Po rekordinio investicijų augimo – kuklesni pirmo ketvirčio rezultatai

Naujausiais duomenimis, 2021 metai buvo rekordiniai rizikos kapitalo rinkoms – investicijos pernai pasiekė 671 mlrd. JAV dolerių ir kone dukart viršijo 2020 metų rezultatą. Stabilus investicijų srautas buvo stebimas ir pirmąjį šių metų ketvirtį, tačiau, anot ekspertų, sudėtinga geopolitinė situacija gali pristabdyti tolesnį augimą.

Fiksuojamas stabilus rizikos kapitalo investicijų augimas

2021-ieji buvo rekordiniai metai pasaulinėje rizikos kapitalo investicijų rinkoje tiek pagal sudarytų sandorių skaičių, tiek pagal bendrą jų vertę. Naujausio tarptautinės audito, verslo ir mokesčių konsultacijų bendrovės KPMG atlikto tyrimo duomenimis, vien paskutinį praėjusių metų ketvirtį buvo įvykdyta 8710 sandorių, kurių bendra vertė siekia daugiau nei 171,4 mlrd. JAV dolerių. Iš viso per praėjusius metus rizikos kapitalo rinkose investuota 671 mlrd. JAV dolerių. Palyginimui, 2020 metais ši suma buvo kone dvigubai mažesnė ir siekė 346,7 mlrd. JAV dolerių.

„Rekordinėms investicijoms įtakos turėjo ne tik stabili rizikos kapitalo investicinė aplinka, bet ir pinigų prieinamumas, didelė grąža už parduotas investicijas (angl. returns on exits), taip pat – įmonių, šeimos turto valdymo subjektų ir platus kitų netradicinių investuotojų spektras“, – tikina „KPMG Baltics“ Konsultacijų skyriaus vadovas Povilas Akstinas.

Eksperto teigimu, nepaisant sudėtingos geopolitinės situacijos, rizikos kapitalo investicijų srautai išliko stabilūs ir pirmą šių metų ketvirtį. Sausio–kovo mėnesiais buvo sudaryti 9349 tarptautiniai rizikos kapitalo investicijų sandoriai, kurių vertė siekia 144,8 mlrd. JAV dolerių, lyginant su 153,2 mlrd. JAV dolerių siekiančiomis investicijomis pirmą praėjusių metų ketvirtį.

„Po itin sėkmingo paskutinio praėjusių metų ketvirčio, šių metų pirmuosius tris mėnesius buvo stebimi šiek tiek mažesni investicijų srautai, tačiau bendra jų vertė išliko labai aukšta. Itin geri rezultatai buvo stebimi Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur investicijų bendra vertė siekė 95,2 mlrd. JAV dolerių, o Europoje fiksuotos kone rekordinės 31,7 mlrd. JAV dolerių investicijos“, – pirmo ketvirčio rezultatus apžvelgia ekspertas.

Mažėja investicijos į vienaragius

Remiantis KPMG tyrimu, pirmąjį šių metų ketvirtį krito rizikos kapitalo investicijos į vienaragio statusą turinčius startuolius. Investicijų bendra vertė siekė 48,9 mlrd. JAV dolerių ir beveik 30 proc. nusileido praeitų metų paskutinio ketvirčio rezultatui.

„Nors pastarąjį ketvirtį fiksuotos mažesnės investicijos, o vienaragių skaičius augo ne taip intensyviai, kaip anksčiau, tikėtina, jog tai laikina situacija. Po pastarųjų penkių rekordinių ketvirčių, buvo galima numanyti, jog galiausiai pamatysime investicijų srauto mažėjimą. Tikėtina, kad rezultatams įtakos turėjo ir geopolitinė situacija, dėl kurios dalis įmonių pristabdė savo planus dėl pirminių viešų siūlymų“, – tikina P. Akstinas.

Auganti aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir įmonių valdysenos svarba

P. Akstinas atskleidžia, kad su rizikos kapitalo investicijomis augo ir tarptautinės bendruomenės dėmesys aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir įmonių valdysenos (ESG) principams: „Tam iš dalies įtakos turėjo klimato kaitos konferencija COP26, tačiau ne mažiau reikšmingas ir augantis vartotojų spaudimas įmonėms imtis aktyvesnių veiksmų šioje srityje.“

Ekspertas priduria, kad karas Ukrainoje atkreipė visuomenės ir valstybių dėmesį į priklausomybės nuo Rusijos energetinių išteklių problemą, o tai, kartu su klimato kaitos klausimu, tikėtina paskatins rizikos kapitalo investicijas į alternatyvius energijos šaltinius ir vadinamąsias climatetech technologijas. Taip pat gali augti investuotojų susidomėjimas technology startuoliais, kurie specializuojasi energijos ir anglies dioksido valdyme.

Stabilaus augimo tikimasi ir antrą metų ketvirtį

P. Akstino teigimu, dėl įvairių geopolitinių ir ekonominių veiksnių šiuo metu verslo aplinkoje tvyro daug nežinomybės, todėl prognozuoti, kaip ilguoju laikotarpiu į juos reaguos rizikos kapitalo rinka, darosi sudėtinga. Kita vertus, ekspertas pažymi, kad šiuo metu rinkoje yra sukaupta daug investicijoms skirtų lėšų (angl. dry powder), kurios turėtų padėti užtikrinti stabilų rizikos kapitalo investicijų srautą ir antrą metų ketvirtį.  

Apžvelgdamas pokyčius investuotojų elgsenoje, KPMG ekspertas sako, kad jie darosi labiau atsargūs, ieško būdų sumažinti sudaromų sandorių rizikingumą.

„Atsižvelgiant į sudėtingas aplinkybes, investuotojai darosi atsargesni, todėl daugiau laiko skiria detaliems potencialių sandorių patikrinimams. Be to, gali būti, jog jų dėmesys vėl pradės krypti į vėlesnės stadijos, brandžius verslus. Tai gali apsunkinti finansavimo galimybes startuoliams, ieškantiems investicijų ankstyvoje veiklos stadijoje“, – prognozuoja P. Akstinas, pridurdamas, kad šį ketvirtį dėl kainų svyravimo ir mažiau palankios verslo aplinkos toliau gali mažėti ir pirminių viešų siūlymų skaičius.

Anot eksperto, populiariausios investicijų sritys ir šį ketvirtį turėtų išlikti finansinės technologijos, taip pat verslas-verslui (B2B) paslaugos, sveikatos bei kibernetinio saugumo technologijos. Tarp naujų sričių, sulaukiančių augančio investuotojų dėmesio – gynybos ir žemės ūkio technologijos.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių