A. Veryga: psichikos sutrikimus turintiems šalies vaikams bus lengviau integruotis

Lietuvoje plečiamas gydymo įstaigų tinklas, kuris teiks dienos stacionaro psichiatrijos paslaugas vaikams ir paaugliams, bei numatoma nauja paslauga – vaikų ir paauglių psichosocialinė reabilitacija. Tikimasi, kad tai leis greičiau suteikti reikiamą gydymą psichikos ir elgesio sutrikimų turintiems mažiesiems pacientams ir padės užtikrinti, jog jie galėtų sėkmingai integruotis visuomenėje, gyventi visavertį gyvenimą, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakyme, kuriuo atnaujinta vaikų ir paauglių psichiatrijos paslaugų teikimo tvarka, įsigaliosianti lapkričio 1 dieną.

Ministro A. Verygos teigimu, tikimasi, kad, inicijavus šiuos pokyčius, reikalingą gydytojų specialistų pagalbą augančiai kartai bus galima suteikti kuo anksčiau. Tai leistų užkirsti kelią rimtesniems psichikos sutrikimams.

Kuo anksčiau yra nustatomi ir pradedami gydyti psichikos sutrikimai, tuo dažniau pavyksta išvengti didelės žalos tolimesnei vaiko raidai.

„Psichikos sveikatos srityje galioja tie patys dėsniai, kaip ir gydant kitas ligas ar negalavimus. Kuo anksčiau yra nustatomi ir pradedami gydyti psichikos sutrikimai, tuo dažniau pavyksta išvengti didelės žalos tolimesnei vaiko raidai. Tai padidina tikimybę, kad ateityje turėsime geresnę suaugusiųjų psichikos sveikatą, o jiems bus lengviau integruotis visuomenėje, gyventi socialinį gyvenimą, kaip ir daugeliui mūsų šalies žmonių“, – teigia ministras A. Veryga.

Plečiamas gydymo įstaigų tinklas, kuris teiks vaikų ir paauglių psichiatrijos dienos stacionaro paslaugas. Iki šiol stacionaro paslaugas Lietuvoje teikė tik kelios stacionarines gydymo paslaugas teikiančios įstaigos didžiuosiuose Lietuvos miestuose, tad, norint gauti dienos stacionaro paslaugas, gyventojai iš visos Lietuvos turėjo kasdien vežti mažuosius pacientus į šiuos miestus. Tai sudarė itin didelių nepatogumų tėvams.

Įsigaliojus naujajai tvarkai, vaikų ir paauglių psichiatrijos dienos stacionaro paslaugos galės būti teikiamos keliose dešimtyse gydymo įstaigų, tolygiai išsidėsčiusių visoje Lietuvoje, ir tai pagerins paslaugų prieinamumą. Gydant sudėtingesnius vaikų ir paauglių psichikos sutrikimus, nereikės atitraukti vaiko iš šeimos, nepasikeis vaiko aplinka, o į šį pasikeitimą mažieji neretai reaguoja labai jautriai, ypač turintys raidos sutrikimų, pavyzdžiui, kuriems diagnozuotas autizmas. Pranešama, kad nuo lapkričio jaunieji pacientai paprasčiau galės gauti reikalingas diagnostines ar gydymo paslaugas dienos stacionare, o vakare galės grįžti į įprastą jiems aplinką.

Taip pat atsiranda nauja paslauga, kuri iki šiol nebuvo teikta – vaikų ir paauglių psichosocialinės reabilitacijos paslauga. Ji skirta padėti psichikos ir elgesio sutrikimų turintiems pacientams integruotis arba reintegruotis į bendruomenę, mokyklą ir šeimą, arba kai reikia sustiprinti paciento socialinius ryšius, socialinius ir savitarnos įgūdžius bei adaptaciją.

Teikiant vaikų ir paauglių psichosocialinės reabilitacijos paslaugas, galės būti taikoma individuali, grupinė ar šeimos psichoterapija, socialinių įgūdžių ugdymas. Taip pat – išplėstinė gydytojo vaikų ir paauglių psichikos sveikatos specialistų konsultacija, aplinkos terapija, įvairūs meno terapijos metodai, psichoedukacija. Psichosocialinės reabilitacijos paslaugą teiks specialistų komanda: gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas, psichikos sveikatos slaugytojas, o esant poreikiui, – ir psichoterapijos paslaugas teikiantis specialistas, ergoterapeutas, kineziterapeutas, meno terapeutas.

Vaikų ir paauglių psichosocialinės reabilitacijos paslaugos galės būti teikiamos tiek ambulatoriškai, tiek stacionare. Ambulatorinė vaikų ir paauglių psichosocialinė reabilitacija galės būti trumpalaikė, iki 40 kalendorinių dienų, arba ilgalaikė, iki 9 mėnesių. Šios paslaugos skiriamos, atsižvelgiant į ligos simptomų sunkumą ir psichikos ligomis sergančių vaikų funkcionavimo lygį. Jos gali būti skiriamos, pavyzdžiui, esant vaiko emociniams sutrikimams po užsitęsusių stresinių situacijų, kaip konfliktiškos tėvų skyrybos, bei kitais atvejais.

Jaunųjų psichiatrų asociacijos prezidentas Edgaras Diržius teigia, kad pokyčiai vaikų ir paauglių psichikos sveikatos srityje yra būtini, tačiau, norint pasiekti efektyvių rezultatų, reikia skirtingų institucijų bendradarbiavimo ir reguliaraus nustatytos tvarkos atnaujinimo.

„Palankiai vertiname pokyčius ir džiaugiamės po beveik dviejų dešimtmečių pertraukos atnaujinta tvarka. Tikimės, kad ilgainiui prie permainų prisidės švietimo ir socialinės apsaugos sektoriai, o tvarka nuo šiol bus atnaujinama bent kas ketverius metus, jog būtų pasiekti maksimalūs rezultatai“, – teigia E. Diržius.

Tikimasi, kad naujovės leis sumažinti stacionarinio gydymo apimtis, tad mažieji pacientai kokybiškas paslaugas galės gauti greičiau. Kiek ir kokių paslaugų bus apmokama vienam pacientui Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, paaiškės rudenį, kai bus nustatyti paslaugų įkainiai.

Šios naujovės taip pat prisidės įgyvendinant Pagalbos vaikams, kuriems diagnozuotas autizmas ar kitas raidos sutrikimas, 2019-2020 metų veiksmų planą, kuriuo trys ministerijos – Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo, mokslo ir sporto – įsipareigojo suvienyti jėgas ir konkrečiomis priemonėmis padėti vaikams bei jų tėvams.NAUJAUSI KOMENTARAI

čempionas ,

čempionas , portretas
cirkas atvažiavo klounus išleido linksminti liaudi, taip ir pasakas seka vaikučiams matome kokius keičia ministrus o kurie lieka kur tikras pragaras užkurtas taip tu nesimato, aš tik raidėmis paliesiu tos kurie trugdo lietuvos liaudžiai, ,1,nr, ponas verig 2 nr, eina kukur , kukuška , 3,nrn, špoka , 4nr, karob, o iš paskos seka nr, 5, ponas skver, plano mastytojas ,ir 6 nr bėga karabau, link ispanijos dviratuku, mindamas už žodžio sulaužimus , ir fokusus skandalus kurimus, o toliau kur esi mūsų dydybė naujo modelio išrinkatas , kodėl tyla tik buksojamas vyngis , aplinkui, ir tvirtinimas tvirtinimas turėtu būti tik po nauju rinkimu , ką žmones pasakytu, va visa byla yra tarpe mūsų, laukiame tikro pranašo ,

liga

liga portretas
vienas net pareigas geras gavo

ligoniai

ligoniai portretas
kada jis paliks ministro posta jis turi buti isleistas i uztarnauta poilsi zmogus atidirbes desimt metu psichiatru turi buti poisyje o nedirbi vadovaujanciuose pareiguose juk jie jau nebesveiki kaip sakoma su kuo bendravo tai ir jis tuokiu paciu tapo taip kad jo galva kitaip masto
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių