Skubiai pagalbai – moderniausios sąlygos

Traumas patyrę klaipėdiečiai ir viso regiono gyventojai nuo šiol gali net neabejoti – Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje jie sulauks aukščiausio lygio skubios pagalbos. Žymiai pagerėjusios sąlygos pacientų skubiam priėmimui ir apžiūrai, greita ir tiksli diagnostika, renovuota operacinė, skirta tik ekstrinėms traumų operacijoms, aprūpinta nauja ir modernia medicinine įranga bei instrumentų rinkiniais, užtikrina kvalifikuotas ir laiku suteikiamas gydymo paslaugas. Tokios galimybės įstaigoje atsirado po kelis milijonus litų kainavusios Priėmimo ir Traumatologijos skyrių rekonstrukcijos ES lėšomis.

Nebeatitiko poreikių

Įstaigos vyriausiojo gydytojo pavaduotojas Mindaugas Kundrotas pasakojo, kad pertvarkyti ligoninės Priėmimo skyrių planuota ne vienus metus, nes jis nebeatitiko šiandienos poreikių.

"Priėmimo skyrius ligoninėje įrengtas gana seniai. Šis priestatas statytas septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai buvo visiškai kitokie ligonių srautai ir reikalavimai.

Nors ne kartą skyrių bandyta modernizuoti ir pritaikyti pasikeitusiems poreikiams, buvo aišku, kad reikalinga esminė pertvarka", – pasakojo M.Kundrotas.

Net ir pastačius estakadą greitosios automobiliams, tai tik šiek tiek palengvino medikų darbą, bet esminės problemos – patalpų stygiaus neišsprendė.

Trūko kabinetų pacientų apžiūrai, pagalbinių patalpų, ligoniams apžiūros tekdavo laukti tiesiog koridoriuje. Čia besibūriuojantys pacientai trikdė ir medikų darbą, kai tekdavo pro būrį ligonių kelią skintis vežimėliu ar lova.

p>Finansavo ES

Atsiradus galimybei pagal programą aplikuoti į ES lėšas, gydymo įstaiga pateikė paraišką ir sulaukė palankaus atsakymo.

Projekto "Skubios pagalbos traumų atvejais kokybės gerinimas VšĮ Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje" pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos 3.2 prioriteto "Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas: sveikatos, švietimo ir socialinė infrastruktūra" priemonę Nr.VP3-2.1-SAM-02-V "Asmens sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių skubią medicinos pagalbą traumų ir kitais išorinių priežasčių sąlygotų būklių atvejais, infrastruktūros atnaujinimas", įgyvendinimui įstaiga gavo 4 mln. 300 tūkst. litų.

Šio projekto tikslas – prisidėti prie gyventojų mirtingumo ir neįgalumo nuo traumų ir kitų išorinių mirties priežasčių mažinimo Vakarų Lietuvos regione.

Siekiant pagerinti skubios pagalbos traumų atvejais infrastruktūrą, dalis projekto lėšų buvo skirta patalpų rekonstrukcijai Traumatologijos ir Priėmimo skyriuose, kita dalis – medicininės įrangos įsigijimui.

Prasiplėtė skyriaus patalpos

Pagrindiniai rekonstrukcijos darbai ligoninėje nudirbti pernai.

Didžiausia problema, pasak M.Kundroto, buvo tai, kad uždaryti ar perkelti rekonstruojamų padalinių į kitas patalpas ligoninė neturėjo jokios galimybės, tad visus pertvarkymus teko atlikti veikiančiuose skyriuose. Vyko griovimo, vėliau apdailos darbai, buvo keičiama elektros instaliacija, santechnika, ventiliacijos įranga, palatose ir san. mazguose įrengtos šiuolaikiškos personalo iškvietimo sistemos pacientams. Tad ir įstaigos administracijai, ir rangovams, ir pacientams, ir medikams teko susidurti su nemenkais iššūkiais ir nepatogumais. Tačiau visa tai liko tik prisiminimuose.

Šiandien renovuoti Traumatologijos ir Priėmimo skyriai maloniai nuteikia ne tik šiuolaikiška išvaizda, bet ir naujomis kokybiško gydymo galimybėmis.

Priėmimo skyriuje visiškai atskirti planine tvarka į ligoninę guldomi ir skubos tvarka atvykstantys pacientai.

Pastariesiems įrengtas atskiras laukiamasis, naujuose, būtina medicinine įranga aprūpintuose kabinetuose tuo pačiu metu pagal poreikį ligonius gali apžiūrėti chirurgai, traumatologai, ginekologai ir urologai. Iki šiol pacientų apžiūrai trūko patalpų, dėl to žmonėms kartais tekdavo palaukti eilėje.

Dėl po rekonstrukcijos atsiradusių pokyčių Priėmimo skyriuje medikai gali aptarnauti greičiau ir kur kas daugiau pacientų nei iki šiol.

Priėmimo skyriuje įrengta skubios pagalbos operacinė su visa būtina įranga, kurioje, taikant bendrąją nejautrą ar tik vietinį nuskausminimą, neatidėliotinais atvejais gali būti atliekamos visos būtinos skubios pagalbos operacijos ir kitos įvairios manipuliacijos bei procedūros: žaizdų revizijos ir chirurginis sutvarkymas, kraujavimo stabdymas, pleuros ertmės punkcijos ir drenavimas, sąnarių išnirimų atstatymas, kaulų lūžgalių atstatymas ir fiksacija, gipsavimas.

Reanimacija – vienoje palatoje

Greta Priėmimo skyriaus sutelktos beveik visos ligoninės diagnostinės aparatūros pajėgos. Čia veikia klinikinė laboratorija, kompiuterinis tomografas, du rentgeno aparatai. To paties projekto lėšomis įsigyta moderni skaitmeninė rentgenodiagnostikos sistema, taip pat naujai įrengta pacientų stebėjimo palata. Į ją patenka tie pacientai, kurių liga nereikalauja stacionarinio gydymo, tačiau tuo metu būna kritiškai paūmėjusi. Medikams prižiūrint dažnai tokią krizę galima įveikti per kelias valandas. Pacientas paguldomas stebėjimo palatoje, kuri prilygsta mažam reanimacijos skyriui. Čia yra gyvybinių funkcijų stebėjimo ir palaikymo įranga, personalas nuolatos stebi žmogaus būklę, atlieka gydytojų paskirtas procedūras, pavyzdžiui, intravenines infuzijas. Būklei pagerėjus, susinormalizavus organizmo funkcijoms, žmogus gali keliauti namo. O jei būklė negerėja, pacientas iš šios palatos keliauja į kurį nors ligoninės skyrių.

"Šioje palatoje gali būti stebimi ir pacientai po nedidelių ambulatorinių operacijų ar manipuliacijų, kurios atliekamos Priėmimo skyriaus operacinėje. Pavyzdžiui, po sąnario išnirimo atstatymo taikant bendrąją nejautrą, žmogus perkeliamas į šią palatą ir stebimas, kol visiškai atsikurs jo gyvybinės funkcijos. Tai būtina pacientų saugumui, patogu ir personalui", – komentavo M.Kundrotas.

Skubiai pagalbai – nauja operacinė

Rimtesnes traumas patyrusių pacientų laukia kitos operacinės ir kiti skyriai. Iš to paties ES projekto lėšų rekonstruota skubiai traumatologinei pagalbai skirta operacinė. Ją žadama naudoti tik skubioms operacijoms, mat kartais pasitaiko atvejų, kai, vykstant planinėms operacijoms, visos operacinės būna užimtos. Kyla problema, jei atvyksta pacientas, kuriam operacija reikalinga neatidėliotinai.

Projekto lėšomis traumatologinei operacinei nupirktas modernus C-lanko rentgeno aparatas, kuriuo medikai operacijos metu stebi kaulų padėtį įvairiose projekcijose, taip pat gali kontroliuoti įvedamų medicininių implantų padėtį. Tai pagreitina traumatologų darbą ir pagerina operacijos kokybę.

Operacinėse sukomplektuoti nauji traumatologinėms ir neurochirurginėms operacijoms skirti instrumentų rinkiniai, įsigyti kaulų išorinės fiksacijos aparatai, naudojami atvirų lūžių, sudėtingų politraumų atvejais. Operacinės aprūpintos naujais stalais, šviestuvais.

Traumatologijos skyriuje žymiai pagerėjo ir pooperacinio gydymo sąlygos. Skyrius visiškai renovuotas, kiekvienoje palatoje įrengti sanitariniai mazgai, sukurtos geresnės darbo sąlygos personalui.

Per metus Respublikinės Klaipėdos ligoninės stacionare gydoma apie 1500 pacientų, patyrusių įvairias traumas. Į Priėmimo skyrių dėl skubios pagalbos po traumų kreipiasi vidutiniškai 5600 pacientų per metus. Tad skaičiuojama, kad įgyvendinus minėtą ES finansuotą projektą gydymo kokybė pagerės maždaug 5000 pacientų, kurie į Respublikinę Klaipėdos ligoninę patenka iš visos Lietuvos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių