Buvęs premjero patarėjas Statys Jekeliūnas teigia, kad bazinės pensijos perkėlimas iš „Sodros“ į valstybės biudžetą tikriausiai būtų geras sprendimas, tačiau Vyriausybės ir mokslininkų siūlomas būdas tai padaryti yra neįmanomas finansiškai. Analitikas sako, jog naujas socialinis modelis remiasi nepagrįstomis finansinėmis prielaidomis.
„Ta idėja, kad per 12 metų po 1 procentinį punktą mažės įmoka - ar tai būtų socialinio solidarumo, kaip ji bebūtų pavadinta - 12 procentų per 12 metų sumažinti, mano vertinimu, yra paprasčiausia finansinė utopija. Tai yra finansiškai neįmanoma. Kodėl apie tai kalbama? Matyt, galvojama, kad arba reikės didinti kažkokius kitus mokesčius - užuominų yra, tačiau sprendimų jokių nėra, - arba tikimasi, kad ekonomika ir pajamos į visus biudžetus nenuilstamai augs visus tuos 12 metų. Tai yra dar viena visiškai nepagrįsta ekonominė ar finansinė prielaida. Šis faktas leidžia manyti, kad bent jau socialinio draudimo sritis yra finansiškai nepagrįsta“, - politinės partijos „Lietuvos sąrašas“ surengtoje spaudos konferencijoje trečiadienį sakė S.Jakeliūnas.
Vyriausybė siūlo, perkeliant bazinę pensiją, vietoje dabartinio draudžiamųjų pajamų vidurkio koeficiento įvesti apskaitos vienetų sistemą, per 12 metų po 1 procentinį punktą mažinti pensijų draudimo tarifą.
S.Jakeliūno manymu, bazinės pensijos perkėlimas į valstybės biudžetą turi būti „finansiškai neutralus“.
„Bazinės pensijos perkėlimas į valstybės biudžetą pats savaime yra turbūt teigiamas dalykas. Dirbdamas mokesčių darbo grupėje, dar 2013 metais mūsų grupė taip pat pasiūlė analogišką sprendimą, tačiau finansiškai neutralų: tai yra „Sodros“ įmokos būtų sumažintos, tačiau gyventojų pajamų mokesčio tarifas būtų padidintas. Kažkokių finansinių nuostolių valstybei nebūtų buvę. Kitaip sakant, „Sodros“ pensija daugiau turėtų būti susijusi su sumokėtomis įmokomis, o bazinė pensija - minimalus palaikomasis pensininkų išgyvenimo lygis pagal valstybės galimybes - turėtų būti finansuojamas iš valstybės biudžeto“, - kalbėjo S.Jakeliūnas.
Socialinį modelį parengė mokslininkų grupė. Vyriausybė jam iš esmė pritarė praėjusią savaitę, galutinai paketui pritarti ministrų kabinetas ketina birželio 8 dieną. Vėliau reikiamas įstatymų pataisas turės svarstyti Seimas.
Naujausi komentarai