Eilėje prie dažyto dyzelino – visi lygūs Pereiti į pagrindinį turinį

Eilėje prie dažyto dyzelino – visi lygūs

2015-06-25 11:57

Nauja leistino įsigyti lengvatinio dyzelino kiekio nustatymo tvarka nebediskriminuos kiaulių, paukščių, bičių ir grybų augintojų. Kita vertus, pati lengvata po poros metų gali nebebūti tokia dosni – planuojama nustatyti minimalų žemdirbiams skirto dyzelino akcizo tarifą.

Eilėje prie dažyto dyzelino – visi lygūs
Eilėje prie dažyto dyzelino – visi lygūs / K. Vanago / BFL nuotr.

Nauja leistino įsigyti lengvatinio dyzelino kiekio nustatymo tvarka nebediskriminuos kiaulių, paukščių, bičių ir grybų augintojų. Kita vertus, pati lengvata po poros metų gali nebebūti tokia dosni – planuojama nustatyti minimalų žemdirbiams skirto dyzelino akcizo tarifą.

Suvienodins sąlygas

Vyriausybė pirmadienį iš esmės pritarė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) siūlymui, kad lengvatinį, akcizu neapmokestinamą dyzeliną, kokį formaliai gali įsigyti žemės ūkio įmonės ir ūkininkai, žvejybos vidaus vandenyse įmonės, žemės ūkio mokymo įstaigos, turinčios mokomuosius ūkius, galėtų įsigyti ir kiaulių, paukščių, bičių ir grybų augintojai.

Dabar akcizais neapmokestinamų dyzelinių degalų didžiausią leistiną įsigyti kiekį metams Vyriausybė nustato pagal deklaruotą augalų plotą, bet neatsižvelgiama į turimą gyvulių skaičių. Tokia tvarka, ŽŪM teigimu, neužtikrina vienodų sąlygų gyvulininkystės sektoriaus žemės ūkio veiklos subjektams.

Pagal ministerijos siūlymą turi būti perskirstytos degalų kvotos, sumažinant augalininkystei ir padidinant gyvulininkystei tenkančią dalį.

Diskriminavo dalį ūkininkų

Iniciatyvos imtasi ministerijai dar vadovaujant buvusiam ministrui Vigilijui Juknai. Tuomet jis teigė, kad kiaulių, paukščių, bičių ir grybų augintojai kuria didelę pridėtinę vertę žemės ūkyje ir patiria didelį spaudimą rinkos sąlygomis, bet akcizais neapmokestinamų dyzelinių degalų negali įsigyti – gyvulininkystės ūkiams pagal dabar galiojančią tvarką leidžiamų įsigyti akcizais neapmokestinamų dyzelinių degalų kiekio nepakanka.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas sakė, kad žemdirbių bendruomenėje buvo darniai sutarta dėl to, jog galiojanti tvarka diskriminavo dalį ūkininkų.
"Lengvatinio dyzelino kvotos yra skirtos pagal žemės plotą, tačiau kiaulių ar paukščių augintojai nebūtinai turi tos žemės. Taigi sulyginti sąlygas yra normalus dalykas. Iš tiesų visiems to skiriamo lengvatinio dyzelino pakanka, o kai kurie sektoriai neturi būti ignoruojami", – komentavo A.Stančikas.

Mažės lengvata?

Greičiausiai bus ir nustatytas minimalus degalų akcizas, tiesa, ne taip skubiai. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė agentūrai BNS yra sakiusi, kad nustatyti minimalų 21 euro už vieną toną akcizą reikalauja ES direktyvos, o to nepadarius Lietuvai gali būti taikomos sankcijos.

Kaip rašė BNS, Seimo Kaimo reikalų komitetas pritarė akcizui, tačiau jo įsigaliojimo datą pavedė nustatyti Biudžeto ir finansų komitetui – siūloma, kad ji būtų ne anksčiau kaip 2017 ar 2018 m. Šis įstatymo projektas svarstomas Seime.

Skaičiuojama, kad, nustačius minimalų akcizą lengvatiniam žemdirbių dyzelinui, jis pabrangtų, tačiau ir valstybės biudžetas per metus papildomai gautų po maždaug 7 mln. eurų.

A.Stančikas teigė, kad daugelis žemdirbių labai abejoja, ar išties tikrasis interesas yra atitikti ES reikalavimas, ar tiesiog norima labiau papildyti biudžetą.

"Dar reikia išsiaiškinti, ar tikrai tas akcizas privalo būti įvestas. Iki šiol gyvenome be jo. Minimalaus akcizo reikalavimas siejamas su aplinkosaugos dalykais, tarša – kadangi nėra taršos mokesčio, vietoj jo būtų akcizas. Jeigu jo netaikysime, ES tarsi turėtų į mus labai piktai žiūrėti. Tačiau tai ne į ES, o į nacionalinį biudžetą einantys pinigai, todėl keista, ar tikrai ES taip griežtai į mus žiūrės. Antra, tai būtų tik savikainos branginimas. Kaimo reikalų komitete siūlėme, kad akcizas būtų įvestas tik nuo 2020 m. ir iki tol stebima, ar tikrai ES teiks kažkokių argumentų, kad kažką pažeidžiame, ar pažiūrės liberaliai, įvertindama, kad tai šalies narės vidaus reikalas", – sakė Žemės ūkio rūmų pirmininkas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų