Negalia – ne kliūtis dirbti
Lietuvoje trūkstant darbo jėgos, įmonių vadovai vis dažniau gręžiasi į įvairaus pobūdžio negalią turinčius žmones. Vien tik Klaipėdoje praeitais metais įdarbinti 608 negalią turintys asmenys.
Prioritetas neįgaliesiems
Viena iš tokių žmonių – ketvirtą dešimtį perkopusi Rasa. Po ilgų darbo paieškų, moteris galiausiai įsidarbino telemarketingo įmonėje. Ji greitai išmoko naudotis kompiuteriu, įgavo praktikos.
Bendrovėje „Eurotela“, kur dirba Rasa, šiuo metu iš viso yra dešimt įvairaus pobūdžio negalią turinčių darbuotojų. Trys jų – su judėjimo sutrikimais.
Kliūtis – biurokratija
Kalbėdamas apie iniciatyvą suteikti darbą neįgaliesiems, įmonės vadovas Nerijus Briedis teigė, jog tai – tam tikras moralinis pasitenkinimas. Jis pripažino, kad neįgaliųjų darbas nelabai našus, tačiau tokie žmonės turi savo privalumų.
Pasak N.Briedžio, viena iš prob-lemų kuriant darbo vietas neįgaliesiems – biurokratija. Kliūtimis tampa ir šalies įstatymai. Vienas jų –
nedarbingumo lygio nustatymas pagal fizinę būklę. Šiuo atveju intelektas ir išsilavinamas į numatytus minimalius 25 darbingumo procentus neįtraukiami.
„Kaip galima pasakyti protingam žmogui, kad negali jo įdarbinti, nes valstybė nurodo, jog neįgalus asmuo yra nedarbingas, – apie, jo nuomone, keistus įstatymus kalbėjo N.Briedis. – Aš jį galiu priimti, tačiau tada nebeskiriamos jokios kompensacijos ir žmogus nebegauna valstybės paramos.“
„Eurotela“, įdarbindama žmones, prioritetą teikia neįgaliesiems. Tačiau verslininkas pastebi, kad plečiant veiklą, neatsiranda neįgaliųjų, kurie sutiktų dirbti įmonėje. „Galbūt jie nedrįsta išeiti iš namų, nepasitiki savo jėgomis“, – svarstė įmonės savininkas.
Gali įgyti specialybę
Plėtojant socialinės integracijos idėją, inicijuojami neįgalių asmenų apmokymai, kad vėliau jie galėtų be didelio vargo įsidarbinti.
Klaipėdos siuvimo ir paslaugų verslo mokykloje panaudojus Europos subsidijų programos lėšas įgyvendintas projektas, dėl kurio neįgalieji turi galimybę įgyti interjero apdailos atlikėjo specialybę. Čia su kitais studentais mokosi 19 klausos sutrikimą turinčių jaunuolių iš visos Lietuvos.
Mokyklos pedagogė Lijana Petraitienė džiaugėsi projekto sėkme ir teigė, jog tai – puiki proga klausos negalią turintiems vaikams įgyti specialybę.
Tokiu būdu jie taip pat neatitrūksta nuo visuomenės ir turi galimybę gyventi kokybišką socialinį gyvenimą. Mokyklą jau baigė pirmoji neįgaliųjų laida.
Klaipėdos darbo biržos direktoriaus pavaduotojo Virginijaus Andriušio duomenimis, bendradarbiaujant su neįgaliųjų organizacijomis ir įvairiomis įmonėmis praeitais metais įdarbinti 608 žmonės. Jie gavo vadybininkų, vairuotojų, administracijos darbuotojų, valytojų, buhalterių ir pardavėjų pareigas.
Daugiau nei pusė jų gavo darbą per valstybės finansuojamą programą. Iš viso į Klaipėdos darbo biržą 2007 m. dėl darbo kreipėsi 662 negalią turintys asmenys.
Naujausi komentarai