Pereiti į pagrindinį turinį

Ekonomistas: būsto rinka atvės, bet kainos smarkiai nemažės

Aukštesnės palūkanos, mažėjanti gyventojų perkamoji galia, prastėjantys lūkesčiai ir mažėsiantis būsto įperkamumas atvėsins būsto rinką, mano „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.

A. Ufarto / BNS nuotr.

„Prognozuojame, kad ir aukštesnės palūkanos, ir mažėjanti gyventojų perkamoji galia apskritai, ir prastėjantys lūkesčiai, ir mažėsiantis būsto įperkamumas tikrai atvėsins būsto rinką. Matysime ir mažiau sandorių, ir kainų augimas tikrai turėtų išsikvėpti“, – trečiadienį žurnalistams sakė N. Mačiulis.

Anot jo, bankas prognozuoja, jog būsto kainos artimiausiu metu reikšmingai nemažės, nors tokios galimybės atmesti nereikėtų.

„Didelio kritimo neprognozuojame dėl to, kad išlieka būsto trūkumas, ypač didžiuosiuose miestuose, ką gerai rodo ir nuomos kaina, tiesiog užpildomi yra visi laisvi būstai, tai šiame kontekste sunku tikėtis, kad kainos mažės bent jau tol, kol nedidėja nedarbo lygis ir neišaiškėja kažkokios opesnės ekonomikos problemos“, – aiškino ekonomistas.

„Žiūrint į kitas pasaulio šalis, nereikėtų užmiršti, kad nekilnojamojo turto kainos gali ir mažėti. Kinijoje jos mažėja daugiau negu metus, prognozuojame, kad Švedijoje šiemet maždaug dešimtadaliu sumažės nekilnojamojo turto kainos“, – pridūrė  N. Mačiulis.

Jo teigimu, pagal būstų kainas skelbimuose didėja ir pardavimo, ir nuomos kainos, o, pavyzdžiui, Vilniuje vidutinė būsto kaina yra 30 proc. didesnė nei prieš metus.

„Registrų centro duomenys nėra dabar labai iškalbingi, nes ten užfiksuojami sandoriai, kurie buvo sudaryti prieš metus, bet žiūrint, pavyzdžiui, į Lietuvos banko skaičiuojamą pasikartojančių sandorių indeksą matome, kad Vilniuje šiuo metu vidutinė būsto kaina yra 30 proc. didesnė nei buvo prieš metus. Tai tikrai nėra tvarus kainų pokytis, jis neatspindi nei darbuotojų pajamų, atlyginimų, nei galimybių įsigyti būstą“, – teigė N. Mačiulis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų