Nuo lapkričio Rusija žada sumažinti naftos ir jos produktų eksporto muitą beveik 4 proc., tačiau vilties, kad dėl to bent kiek atpigs degalai Lietuvoje, nėra. Atvirkščiai, nuo kitų metų jie brangs.
Muitai aptirpo
Rusijos finansų ministerija rekomendavo ministrų kabinetui nevalytos naftos ir naftos produktų eksporto muitą nuo lapkričio 1 d. sumažinti beveik 4 proc., pranešė naujienų agentūra "Interfax".
Nevalytos naftos eksporto muito tarifą siūloma apkarpyti nuo 240,7 iki 231,2 JAV dolerio (nuo 556 iki 534 litų), šviesiųjų naftos produktų – nuo 174,5 iki 168,1 dolerio (nuo 403,1 iki 388,3 lito), tamsiųjų – nuo 94 iki 90,5 dolerio (nuo 217,1 iki 209,1 lito) už toną.
Tačiau Rusijos valdžios sprendimas mažinti muitus nereiškia, kad ir Lietuva galėtų už naftą mokėti šiek tiek mažiau.
Kainos tikrai nemažės
Didžiąją dalį žaliavos "Orlen Lietuva" (buvusi "Mažeikių nafta") importuoja būtent iš Rusijos. Vis dėlto, kaip paaiškino "Orlen Lietuvos" atstovas spaudai Jacekas Komaras, muito mažinimas ar didinimas nelemia naftos kainos.
"Tai yra jų (rusų – red. past.) vidinis dalykas. Eksporto muitai taikomi vietos įmonėms. Jie keičiami gana dažnai, nes dėl besikeičiančio dolerio ir rublio santykio (naftos kaina ir įvairūs mokesčiai skaičiuojami doleriais – red. past.) rusai kartais eina į minusą. Taigi valiutų svyravimai kompensuojami perskaičiuojant muitus. O pasaulinę naftos kainą nustato nepriklausoma agentūra "Platts".
Iš Rusijos – 30 mln. t
Minėta agentūra nustato vidutinę kainą, už kurią galima nusipirkti tanklaivį žalios naftos. Tiesa, "Platts" kainos yra tik rekomendacinės.
"Sandoriai vyksta tarp bendrovių, o ne per agentūrą. Taigi kaina dažniausiai būna derybų rezultatas. Pavyzdžiui, "Orlen" ("PKN Orlen") vienu metu iš rusų perka 30 mln. t naftos. Tai nemažas kiekis, tad išsiderame nuolaidų. Tačiau nė viena bendrovė nesutiks parduoti daug pigiau nei "Platts" kaina, nes tai yra rinkos kaina. Ir aišku, niekas nepirks brangiau nei "Platts" indeksas. Taigi jis iš esmės nustato viršutines naftos kainos ribas", – dėstė J.Komaras.
"Platts" kainas nustato keliose pasaulio vietose. Lietuvai ir kitoms šiaurės rytų Europos šalims aktualiausia kaina Roterdamo biržoje, mat remiantis ja perkama nafta. "Platts" kainas lemia daugelis veiksnių: naftos pasiūla ir paklausa, didžiųjų valstybių naftos produktų atsargų kiekis ir su tuo susijęs paklausos svyravimas, OPEC (Naftą eksportuojančių šalių organizacijos) sprendimai, pareiškimai ir net uraganai bei kitos stichinės nelaimės.
Degalai kitąmet brangs
Vairuotojų nemaloni staigmena laukia ir kitąmet. Nuo sausio degalai Lietuvoje vėl brangs, nes kiaurą valstybės biudžetą Vyriausybė nusprendė papildyti panaikindama akcizų lengvatą biokurui, kuris maišomas į degalus.
Naftos produktais prekiaujančių įmonių asociacijos skaičiavimu, litras benzino nuo 2010 m. gali pabrangti 9, o dyzelino – 6 centais.
Finansų ministerija viliasi, kad kainos net tiek nedidės, nes smunkant vartojimui padidėjusią mokesčių naštą ant savo pečių turėtų prisiimti degalų pardavėjai. Tačiau šie net neketina apie tai galvoti ir aiškiai teigia, kad visa padidinta suma guls ant vartotojų pečių.
"Negaliu kalbėti už visas įmones, bet kiek girdėjau iš asociacijos narių, tai jie tikrai nenori prisiimti ant savo pečių papildomos naštos. Mūsų maržos nėra tokios didelės, kad galėtume tai padaryti", – dienraščiui sakė Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius.
Panaikinusi lengvatą biokurui valstybė į biudžetą kitais metais papildomai tikisi surinkti 70 mln. litų. Tačiau L.Vosylius pripažįsta, kad dar pakilus kainoms veikiausiai atitinkamai sumažės degalų suvartojimas, o kartu ir įplaukos į biudžetą.
"Vyriausybė viena ranka duoda, kita atima – sumažino dyzelino akcizą, bet naikina lengvatą. Aišku, geriau tai, nei didinti akcizą, bent jau tarptautinėje rinkoje liksime konkurencingi", – tęsė pašnekovas.
Muitus perskaičiuoja kas mėnesį
Naftos ir jos produktų eksporto muitai Rusijoje pagal specialią formulę perskaičiuojami kas mėnesį, atsižvelgiant į "Urals" naftos kainų tarptautinėje rinkoje vidurkį per laikotarpį nuo praėjusio mėnesio vidurio iki einamojo mėnesio vidurio.
Rusijos finansų ministerijos duomenimis, barelio "Urals" naftos kainų rugsėjo 15–spalio 14 d. vidurkis siekė apie 67,6 JAV dolerio (156,2 lito) – 2,9 proc. mažiau nei prieš mėnesį.
Nuo šio mėnesio naftos ir jos produktų eksporto muitai Rusijoje buvo padidinti beveik procentu.
Neįtinka doleris
Didžiosios valstybės svarsto, ar nevertėtų keisti atsiskaitymo už naftos žaliavą valiutos ir vietoj JAV dolerio įvesti kelių valiutų krepšelį.
Praėjusią savaitę įvyko Persijos įlankos šalių, Rusijos, Kinijos, Japonijos ir Prancūzijos susitikimas, per jį buvo bandyta pasiūlyti naftos prekyboje atsisakyti pagrindinės valiutos – JAV dolerio, kuriuo atsiskaitoma jau daugelį metų, ir per devynerius metus pereiti prie naujo valiutų krepšelio. Tokį krepšelį, iniciatorių nuomone, galėtų sudaryti Japonijos jena, Kinijos juanis, euras, auksas ir bendra Persijos šalių valiuta, kurią šalys planuoja ateityje įsivesti. Kol kas dauguma naftą išgaunančių šalių šį pasiūlymą atmetė.
Naujausi komentarai