Vasara – puikus laikas profilaktinei vaikų sveikatos patikrai

  • Teksto dydis:

Kartą metuose profilaktiškai tikrinama visų Lietuvoje gyvenančių 1–18 metų amžiaus vaikų sveikata. Įprastai ugdymo įstaigos prašo tai atlikti prasidėjus naujiems mokslo metams – iki rugsėjo 15 d. Dauguma tėvų savo vaikų profilaktinę sveikatos patikrą atidėlioja iki paskutinės minutės. Dažnu atveju taip nutinka dėl suplanuotų šeimos vasaros atostogų, didelio gydytojų užimtumo ar tų pačių gydytojų atostogų laikotarpio.

Medicinos centrų „Northway“ Klaipėdoje šeimos gydytoja Jurgita Valmaitė-Sakalauskienė atkreipia dėmesį, kad vasaros laiką galima skirti ne tik poilsiui ir pramogoms, bet ir profilaktiniam vaikų sveikatos patikrinimui: „Be to, kuo anksčiau prieš naujus mokslo metus pastebimos specifinės vaikų sveikatos problemos, tuo daugiau lieka laiko papildomiems vizitams pas gydytojus, tyrimams ir gydymui.“

– Koks yra optimaliausias laikas be eilių ir papildomų rūpesčių pasirūpinti privaloma vaikų sveikatos pažyma?

– Mažiau eilių ir nerimo, kad nespės laiku patikrinti atžalų sveikatos profilaktiškai, patiria tėveliai, kurie apsilankymu pas gydytoją ima rūpintis dar vasaros pradžioje. Mokamą profilaktinę vaiko sveikatos patikrinimo paslaugą, operatyviai planuojant savo laiką, galima atlikti medicinos centruose „Northway“ Klaipėdoje. Mūsų pacientai renkasi planuoti brangų vasaros laiką ir džiaugiasi galimybe visas sveikatos paslaugas greitai ir patogiai gauti vienoje vietoje jų prireikus.

– Ką tėvams reikėtų žinoti apie sveikatos pažymos išdavimo eigą, jeigu į procesą įsijungia pirmą kartą?

– Po profilaktinės sveikatos patikros išduodama elektroninė pažyma – popierinės pristatyti ugdymo įstaigai nebereikia. Svarbu žinoti, kad pažymą sudaro 2 dalys: vieną dalį užpildo šeimos gydytojas, kitą – gydytojas odontologas, įvertinęs burnos sveikatos būklę. Kitų specialistų konsultacijų poreikį ar kraujo tyrimų būtinumą individualiai vertina šeimos gydytojas.

– Kodėl kasmetinis vaikų sveikatos patikrinimas yra būtinas visiems vaikams, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programas darželiuose ir mokyklose?

– Vyresnio amžiaus vaikai serga rečiau ir dažniausiai pas šeimos gydytoją apsilanko tik profilaktinio patikrinimo metu. Todėl kasmetinis vaikų sveikatos patikrinimas leidžia stebėti vaiko fizinės sveikatos būklę, raidą. Nustačius kokius nors sutrikimus, vaikas nukreipiamas pas gydytojus specialistus. Jeigu vaikui anksčiau nustatyta tam tikrų sveikatos problemų, tuomet kasmetinio patikrinimo metu galima stebėti vaiko sveikatos dinamiką ir taip užkirsti kelią būklės blogėjimui ar naujų ligų atsiradimui.

– Kiek vidutiniškai reikia laiko nuo pirmojo apsilankymo pas šeimos gydytoją iki elektroninio sveikatos pažymėjimo išdavimo?

– Apsilankymo trukmė gali būti labai įvairi ir priklauso nuo vaiko sveikatos būklės. Jeigu vaikas yra visiškai sveikas, šeimos gydytojas užpildo pažymos formą. Lieka tik patikrinti vaiko burnos sveikatą pas odontologą.

Šeimos gydytoja J. Valmaitė-Sakalauskienė. „Northway“ nuotr.

– Jeigu nustatoma nerimą kelianti sveikatos būklė ar liga, galinti reikalauti skubios pagalbos vaikui ir ugdymo įstaigoje, kaip apie tai sužinos pedagogai?

– Ši informacija turi būti nurodyta vaiko sveikatos profilaktinio patikrinimo pažymoje. Tokia informacija padeda bendradarbiauti vaiko sveikatos gerovės klausimais.

– Kaip pastaraisiais metais pasikeitė mokyklinio amžiaus vaikų sveikata? Kodėl?

– Pastarosios pandemijos laikotarpis stipriai paveikė tiek suaugusiųjų, tiek vaikų sveikatą: sumažėjęs fizinis aktyvumas, suprastėjusi fizinė ir psichinė sveikata. Tai pastebima ir vaikų amžiaus grupėje. Pastaraisiais metais ženkliai sumažėjo vaikų fizinis aktyvumas, todėl daugiau vaikų kenčia nuo antsvorio ar nutukimo. Dažniau pastebimos vaikų psichologinės ir bendravimo problemos. Pandemijos metu vaikai daug laiko praleisdavo prie kompiuterių ar mobiliųjų įrenginių, tai palietė ir socialinės pasaulėžiūros pokyčius, kurie taip pat svarbūs vaiko fizinei ir emocinei gerovei bei vystymuisi.

– Kokios jūsų esminės rekomendacijos, kurios paskatintų vaikus koreguoti gyvenimo būdą?

– Geros patirtys ir pavyzdžiai šeimoje, ugdymo įstaigoje. Tėvai savo pavyzdžiu gali paskatinti vaikų norą keisti mitybos, miego, fizinio aktyvumo ir kitus įpročius.

– Į ką patartumėte atkreipti dėmesį auginantiems nepilnamečius vaikus vasaros laikotarpiu ir norintiems sustiprinti vaikų sveikatą naujiems mokslo metams?

– Vaikų sveikatos stiprinimui svarbu kuo daugiau laiko praleisti gryname ore – lauke, prie jūros. Būnant saulėje, organizme gaminasi reikalingas vitaminas D, kurio dėka geriname organizmo atsparumą įvairioms infekcijoms, virusams ir pan. Svarbu tai daryti saikingai ir neperkaisti. Imunitetą stiprina organizmo grūdinimas, tad tai puikus laikas aktyvioms maudynėms įvairiuose vandens telkiniuose. Taip pat svarbu mėgautis sveiku ir įvairiu maistu, skanauti šviežių uogų, vaisių, daržovių. Vasaros laikotarpis – geriausias metų laikas naujiems šeimos sveikatos įpročiams formuoti, tad kviečiu automobilį ar elektrinį paspirtuką keisti į dviratį, mėgautis saulėtomis dienomis bei vasaros teikiamais malonumais.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių