SAM: patvirtinta transseksualumo diagnozavimo ir gydymo tvarka

 • Teksto dydis:

Ketvirtadienį, rugpjūčio 4 d., sveikatos apsaugos ministras patvirtino Lyties tapatumo sutrikimo (transseksualumo) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašą. Tai leis vieningai ir aiškiai suteikti sveikatos paslaugas pilnamečiams asmenims, kuriems įtariamas ir/ar diagnozuotas lyties tapatumo sutrikimas. Šis aprašas ne tik užtikrins paslaugos teikimo tvarką, bet ir įvykdys Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus žmogaus teisių srityje, pašalinant daugiau nei dešimtmetį fiksuojamus pažeidimus.

Iki šiol medikai neturėjo lyties tapatumo sutrikimo nustatymo bei gydymo standartų, kas lėmė ne tik skirtingų praktikų asmens sveikatos priežiūros įstaigose atsiradimą, bet ir nesudarė teisinių sąlygų prireikus skirti reikalingų medikamentų, tyrimų. Dar 2007 m. Lietuva pralaimėjo bylą Europos Tarybos Žmogaus Teisių Teisme (ETŽTT), vienas įvardijamų pažeidimų – teisės aktų, užtikrinančių translyčių asmenų teisę į sveikatos paslaugas, nebuvimas.

Mūsų valstybėje visi jos piliečiai yra svarbūs ir neturi būti daroma kompromisų žmogaus teisių srityje.

„Naujoji tvarka sumažins pilkojoje zonoje esančių sveikatos paslaugų apimtį ir užtikrins pacientų teises. Mūsų valstybėje visi jos piliečiai yra svarbūs ir neturi būti daroma kompromisų žmogaus teisių srityje. Tai ypač svarbu dabartinėje geopolitinėje situacijoje, kur reikia ne tik žodžiais, bet ir veiksmais demonstruoti priklausymą Vakarų pasauliui ir pagarbą žmogaus teisėms“, – sako Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Aprašu apibrėžiami šeimos gydytojo, gydytojo psichiatro, endokrinologo, akušerio ginekologo, urologo ir kitų specialistų vaidmenys ir atsakomybės. Šiuo teisės aktu taip pat nustatomos gydytojų specialistų konsiliumo sudarymo sąlygos, jame dirbančiųjų įgaliojimai, detalizuoti kiti su pacientų sveikata susiję klausimai.

Pacientas, norintis pradėti gydymą hormoniniais vaistais Lietuvoje, turės kreiptis į šeimos gydytoją arba į pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį gydytoją psichiatrą dėl siuntimo išrašymo į gydytojų specialistų konsiliumą. Medikamentinio gydymo skyrimo atveju kiekvienam pacientui bus sudaromas jo kompleksinio gydymo ir stebėsenos planas, atitinkantis jo sveikatos poreikius. Diagnozavimo ir gydymo paslaugos (kaip ir esant kitiems TLK-10 ligų klasifikatoriuje esantiems sutrikimams ar ligoms) bus apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

Nuo 2011 m., kai Lietuva pralaimėjo byla ETŽTT, ji buvo įpareigota kasmet atsiskaityti dėl padarytos pažangos translyčių asmenų teisių užtikrinimo srityje. 2022 m. liepos 1 d. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryboje patvirtinta Lietuvos visuotinės periodinės peržiūros trečiojo ciklo ataskaita, kurioje valstybių narių teiktose rekomendacijose, skirtos žmogaus teisių padėčiai Lietuvoje gerinti, taip pat akcentuojama būtinybė užtikrinti translyčių asmenų teises teikiant sveikatos paslaugas. Taigi naujai patvirtinto dokumento turinys bus analizuojamas tarptautinių institucijų, vertinant tiek šalies reputaciją, tiek padarytą pažangą žmogaus teisių aspektu.NAUJAUSI KOMENTARAI

AGA

AGA portretas
Kokia čia dar gydimas!!! O diagnoze ir taip aiski! Uždariai toki i psichuške ir vias gydymas. Visai visokios gamtos klaidos baigia normaliems ant galvu užlipti

teisingas

teisingas portretas
sprendimas tik klausimas kodėl sulaukę pilnametystės? jei sutrikimas gali susiformuoti ir nuo jaunumės, ar yra psichologo ir psichiatro pagalba? ar iš karto harmoniniai vaistai ir skalpelis? „verslas“ klesti? visi tie tarpininkai jau pasiruošę valstybės mastu vykdyti pirkimus su savo procentine dalimi? žmogus nesvarbu? Svarbu pajamos , pakankamai paruošti žaliavos , nes mokesčių mokėtojai padengs. Algoritmas paprastume : kvailini-sukiši vaistų-skalpelis ir apmoka valstybė, tai yra mokesčių mokėtojai , vietoje to , kad suteikti psichologo ar psichiatro pagalba? naujas „verslo“ modelis? ach taip, dar jauninti alkoholio vartotojų amžių vartojantiems ir legalizuoti kvaišalus, bus parasčiau rasti lengvatikių, o jų gyvenimai? čoa apie ką? nieko asmeniško verslas yra „verslas“, kieno tikslas sunaikinti Lietuvą?

Kalėjimo Viršininkas

Kalėjimo Viršininkas portretas
Mes pasiruošia ligonių priėmimui
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių