rytais jo nebevargina siaubingas kosulys. Vyrą džiugina ir dingę pelenai, smarvė ir nebepradeginti drabužiai.

Dėl nerūkančių žmonių besidžiaugiantis L.Andriulis tikina, kad nuo nikotino priklausomiems žmonėms taip pat reikalinga pagalba. Nors didžioji dauguma rūkalių puikiai suvokia, kad šiuo įpročiu žaloja savo sveikatą, tačiau negalintiesiems per save perlipti trūksta informacijos apie mažiau kenkiančias cigarečių alternatyvas.

"Vilniuje ir Kaune vykstančiuose susibūrimuose, kuriuose aptariamos naujovės, informacija apie alternatyvas sklinda iš lūpų į lūpas. Tačiau jei žmogus čia nesilanko ir dar internete neskaito anglų, vokiečių ar prancūzų kalbomis pateiktos informacijos, apie galimas cigarečių alternatyvas informacijos jiems trūksta", – samprotauja vilnietis.

Pašnekovas apie alternatyvas cigaretėms sužinojo iš draugų, o tuomet perskaitė apie tai užsienio kalba internete. Ir, kaip pats priduria, tokios dominančios jį informacijos būtų mieliau sulaukęs iš savo darbą išmanančių medikų.

Verta diskutuoti

Gydytojas psichiatras J.Urbutis įsitikinęs, kad pagalbos ieškantys rūkantys žmonės, ypač jeigu mesti rūkyti nesėkmingai bandė kelis kartus, turi žinoti visus galimus kelius iš priklausomybės.

Paklaustas, ar rūkantys žmonės yra pakankamai informuoti apie galimas cigarečių alternatyvas, medikas tik papurto galvą.

"Aiškios veikiančios sistemos, kuria būtų galima remtis, Lietuvoje nėra. Daugiau informacijos yra su alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis susijusiomis problemomis. Tad iš pradžių apie alternatyvas cigaretėms turėtų pradėti diskutuoti medikų bendruomenė. Tuomet šios diskusijos, kurios vyksta kitose šalyse, pasiektų ir mūsų tautiečių ausis", – teigia psichiatras.

Medikai, jo nuomone, taip pat galėtų aptarti kovos su rūkymu strategiją, į kurią įeitų ir žalos mažinimas.

Pagalbos ieškantys rūkantys žmonės, ypač jeigu jie mesti rūkyti nesėkmingai bandė kelis kartus, turi žinoti visus galimus kelius iš priklausomybės.

"Būtų idealu, kad siekiai žmones visiškai susilaikyti nuo tabako produktų, nikotino taptų realybe, tačiau kol kas vertėtų pradėti diskutuoti bent apie tai, kaip rūkantiesiems suteikti informacijos apie mažiau sveikatai kenkiančias alternatyvas", – sako J.Urbutis.

Ar mūsų visuomenė yra subrendusi šiai diskusijai, o gal šioje vietoje įžvelgtų piktus gamintojų kėslus?

"Kai kalbama apie vieną iš pasirinkimo galimybių, ypač pagrįstą įvairių šalių mokslininkų tyrimais, tai, mano nuomone, nėra reklama. Žmonės, kurie vis dar ieško būdų, kaip mesti ar sumažinti priklausomybę nuo nikotino, galėtų gauti priėjimą prie šios informacijos sveikatos priežiūros specialistų kabinetuose. Juolab atsižvelgiant į tai, kad ši informacija neturėtų būti pateikiama kaip vienintelis metodas, panacėja ar kaip visiškai nežalingas būdas. Žmogus turi žinoti visą informaciją apie visus jam padėti galinčius metodus", – aiškina specialistas.

Anot J.Urbučio, rūkantiems žmonėms informaciją galėtų pradėti teikti pirminės sveikatos grandies specialistai – slaugytojai ar šeimos gydytojai. Į informacijos sklaidą apie mažiau sveikatai žalos darančias alternatyvas cigaretėms galėtų įsitraukti ir kitų sričių specialistai, tarkime, gydytojai psichiatrai.

Rūkaliai nuskriausti?

"Philip Morris International" įmonės "Philip Morris Baltic" korporacijos reikalų vadovas Lietuvai K.Straigis teigia, kad žalą sveikatai suvokiantys rūkantys asmenys yra nuskriausti, nes informacija apie tabako alternatyvas mūsų šalyje yra ribojama.

"Jeigu tabako gamintojas norėtų informuoti cigaretes rūkantį asmenį, ketinantį toliau vartoti tabako produktus, apie naujoves ir alternatyvas, jis susidurtų su ribojimais. Tarkime, pateikti informaciją apie alternatyvas cigarečių pakelių viduje jie galimybės šiuo metu neturi", – K.Straigis pastebi, kad rūkantys asmenys turėtų gauti informaciją gimtąja kalba.

Gamintojų atstovas teigia, kad įvairiose šalyse vis daugėja mokslinių tyrimų, tad paskelbtą informaciją turėtų vertinti tai suprantantys specialistai.

"Išanalizavus tyrimus apie tabako gaminių alternatyvas, politikai ir vartotojai turėtų priimti šia informacija ir specialistų rekomendacijomis paremtus sprendimus. Ribojimai cigaretėms turi būti griežti ir užsibrėžti tikslai – kad žmonės nepradėtų rūkyti, o rūkaliai atsisakytų šio įpročio – pasiekiami, tačiau galimybės teikti informaciją apie mažiau kenksmingas sveikatai alternatyvas turėtų būti lankstesnės", – sako pašnekovas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių