- Klaipeda.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vilniaus ir Kauno mokslininkai pradeda plačios apimties ir kone 100 tūkst. eurų kainuosiantį tyrimą. Kvietimų sulauks keli tūkstančiai gyventojų – atsitiktinai atrinktų piliečių bus prašoma duoti kraujo, praneša LNK.
Kraujas bus imamas iš piršto. Kvietimo sulauks per 6 tūkst. gyventojų.
„Žmonės gaus pakvietimus paprastu paštu“, – sakė Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro mokslo darbuotojas Martynas Simanavičius.
„Atrinkdami žmones, nekreipėme dėmesio nei į persirgimą, nei į vakcinaciją“, – apie atranką pasakojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas.
Kvietimus gaus tik Vilniaus ir Kauno miestų, rajonų gyventojai.
„Gaus kvietimus atvykti į nurodytą sveikatos priežiūros įstaigą, kad būtų duodamas nedidelis kraujo mėginys“, – procedūrą apibūdino M. Stankūnas.
Vilniaus ir Kauno mokslininkai bandys išsiaiškinti, koks lietuvių COVID-19 imunitetas.
„Tyrimas finansuojamas valstybės lėšomis iki 75 tūkst.“, – pažymėjo M. Simanavičius.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Šis tyrimas yra atliekamas Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva“, – pažymėjo Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Ginreta Megelinskienė.
„Esminis tikslas – patikrinti, koks susidarė imunitetas, kiek žmonių jį turi“, – tikslą apibūdino M. Simanavičius.
Trumpai tariant, bus bandoma atsakyti, kokiu būdu imunitetą žmonės įgijo – persirgę ar pasiskiepiję, turi antikūnų ir kokia jų koncentracija.
„Vertinant antikūnų kiekį, t. y. kokia koncentracija antikūnų išlieka kurį laiką po ligos ar po skiepo žmogaus kraujyje“, – tyrimo principą pristatė M. Simanavičius.
„Kaip skiriasi imuniteto lygis pagal amžių, lytį, kitus dalykus. Bus sudarytas vaizdas, kokia dabar situacija“, – aiškino M. Stankūnas.
Anot mokslininkų, Lietuva, kuri kelia tokius klausimus ir skiria tūkstančius eurų, kad į juos atsakytų, – ne vienintelė.
„Panašūs tyrimai kitose šalyse atliekami, bet sprendimus norime priimti pagal savo gyventojų duomenis. Nacionalinis tyrimas labai svarbus“, – pažymėjo M. Simanavičius.
Pirminių rezultatų sulauksime gegužės pabaigoje.
„Tyrimas svarbus ir mokslo bendruomenei, nes mes daug dalykų apie šią infekciją dar nelabai žinome“, – informacijos trūkumą akcentavo M. Stankūnas.
„Padės atsakyti į klausimus dėl tolesnės vakcinacijos poreikio – reikia ar nereikia“, – apie svarbą prakalbo ir M. Simanavičius.
Iki šiol daugelis gyventojų pasiskiepiję tik viena, dviem ar trimis vakcinos dozėmis.
„Ketvirtąja vakcinos doze pasiskiepiję per 35 tūkst. asmenų. Sergamumo situacija yra aktuali ir skiepytis praėjus tam tikram laikui, kaip rekomenduodama – šešiems mėnesiams po pastarosios dozės, vis tiek verta“, – sakė G. Megelinskienė.
„Paskiepytųjų skaičius nemažas Lietuvoje – per 70 proc. Sustiprinančiąja doze irgi daugiau nei trečdalis gyventojų pasiskiepiję. Ir prasirgusių nemaža dalis. Tai virusui sudaro stiprų barjerą plisti“, – imuniteto svarbą akcentavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Nors žiema pragyventa ir COVID-19 netoks grėsmingas, tačiau ir dabar, keičiantis orams, jis vis dar cirkuliuoja.
„Nėra nė vienos savivaldybės Lietuvoje, kurioje būtų nulinis sergamumo lygis“, – apie vis dar plintantį virusą sako D. Razmuvienė.
„Jei žiūrėtume į mirtingumo statistiką, kuri yra liūdniausia ir sunkiausia, mes kiekvieną dieną vis dar vidutiniškai fiksuojame po dvi mirtis“, – kad virusas vis dar nusineša gyvybių, sakė M. Stankūnas.
Kur dar kiti ankstyvam pavasariui būdingi susirgimai.
Panašus tyrimas dėl imuniteto COVID-19 buvo atliekamas ir 2020 m. Tačiau tyrimas buvo paprastesnis – naudojant greituosius testus. Jau tada buvo atsakyta, kad su virusine liga susidūrė kas dešimtas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
COVID-19 statistika Lietuvoje: 38 nauji atvejai, mirčių nefiksuota
Per praėjusią parą nustatyti 38 COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirusiųjų fiksuota nebuvo, rodo penktadienį skelbiami Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Kaip per atostogas laikytis tinkamos mitybos?
Atostogaudami pirmiausia norime patirti įspūdžių, bet dažnai iš atostogų sugrįžtame su bent keliais papildomais kilogramais. Kaip atostogų metu laikytis tinkamos mitybos ir kaip sau padėti po maisto pasijutus blogai, LNK reportaže papasakojo ...
-
Prakalbo apie nevaisingumo priežastis: net ir spermatozoidas patiria stresą18
Lietuvos gydytojai pastebi, kad Lietuvoje žymiai daugėja nevaisingų porų. Kokios to priežastys ir ką reikėtų daryti nedelsiant, LNK reportaže pasakoja pagalbinio apvaisinimo Lietuvoje iniciatorė ir pradininkė, šios srities specialistė Graži...
-
Trūkstant antibiotikų klesti nelegali prekyba?3
LRT žurnalistai išsiaiškino, kad kol daugybė žmonių vargsta vaistinėse ieškodami tam tikrų antibiotikų, dalis verslininkų vaistus traukia iš po prekystalio ir nereikalauja receptų. Tokių antibiotikų galima įsigyti ir int...
-
COVID-19 statistika: 45 nauji atvejai, mirčių nefiksuota
Per praėjusią parą nustatyti 45 COVID-19 atvejai, nuo šios ligos mirusiųjų fiksuota nebuvo, rodo ketvirtadienį skelbiami Valstybės duomenų agentūros duomenys. ...
-
Ginčai dėl pagalbinio apvaisinimo: R. Žemaitaitis ragino moteris pirma bandyti sugulti su vyru117
Parlamentas ketvirtadienį atmetė valdančiosios Laisvės frakcijos atstovės Morganos Danielės siūlymą leisti pagalbinio apvaisinimo procedūromis pasinaudoti nesusituokusioms poroms ir vienišoms moterims. ...
-
SAM nesutinka, kad sveikatos apsaugoje trūksta ryžtingesnės kovos su korupcija6
Sveikatos apsaugos sistemai išliekant labiausiai korumpuota sritimi, Seimo Antikorupcijos komisija politikos formuotojams priekaištauja dėl pokyčių trūkumų. Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas teigia, kad per metus situacija pa...
-
ES patvirtinta pirmoji vakcina nuo respiracinio sincitinio viruso2
Europos Komisija, sekdama Jungtinių Valstijų pavyzdžiu, patvirtino pirmąją pasaulyje vakciną nuo respiracinio sincitinio viruso (RSV), skirtą 60 metų ir vyresniems žmonėms, trečiadienį pranešė jos gamintoja „GlaxoSmithKline“ (GS...
-
Įkurta asociacija: siekiama gerinti globoje esančių senjorų, neįgaliųjų situaciją8
Siekiant gerinti socialinės globos paslaugų gavėjų – senjorų, neįgaliųjų situaciją Lietuvoje, įkurta asociacija „Mano globa“. ...
-
Sėkmės istorija: 74-erių Veronika įveikė agresyviausią kraujo vėžį1
74 metų Veronika – viena vyriausių Kauno klinikų pacienčių, įveikusių klastingą onkologinę ligą – ūminę mieloleukemiją. Prieš dvejus metus moterį pradėjo varginti silpnumas, atsirado pavienių mėlynių kūne. Iš prad...