Milijonai iš taromatų byra tik išrinktiesiems? Pereiti į pagrindinį turinį

Milijonai iš taromatų byra tik išrinktiesiems?

2017-06-15 10:00

Taromatuose sukasi dešimtys milijonų eurų, tačiau liaupsinta sistema jau nagrinėjama teisme. Smulkieji verslininkai įžvelgia nemažai spragų nesąžiningai konkurencijai.

Milijonai iš taromatų byra tik išrinktiesiems?
Milijonai iš taromatų byra tik išrinktiesiems? / A. Ufarto / BFL nuotr.

Sukilo smulkieji

"Situacija tokia, kad gamintojai ir importuotojai realiai neturi jokių teisių, tik pareigą mokėti esamam vieninteliam užstato sistemos administratoriui – USAD. Šiam yra sudarytos išskirtinės ir nesąžiningos sąlygos vienam administruoti visą užstato sistemą, kurią valdo ir visus sprendimus joje priima didieji alaus gamintojai bei prekybininkai. Taigi turime monopoliją, kuri veikia, kaip nori, ir kurios veiklos kontrolė tėra fikcija", – pastebėjo advokatė Renata Jatužytė-Mulevičienė, atstovaujanti smulkiesiems gėrimų gamintojams ir importuotojams.

Taigi turime monopoliją, kuri veikia, kaip nori, ir kurios veiklos kontrolė tėra fikcija.

Bendrovės "Druskininkų Rasa", "Kauen craft",  "Gubernija", "Italiana LT" ir Mažų alaus daryklų asociacijai priklausantys gamintojai neapsikentę užstato sistemos ydų ir administratoriaus piktnaudžiavimo, dar balandį raštu kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, premjerą Saulių Skvernelį, Seimo Aplinkos apsaugos ir Audito komitetus, aplinkos ministrą Kęstutį Navicką ir Aplinkos apsaugos agentūrą (AAA).

Kol laukiama jų reakcijos, taromatų reikalai jau persikėlė ir į teismą, kuriame gamintojai siekia apginti savo pažeistas teises dėl USAD nepagrįstai didinamų administravimo įmokų tarifų.

Dalyvauti privaloma

Gamintojams ir importuotojams yra privaloma dalyvauti užstato už vienkartines pakuotes sistemoje ir padengti išlaidas, susijusias su šių atliekų sutvarkymu ir sistemos administravimu, taip pat visuomenės informavimo organizavimo ir vykdymo išlaidas.

"Gamintojai laikosi pozicijos, kad USAD turi ne tik laikytis suderintų dokumentų ir juose numatytų priemonių, bet ir gamintojų bei importuotojų dalyvavimo užstato sistemoje kaina turi būti aiški ir pagrįsta. Deja, bet USAD elgiasi taip ir laikosi pozicijos, kad sistemos organizavimo planas ir finansavimo schema tėra tik USAD verslo planas, o įstatymai jam tiesiogiai neuždraudžia nukrypti nuo suderintų dokumentų ir vienašališkai keisti administravimo įmokų tarifus", – teigė R.Jatužytė-Mulevičienė.

Ji akcentavo, kad nauji tarifai gamintojams iš viso net nebuvo kaip nors objektyviai pagrįsti, suderinti dokumentai per metus  nebuvo koreguoti. "USAD vienašališkas administravimo įmokų tarifų pakeitimas nuo 2016 m. lapkričio 1 d. akivaizdžiai buvo neteisėtas", - įsitikinusi R.Jatužytė-Mulevičienė ir jos atstovaujami gamintojai bei importuotojai.

Įvertino kaip gobšumą

Gamintojai ir importuotojai kiekvieną mėnesį USAD moka užstatą – 0,10 euro už vnt. (kurį vėliau jiems sumoka pakuočių pardavėjai) ir administravimo įmokas.

USAD su Aplinkos ministerija suderintoje 2016–2018 m. finansavimo schemoje visiems 2016 m. buvo numatyti 0,000 eurų už vnt. administravimo įmokų tarifai. Nepraėjus nė pusmečiui, atsirado kitokie tarifai už PET ir metalinės (plieninės) taros surinkimą (po 0,025 euro už vnt.).

2017 m. USAD dar labiau nepasikuklino: tarifas PET pakuotėms – 0,030 euro už vnt., stiklinėms – 0,025 euro už vnt., metalinėms (aliuminio) – 0,015 euro už vnt., metalinėms (plieninėms) – 0,030 euro už vnt.

Tuometis aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas viešoje erdvėje tokius USAD veiksmus įvertino kaip gobšumą, ir nieko daugiau, bei teigė, kad USAD keisti administravimo įmokų tarifus nebuvo jokio pagrindo.

R.Jatužytė-Mulevičienė pateikė pavyzdį, kad Lietuvoje administravimo įmokų tarifai yra ir neprotingai dideli. "Estijoje (jos pavyzdžiu, kaip gerąja praktika, buvo remtasi kuriant užstato sistemą Lietuvoje), analogiški tarifai yra nepalyginti mažesni – priklausomai nuo pakuotės rūšies ir kodo tipo, jie svyruoja nuo 0,000 iki 0,012 euro už vnt.", – teigė advokatė.

(V. Skaraičio / BFL nuotr.)

Išraiškingi sutapimai

Situaciją, gamintojų manymu, galėtų pakeisti ir atsiradusi administratorių konkurencija. Dar viena bendrovė, VšĮ "Užstatas", taip pat buvo gavusi Aplinkos ministerijos leidimą vykdyti užstato sistemos administravimą, tačiau veiklos faktiškai nepradėjo. Teigiama, kad USAD atsisako bendradarbiauti su VšĮ "Užstatas", o jis į rinką įeiti negali dėl to, kad teisinis reglamentavimas iš esmės yra pritaikytas tik vieno užstato administratoriaus veiklai.

Visą užstato sistemą Lietuvoje ir toliau administruoja vienintelis USAD, kurios steigėjai ir dalininkai yra Lietuvos aludarių gildija, Lietuvos prekybos įmonių asociacija ir Lietuvos natūralaus mineralinio vandens gamintojų asociacija.

Ar tai tik sutapimas, kad administravimo įmokų tarifai buvo didinti ne visoms pakuotėms sutvarkyti, o tik PET ir metalinei (plieninei) tarai, tačiau tos rūšies pakuočių (stiklo ir aliuminio), kurios dominuoja būtent didžiųjų aludarių gamyboje, tarifai liko nepakitę ir gamintojams, kurie renkasi tokią tarą, yra kur kas palankesni?

Atsakymas: slapta

USAD sistemos finansavimo schemą kiekvienais metais turi suderinti su AAA.

"Administravimo įmokų tarifai nuo 2017 m. sausio 1 d. USAD buvo pakeisti ir gamintojams pradėti taikyti nepaisant to, kad patikslintas einamųjų metų (2017–2019) sistemos organizavimo planas ir finansavimo schema nustatyta tvarka dar net nebuvo pateikti AAA derinti. Be to, ir šių tarifų pagrįstumo klausimas kelia labai didelių abejonių, USAD visais įmanomais būdais vengia aiškiai pagrįsti nustatytus tarifus ir laikosi pozicijos, kad spalvotos, gražiai pateiktos abstrakčios informacijos gamintojams, sumokantiems jam milijonus eurų, turėtų pakakti", – pridūrė R.Jatužytė-Mulevičienė.

Gamintojai iki dokumentų suderinimo buvo kreipęsi ir į Aplinkos ministeriją, ir į AAA bei prašė leisti susipažinti su USAD derinti pateiktais patikslintais 2017–2019 m. dokumentais, pateikti dėl jų savo pastabas, tačiau jiems buvo atsakyta, kad jie neturi teisės gauti tokios informacijos ir turi laukti, kol suderinti dokumentai bus viešai paskelbti.

"Susidaro nenormali ir teisiniu požiūriu ydinga situacija, kai gamintojai ir importuotojai, kurie didžiąja dalimi ir finansuoja užstato sistemos išlaikymą, jokia forma negali kontroliuoti USAD veiksmų dėl jų atžvilgiu nustatomų finansinių priemonių pagrįstumo", – konstatavo R.Jatužytė-Mulevičienė.

Finansiškai glosto prekybininkus?

Gamintojai ir importuotojai skundėsi, kad USAD vengia pateikti apskritai bet kokią konkretesnę informaciją, susijusią su tikrosiomis pakuočių surinkimo ir sutvarkymo sąnaudomis.

"Kauno dienai" USAD įvardijo, kad pernai jų pajamos siekė 20,6 mln. eurų, bet pasiguodė, kad sistemos sąnaudos buvo beveik 22 mln. eurų. Gamintojų atstovai teigė gavę ataskaitas su kitokiais skaičiais. Jose neva nurodyta, kad USAD pajamos siekė apie 26 mln., o išlaidos – beveik 28,5 mln. eurų.

"Didžiausia išlaidų dalis (73,4 proc.) tenka būtent pakuočių surinkimo sąnaudoms – kompensacijoms prekybininkams už pakuočių surinkimą, taromatams išlaikyti ir prižiūrėti", – tiek konkretumo sulaukėme iš USAD atstovaujančios komunikacijos paslaugų agentūros darbuotojos Rūtos Pastarnokienės.

Į klausimą, kiek kainuoja tik taromatų priežiūra, jiems skirtų vietų nuoma, atsakymo apskritai negavome.

Advokatė R.Jatužytė-Mulevičienė atkreipė dėmesį, kad vis dar niekaip nėra sureguliuotas kompensacijų, kurias USAD moka prekybininkams, dydžio nustatymo ir jo pagrįstumo klausimas.

"Nepaisant to, kad kompensacijų prekybininkams mokėjimas sudaro pagrindinę ir didžiausią USAD sąnaudų dalį (daugiau nei pusę), USAD iki šiol nėra nusistatęs šių kompensacijų įkainių dydžio apskaičiavimo tvarkos. Jos mokamos pagal pačių prekybininkų dar iki sistemos starto pateiktais preliminariais skaičiavimais. Neaišku, kokios tiksliai ir kokios apimties sąnaudos pakuočių pardavėjams yra kompensuojamos, ar jos kompensuojamos pagrįstai, ar jos nėra per didelės ir ar po mokamų kompensacijų sumomis nėra paslėpta kitokių mokėjimų ar nesąžiningų susitarimų (pvz., didžiųjų aludarių mokesčių didiesiems prekybos tinklams)", – įtarimais kreipimesi į valdžios institucijas dalijosi gamintojai.

USAD prekybininkams moka po 0,015 euro (kai pakuotės priimamos rankiniu būdu) ir 0,028 euro (kai pakuotės priimamos per taromatus) už kiekvieną priimtą pakuotę, taigi kuo daugiau pakuočių priima prekybininkas, tuo didesnę kompensaciją, nepriklausomai nuo faktiškai patiriamų sąnaudų, jam sumoka USAD. Šie tarifai turėjo būti peržiūrėti, tačiau ir 2017 m., nesutikus to padaryti prekybininkams, jie liko tokie patys.

(V. Skaraičio / BFL nuotr.)

Dvigubi atlyginimai

Gamintojai įsitikinę, kad nekontroliuojamas kompensacijų pardavėjams dydis ir kitos sąnaudos dirbtinai didina USAD išlaidas.

"Privalomas dalyvavimas užstato už vienkartines pakuotes sistemoje jau ir taip yra prekybos kliūtis, be to, kas gamintojams  yra skaudžiausia, prisidengiant įstatymo suteiktais įgaliojimais, sudaro visas sąlygas jų konkurentams per USAD susirinkti visų rinkoje veikiančių gamintojų komercinę paslaptį sudarančią informaciją – duomenis apie jų pardavimo apimtis", – teigė advokatė.

Į akis krenta ir nuostolingai, kaip patys teigė, dirbančio USAD darbuotojų atlyginimai.

Į akis krenta ir nuostolingai, kaip patys teigė, dirbančio USAD darbuotojų atlyginimai. Rekvizitai.lt puslapyje pateikiama, kad balandį vidutinis šios įstaigos darbuotojo atlyginimas siekė 1,7 tūkst. eurų, neatskaičiavus mokesčių, o kovą jis buvo arti 3,4 tūkst. eurų (neatskaičiavus mokesčių). Nurodoma, kad šioje įstaigoje iš viso dirba 26 darbuotojai.

"Atlyginimas mokamas ir devyniems USAD valdybos nariams, o USAD išlaidos vien generalinio direktoriaus algai siekia daugiau kaip 10 tūkst. eurų per mėnesį", – teigė gamintojų atstovai.

Atremia visus priekaištus

USAD atstovai įsitikinę savo teisumu ir atremia sukilusių gėrimų gamintojų ir importuotojų priekaištus.

"Kauno dienai" išsiuntus klausimus USAD, sulaukėme komunikacijos paslaugų agentūros atstovės Gabijos Karpavičiūtės atsakymų.

– Kodėl tarifai nedidinti tai tarai (stiklinei ir aliumininei), kurią naudoja valdybos narių vadovaujami didieji gamintojai? Tai tik sutapimas?

– Dalyvavimas užstato sistemoje kainuoja visiems gėrimų gamintojams ir importuotojams, nes sutvarkyti į rinką išleidžiamas pakuotes yra jų pareiga. 2016 m. lapkritį buvo nustatyti tarifai 2017 m. visų rūšių tarai, taip pat ir stiklinei bei aliumininei. Tarifai už kiekvieną pakuotę visiems yra vienodi, nepriklausomai nuo to, kiek pakuočių į rinką išleidžia gamintojas.

Kalbant apie tarifus svarbu žinoti, kad kiekviena pakuotė turi savo sutvarkymo ekonomiką. Skiriasi pakuočių antrinių žaliavų vertė. Pavyzdžiui, viena tona aliuminio kainuoja per 1 000 eurų, o viena tona PET nekainuoja ir 300 eurų. Skiriasi ir pakuočių sutvarkymo sąnaudos, pavyzdžiui logistika – į vieną maišą telpa per 1 000 vnt. metalinių pakuočių, bet į tokį patį maišą telpa mažiau kaip 300 vnt. PET pakuočių. Skaičiuojant ir nustatant tarifus vadovaujamasi principu, kad kiekvienos pakuotės rūšies sutvarkymo kaina skaičiuojama atskirai, t.y. vengiama bet kokio kryžminio subsidijavimo tarp pakuočių.

Skirtingų tarifų nustatymas skirtingoms pakuočių rūšims galioja ir kitose atliekų tvarkymo sistemose, pavyzdžiui, konteinerinėje sistemoje. Tačiau užstato sistema tokia pažangi, kad galime tiksliai apskaityti kiekvieną pakuotę ir suskaičiuoti, kiek kainavo ją sutvarkyti. Tai labai svarbu, nes iš esmės eliminuojama bet kokia galimybė manipuliuoti, o sistema yra sąžininga kiekvienam – tiek dideliam, tiek mažam verslui.

– Kodėl, didinant tarifus gamintojams ir importuotojams, nemažinti tarifai, pagal kuriuos išmokama prekybininkams už surinktas pakuotes?

– Pakuočių surinkimas parduotuvėse kainuoja – reikia ne tik paskirti plotą taromatams, bet ir nuolat juos prižiūrėti, pagelbėti pirkėjams jais pasinaudoti ir pan. Tačiau platus taros grąžinimo vietų tinklas yra labai svarbus, kitaip žmonės negrąžintų pakuočių ir sistema neveiktų. Todėl prieš užstato sistemos įvedimą prekybininkai įvertino, kiek kainuos surinkti vieną pakuotę. Atsižvelgiant į tai, buvo nustatytas ir patvirtintas kompensacijos už pakuočių surinkimą dydis.

Šis dydis gali būti peržiūrimas, kadangi sistema veikia jau daugiau kaip metus ir darosi vis efektyvesnė. Siekdami išsiaiškinti prekybininkų dalyvavimo sistemoje sąnaudas vykdome nepriklausomą auditą. Atsižvelgdami į jo rezultatus, galėsime daryti išvadas dėl kompensacijų dydžio pagrįstumo.

– Kodėl gamintojams, kurių atstovai neįeina į USAD valdybą, nepateikiate nustatytų tarifų pagrindžiamumo, tarifų skaičiavimo tvarkos?

– Suprantame, kad tarifų didinamas arba mažinamas turi tiesioginės įtakos visų gėrimų gamintojų ir importuotojų verslui. Todėl, informuodami juos apie naujai nustatomus tarifus, pateikėme ir išsamią informaciją apie tai, kaip nustatomi tarifai. Informacija apie tai, kaip nustatomi tarifai kiekvienai pakuotės rūšiai, viešai prieinama ir interneto svetainėje www.grazintiverta.lt.

– Koks yra USAD vadovo atlyginimas? Ar yra valdybos narių, įdarbintų USAD? Jeigu taip, kiek tokių narių?

– USAD vadovo atlyginimas ir informacija apie valdybos narius yra viešai skelbiami Registrų centrui pateiktoje ataskaitoje.

Komentaras

Brigita Stankevičiūtė, Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja

Informuojame, kad kreipimasis dar nagrinėjamas Aplinkos ministerijoje. Kadangi atsakymas VETO LT advokatų profesinei bendrijai dar nėra pateiktas, komentaro jums pateikti negalime.

Mūsų žiniomis, VšĮ "Užstatas" 2016 m. nepradėjo užstato už vienkartines pakuotes sistemos administratoriaus funkcijų vykdymo pačios įstaigos sprendimu, nes neturėjo pavedimo davėjų.

Aplinkos ministerija stebėtojo teisėmis dalyvauja atliekant VšĮ "Užstato sistemos administratorius", Lietuvos prekybos įmonių asociacijos ir VšĮ "Desa" užsakytą Pardavėjų procesų ir sąnaudų, susijusių su vienkartinių ir daugkartinių pakuočių priėmimu ir užstato grąžinimu, auditą. Įvertinę gamintojų ir importuotojų, pardavėjų pateiktą informaciją, užstato sistemos pirmųjų metų efektyvumą, minėto audito rezultatus ir kitų šalių praktiką, svarstysime sprendimus dėl užstato sistemos tobulinimo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra