Šiauliuose – ketvirtas organų donoras šiemet, transplantacijai skirti inkstai ir ragenos

 • Teksto dydis:

Šiauliuose registruotas ketvirtas organų donoras šiais metais, transplantacijai bus panaudoti inkstai ir ragenos, pirmadienį pranešė Nacionalinis transplantacijos biuras.

„Mirusiojo artimieji sutiko padovanoti jo organus donorystei ir taip padėti sunkiai sergantiems žmonėms grįžti į kokybišką ir normalų gyvenimą. Atlikus reikalingus tyrimus paaiškėjo, kad transplantacijai yra tinkami abu vyro inkstai ir ragenos“, – rašoma pranešime.

Inkstai bus transplantuoti dviem recipientams Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose, o ragenos – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose.

Tai antrasis organų donoras Respublikinėje Šiaulių ligoninėje šiemet.

Praėjusiais metais Lietuvoje buvo registruota 114 potencialių donorų, iš kurių 52 tapo efektyviais.

Potencialūs donorai – tai žmonės, kurių gyvybė užgeso reanimacijoje ištikus smegenų mirčiai arba nustojus plakti širdžiai. Ne visi potencialūs donorai tampa efektyviais, nes kai kuriais atvejais atlikus tyrimus paaiškėja, kad žmogaus organai yra netinkami transplantacijai arba potencialaus donoro artimieji nesutinka padovanoti organų donorystei.

Pernai tokie atsisakymai sudarė 26,5 proc. visų atvejų.

Donoru žmogus gali tapti tik tada, kai jam reanimacijoje yra konstatuojama smegenų mirtis. Tai tokia būklė, kuomet kraujotaka smegenyse nutrūksta ir jos atkurti nebepavyksta, tačiau kiti organai, prijungti prie medicininės aparatūros, dar gali funkcionuoti.

Praėjusiais metais buvo fiksuoti ir šeši neplakančios širdies donorystės atvejai. Tai būklė, kuomet sustoja žmogaus kvėpavimas, nutrūksta kraujotaka ir sustoja žmogaus širdis.

Konstatavus mirties faktą, kiti organai specialiais medicininiais aparatais yra aprūpinami krauju, maistinėmis medžiagomis ir deguonimi, tam, kad ilgesnį laiką būtų išlaikomas jų gyvybingumas. Neplakančios širdies donorystės atveju širdis transplantacijai jau nėra tinkama.

Šiuo metu Lietuvoje organų ir audinių transplantacijos laukia 321 žmogus: 74 laukia inksto, du – kasos-inksto komplekso, 36 – širdies, šeši – plaučių, penki – širdies-plaučių komplekso, 46 – kepenų, 152 – ragenų transplantacijos. Į šį sąrašą patenka ir penki vaikai.

Donorystė – tai savanoriškas ir neatlygintinas organų, audinių ar ląstelių dovanojimas kitam žmogui, kartu dovanojant galimybę gyventi. Tai reiškia, visi donorystės procesai priklauso tik nuo pačių žmonių gerumo ir pritarimo donorystei.

Šiuo metu donorais Lietuvoje gali tapti visi pilnamečiai asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę, kuri yra jų altruistiško pasirinkimo simbolis. Lietuvoje donoro korteles turi kiek daugiau nei 39 tūkst. žmonių, daugiausia jų – 18–30 metų amžiaus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių