Pereiti į pagrindinį turinį

Pasaulinę maisto dieną – priminimas nešvaistyti maisto

2015-10-16 13:20
DMN inf.
Dėl pažeidimų uždaryta Medininkų kavinė
Dėl pažeidimų uždaryta Medininkų kavinė / Darijos Vasiliauskienės nuotr.

Kasmet spalio 16 dieną minima Pasaulinė maisto diena. Įvairiose šalyse šią dieną visuomenei primenama, kad šalia gyvena skurstantys ir badaujantys žmonės, kuriems galima padėti. 

Europos Komisija pabrėžia, kad kur kas daugiau alkstančiųjų sulauktų pagalbos jeigu sumažėtų išmetamo maisto kiekiai. Kasmet Europos Sąjungoje (ES) išvaistoma apie 90 milijonų tonų maisto atliekų. Per metus vidutiniškai europietis išmeta 180 kg maisto, nors 79 milijonai ES piliečių gyvena žemiau skurdo ribos, o 16 milijonų yra priklausomi nuo maisto labdaros.

Apskaičiuota, kad jeigu nebus imtasi priemonių, iki 2020 m. iššvaistomo maisto kiekiai padidės 40 proc.

Europos Komisijos nuomone, kovojant su išmetamu maistu, bene daugiausiai naudos duotų tinkamumo vartoti termino ženklinimo reikalavimų sušvelninimas. Nyderlanduose atlikto tyrimo duomenimis, net apie 15 proc. maisto atliekų susidaro todėl, kad vartotojai neteisingai supranta etiketėse nurodytus tinkamumo vartoti terminus. Dažnai pasibaigus „Geriausias iki“ terminui, produktai išmetami, nors dar keletą dienų juos drąsiai galima vartoti.

Šiuo metu galiojančiame reglamente yra nurodytas sąrašas maisto produktų, kurių etiketėse nereikia pažymėti tinkamumo vartoti termino. Tai nelupti, nesmulkinti švieži vaisiai ir daržovės, vynas ir kiti gėrimai, kurių alkoholio koncentracija tūrio procentais yra 10 proc. arba didesnė, taip pat kepiniai, kurie  paprastai suvartojami per 24 val. nuo pagaminimo, ir kt.

Europos Komisija siūlo išplėsti šį sąrašą ir nereikalauti žymėti tinkamumo vartoti termino tam tikriems ilgai galiojantiems maisto produktams. Pavyzdžiui, tiems, kurių terminas – ilgesnis kaip du metai.

Lietuvoje taip pat galioja tvarka, kuri suteikia galimybę tam tikrus produktus pasibaigus jų galiojimo terminui perduoti labdarai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba dar 2002 m. išleido įsakymą, kuriame išvardinti tokie gaminiai.  Tai kava, arbata, prieskoniai, miltai, kruopos, duonos gaminiai, pyragai, makaronai, konditerijos gaminiai be įdaro, kakava, šokoladas, cukrus, džiovinti vaisiai, aliejai, koncentruoti kisieliai, gaivieji gėrimai, kieti ir pusiau kieti fermentiniai sūriai, padažai, konservuotos daržovės stiklinėje taroje.

Be to, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ne vienerius metus bendradarbiauja su „Maisto banku“ ir kitomis labdaros organizacijomis, perduodama dar tinkamus maisto produktus labdarai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų