Pereiti į pagrindinį turinį

Didesni akcizai kontrabandos rizikos nepadidintų

2021-06-30 06:02

Trejų metų akcizų didinimo planą svarstantis Seimas sulaukė pasiūlymo sparčiau didinti akcizą cigaretėms. Didžiausią cigarečių rinkos dalį Lietuvoje užimančios bendrovės "Philip Morris Baltic" vertinimu, cigarečių akcizai galėtų kasmet didėti 8–10 proc. ir tai nesukeltų kontrabandos augimo rizikos.

Tendencija: Seimas svarsto akcizą cigaretėms kasmet didinti maždaug 7 proc.
Tendencija: Seimas svarsto akcizą cigaretėms kasmet didinti maždaug 7 proc. / A. Ufarto/ Fotobanko nuotr.

Panašią išvadą anksčiau yra pateikę ir šalies mokslininkai. Šiuo metu Seimas svarsto akcizą cigaretėms kasmet didinti maždaug 7 proc.

Didinant akcizą cigaretėms iki 8–10 proc. kasmet, valstybės biudžetą per trejus metus galėtų papildyti maždaug 19–47,5 mln. eurų. Gamintojų vertinimu, toks didinimas būtų gana nuosaikus ir neturėtų žymios įtakos šešėlinei rinkai ir kontrabandai.

"Suprantame valstybės poreikį užtikrinti biudžeto pajamų surinkimą ir per akcizų politiką gerinti visuomenės sveikatą. Būdami vieninteliai cigarečių gamintojai Baltijos šalyse ir turėdami didžiausią jų rinkos dalį, pritariame, kad tam būtų labiau didinamas cigarečių akcizas", – sakė "Philip Morris Baltic" išorinių reikalų vadovas Baltijos šalims Liudas Zakarevičius.

Pasak L.Zakarevičiaus, efektyvų akcizų surinkimą užtikrins stiprinama valstybės sienos apsauga ir kova su kontrabanda iš Baltarusijos, taip pat tarptautinės sankcijos kaimyninei šaliai.

"Anksčiau buvo galima kalbėti apie didinant akcizus auginamą kontrabandą, tačiau, išaugus valstybės sienos apsaugos finansavimui ir dėmesiui šiai sričiai, rizika būtų neutralizuota", – teigė "Philip Morris Baltic" atstovas.

Neteisėta prekyba gali būti sumažinta net tuomet, kai tabako gaminių kaina didinama, jei tik vykdoma veiksminga jos priežiūra ir kontrolė.

Tyrimų duomenis apie cigarečių apmokestinimo įtaką kontrabandos rizikai kiek anksčiau yra apibendrinę ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimų instituto mokslininkai. Kelerius metus vykdyto tyrimo "Neapskaitytų tabako gaminių vartojimo tendencijos Lietuvoje" pristatyme jie pažymėjo, kad tabako gaminių kainos didinimas nėra pagrindinis neteisėtą prekybą nulemiantis veiksnys.

Apibendrinti tyrimai parodė, kad didelio masto kontrabanda dažnesnė šalyse, kur tabako kainos ir mokesčiai yra mažesni, nei tose, kur kainos ir mokesčiai aukštesni. LSMU mokslininkų nagrinėti tyrimai rodo, kad 10 proc. padidinus tabako kainą ir 10 proc. padidinus išlaidas kontrabandos kontrolei, cigarečių kontrabanda galėtų sumažėti 5 proc., vartojimas – 2 proc., o surenkamos pajamos išaugti 8 proc. Studijoje autoriai nurodo, kad neteisėta prekyba gali būti sumažinta net tuomet, kai tabako gaminių kaina didinama, jei tik vykdoma veiksminga jos priežiūra ir kontrolė.

Patikslintame Lietuvos 2021 m. biudžete numatyta valstybės sienos apsaugai papildomai skirti beveik 16 mln. eurų. Didžioji dalis šių lėšų numatyta sienos su Baltarusija apsaugai, iš jų stebėjimo sistemoms įrengti – 11,5 mln. eurų.

Cigaretės užima daugiau kaip 80 proc. Lietuvos tabako gaminių rinkos ir sudaro didžiausią kontrabanda gabenamų akcizinių prekių dalį. Muitinės kriminalinės tarnybos duomenimis, pagrindinis į Lietuvą gabenamų kontrabandinių rūkalų srautas driekiasi iš Baltarusijos. 97 proc. sulaikytų kontrabandinių rūkalų buvo gabenta iš šios šalies.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra