Sudužus termometrui – pavojus dėl gyvsidabrio garų Pereiti į pagrindinį turinį

Sudužus termometrui – pavojus dėl gyvsidabrio garų

2012-02-22 13:59
Sudužus termometrui – pavojus dėl gyvsidabrio garų
Sudužus termometrui – pavojus dėl gyvsidabrio garų / Shutterstock nuotr.

Panoręs atsikratyti gyvsidabrio termometrų, klaipėdietis juos nunešė į vaistinę. Užuot juos priėmusi, vaistininkė pasukiojo pirštu ties smilkiniu.

Garavimą padidina temperatūra

Nors gyvsidabrio termometrų pardavimas buvo uždraustas prieš trejus metus, tačiau kai kurie gyventojai dar naudoja seniai įsigytus kūno temperatūros matuoklius. Šiems sudužus, ne vienam kyla klausimas, ką daryti.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Saugos skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Giedraitis įspėjo, kad gyventojai, norėdami atsikratyti senų termometrų, nemestų jų į šiukšlių konteinerius.
Specialistas paaiškino, kad didžiausią pavojų kelia gyvsidabrio garai. Kuo aukštesnė temperatūra, tuo gyvsidabris garuoja intensyviau.

Pasak R.Giedraičio, gyvsidabrio garai nuodija organizmą ir kenkia nervų sistemai. Žmogui gali prasidėti rankų tremoras. Jei apsinuodijimas būna stiprus, pasekmės gali būti itin liūdnos.

Tik ne dulkių siurbliu

Specialistas akcentavo, kad sudužus termometrui žmonės jokiu būdu nebandytų gyvsidabrio surinkti dulkių siurbliu. Mat jame temperatūra yra gerokai aukštesnė nei kambaryje, tad gyvsidabris garuos dar intensyviau.

Bandymas surinkti gyvsidabrį dulkių siurbliu atneštų daugiau žalos nei naudos – medžiaga būtų išsklaidyta po visą kambarį, įsigertų į minkštuosius baldus, kuriuos vėliau taip pat tektų valyti.

Nuolatinis gyvsidabrio garavimas keltų pavojų buto gyventojams.
Kaip pastebi R.Giedraitis, jei gyvsidabris surenkamas saugiai, vėlesni jo garų koncentracijos matavimai neviršija nustatytos normos.

Iškėlė iš butų

R.Giedraitis prisiminė, kad Klaipėdoje ne kartą dėl gyvsidabrio pavojaus kilo rimtų incidentų. Daugiau nei prieš 10 metų iš daugiabučio namo teko iškeldinti net devynių butų gyventojus.
Pavojų žmonių sveikatai sukėlė kaimyno parsinešta detalė su gyvsidabriu. Pro trečiojo aukšto balkoną ant kiemo grindinio išlašėjusią pavojingą medžiagą laiptinės gyventojai išnešiojo po visą laiptinę.

Iškeldinti žmonės buvo apgyvendinti viešbučiuose arba apsistojo pas artimuosius. Kelerius metus jiems buvo uždrausta gyventi savo butuose.

„Tuomet savivaldybė turėjo daug bėdų“, – pasakojo specialistas.
Kitam klaipėdiečiui dėl po butą pasklidusio gyvsidabrio teko plėšti grindis. Bėdų buvo sukėlęs ir gargždiškis, ant keptuvės pačirškinęs termometro turinį, taip tikėdamasis pasitraukti iš gyvenimo.

Patarė įdėti į stiklainį

R.Giedraitis pastebėjo, kad įsigaliojus draudimui prekiauti gyvsidabrio termometrais nesusipratimų kyla mažiau. Tačiau nors vaistinėms leista pabaigti prekybą tokių termometrų likučiais, specialistas ironizavo, kad vaistininkų atsargos niekaip nesibaigia.
Pasak R.Giedraičio, gyvsidabrio termometrų surinkimu turėtų rūpintis ne vaistinės, bet ir Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba.

Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Civilinės saugos skyriaus vedėjas Stanislovas Kučinskas norintiems saugiai atsikratyti šiais termometrais patarė atnešti juos įdėjus į stiklainį su vandeniu.

Tokių atsargumo priemonių reikėtų imtis, kad šis atsitiktinai nesudužtų.

Iš gyventojų surinkti termometrai išvežami į pavojingų atliekų saugojimo aikštelę.

Ką daryti sudaužius termometrą?

Jeigu sudaužius termometrą gyvsidabris pasklido ant stalo ar grindų, nereikėtų jo bandyti valyti šluoste – taip gyvsidabris tik dar plačiau pasklis ir padidins garavimo paviršių.

Nedelsiant skambinkite telefonu 01 arba 112 ir kvieskite ugniagesius. Jie atliks mechaninę ir cheminę demerkurizaciją – gyvsidabrio surinkimą.

Gyvsidabriui rinkti pasiruoškite butelį su vandeniu ir sandariu kamščiu, medinę ar stiklinę lazdelę arba guminę kriaušę, voką arba storesnio popieriaus lapą, lipnia juosta arba klijais pateptą popieriaus lapą, 0,2 proc. vandeninį kalio permanganato tirpalą (2 gr kalio permanganato vienam litrui vandens).

Pačius didžiausius rutuliukus lazdele sustumkite į voką arba ant storesnio popieriaus ir supilkite į butelį. Paskui gumine kriauše susiurbkite mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkite lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi. Visą surinktą gyvsidabrį supilkite į butelį su vandeniu ir sandariai uždarykite.
Patalpų paviršius nukenksminamas pasiruoštu kalio permanganato tirpalu. Po to patalpa kelis kartus per dieną išplaunama ir gerai išvėdinama. Plovimui gali būti panaudojamas ūkiško muilo ir sodos tirpalas.

Indas su gyvsidabriu gali būti perduodamas savivaldybės Civilinės saugos skyriaus arba Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos
specialistams.

Pirmoji pagalba

Pajutus sveikatos sutrikimus dėl galimo apsinuodijimo gyvsidabrio garais, nedelsiant kreipkitės į šeimos gydytoją ar gydymo įstaigą.
Tuo atveju, kai išsiliejęs gyvsidabris buvo renkamas dulkių siurbliu, būtina kreiptis į laboratoriją (tel. 8 46 38 31 13) tam, kad specialistai įvertintų patalpų užterštumo gyvsidabrio garais lygį.
Kas yra gyvsidabris

Gyvsidabris – ypatingas, chemiškai atsparus, netirpstantis vandenyje, garuojantis, skystas, sidabriškai baltos spalvos sunkusis metalas. Jis yra sunkiausias iš visų skysčių.

Gyvsidabrio garai yra toksiški visoms gyvybės formoms. Garuoja bet kurioje temperatūroje, net žemesnėje nei nulis. Jo garai į žmogaus organizmą gali patekti per kvėpavimo takus, virškinamąjį traktą, odą ir gleivinę. Gyvsidabris gali sukelti ūmų arba lėtinį apsinuodijimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų