S. Čaplinskas: gyvensime pagal ketvirtąjį koronaviruso pandemijos scenarijų

 • Teksto dydis:

Panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį pandemijos scenarijų, t.y.– virusų sukeliama liga gali tapti sezonine.Taip mano užkrečiamų ligų specialistas profesorius Saulius Čaplinskas. Savo įžvalgomis jis pasidalijo feisbuke.

„Jau matėme, kad šiltuoju periodu Lietuvoje virusas taip pat cirkuliavo, tik mažiau pastebimai ir net buvo tvirtinančių, jog pandemija įveikta....

Kai labai daug žmonių greitai užsikrečia, virusas turi galimybę greitai plisti ir, kas svarbiausia, greitai mutuoti. Priminsiu, kad virusai turi vieną pagrindinį tikslą: išgyventi ir kuo greičiau rasti ląsteles, kurios galėtų juos padauginti ir padauginti kuo daugiau, kad kuo greičiau ir gausiau galėtų užkrėsti kitas ląsteles. Ta linkme ir vyksta viruso mutacijos“, – rašo S.Čalinskas.

Anot jo, vadovaujantis infekcinių ligų plitimo dėsningumais, tikėtina, kad, kai daugiau žmonių įgis imunitetą vienokiu ar kitokiu būdu: persirgę ar skiepų pagalba, viruso plitimas sulėtės. O po 2–3 metų, COVID -19 ligą sukeliantis virusas taps toks kaip ir kiti koronavirusai, sukeliantys peršalimo ligas. O iki to laiko vis tik reikia nepamiršti, kad turime gyventi naujos realybės sąlygomis ir laikytis nespecifinių, nemedicininių profilaktikos priemonių (kaukės, atstumas, rankų higiena).

„Įrodymais pagrįsta, kad skiepai nuo naujojo koronaviruso padeda žmogui išvengti simptominės ligos, sunkios ligos ir mirties. Izraelyje atlikti tyrimai parodė, kad, jeigu paskiepyti žmonės kontaktuoja su užsikrėtusiais koronavirusu žmonėmis, jie daug rečiau užsikrečia ir netampa infekcijos platintojais: vienas tyrimas parodė, kad tarp Pfizer-BioNTech vakcina paskiepytų žmonių teigimų PGR tyrimų rezultatų (užsikrėtusiųjų) buvo rasta 75 proc. mažiau, o kito tyrimo metu teigiamų PGR tyrimų rezultatų sumažėjo net 94 procentais“, – atkreipia dėmesį profesorius.

Pasak jo, kol kas sunku pasakyti, kiek ilgai tęsis vakcinų suformuotas imunitetas, nes dar nėra praėję pakankamai laiko nuo pirmųjų asmenų paskiepijimo, kad matytųsi ilgalaikiai rezultatai.

„Pradžioje buvo sakoma, kad imuniteto tikrai užtenka 3 mėnesiams, vėliau – 6 , po to – 7 mėnesiams. Visi klinikiniuose tyrimuose dalyvavę ar paskiepyti žmonės dar bus stebimi bent porą metų.

Naujoje realybėje tam tikros asmeninės apsaugos priemonės, mažinančios užsikrėtimo riziką, dar turės išlikti, nes, yra duomenų, jog net paskiepyti gali užsikrėsti pakartotinai, ypač kita viruso atmaina, kurios neveikia vakcinos. Tačiau iš to, ką dabar žinome, skiepai apsaugo ne tik konkretų žmogų, bet ir mažėja pandeminio viruso plitimas visuomenėje. Kuo didesnė dalis bus pasiskiepijusi, tuo mažesnė galimybė bus virusui plisti ir, kas virusologiniu požiūriu šiame laikotarpyje grėsmingiausia, jam mutuoti“, – teigia S.Čaplinskas.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Alda

Alda portretas
Tai nori ponaiti pasakyt,kad dar du tris metus tu mums smegenis knisi ir vaidensies su savo nesamonem ?

Tai

Tai portretas
gi aišku,kad žąsinas yra žąsinas

to jau

to jau portretas
gu idijotas tai visam tavo susiktam gyvenimui
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių