Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno AVMI vadovas G. Muznikas: nelaukite paskutinės dienos (interviu)

2014-03-20 08:00

Šiandien portale lankėsi Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) viršininkas Gintautas Muznikas. Jis atsakė į jūsų klausimus apie gyventojų pajamų ir turto deklaravimą.

E.Virkečio nuotr.

Lietuvoje prasidėjo kasmetinis gyventojų pajamų ir turto deklaravimo etapas. Valstybinė mokesčių inspekcija jau parengė preliminariąsias gyventojų pajamų deklaracijas.

Šiandien mūsų portale lankėsi Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) viršininkas Gintautas Muznikas. Jis atsakė į jūsų klausimus apie gyventojų pajamų ir turto deklaravimą, paaiškino, kaip patogiai ir tiksliai atlikti savo mokestines pareigas.

- Pernai VMI buvau skolinga 400 litų. Bet gyventojų pajamų mokesčio per klaidą sumokėjau 470 litų. Ar ta permoka buvo matoma ir ji įsiskaičiavo į deklaraciją už pernai metus? Ar reikia rašyti prašymą/užklausimą dėl permokėjimo būtent tuo konkrečiu atveju?

- Pirmiausia jūs turite galimybę pasitikrinti savo permoką prisijungus prie asmeninės erdvės Mano VMI. Susigrąžinimo variantai yra du: pateikti prašymą grąžinti mokesčio permoką arba palikti ją įskaityti būsimiems mokėjimams.

- Pernai buvau užpildžiusi formą, kad savo 2 proc. GMP skiriu gyvūnų organizacijai, bet vėliau gavau pranešimą, kad ji vis dėlto nieko negaus. Kodėl?

- Gali būti kelios priežastys. 1. Jūsų pajamų deklaracija buvo nepateikta laiku, t.y. iki gegužės 2 d.  2. Turėjote nepakankamai apmokestinamų pajamų.

- Kas konkrečiai gresia žmogui, kuris privalo deklaruoti mokesčius, bet to nepadarė laiku? Kas gresia žmogui, kuris neprivalo deklaruoti, bet nori susigrąžinti mokesčius ir nespėjo deklaruoti, pvz., sirgo, gulėjo ligoninėje?

- Jei privalo, bet nepateikė - gresia administracinė atsakomybė (įspėjimas arba bauda nuo 200 iki 500 litų). Antru atveju, galima pateikti deklaraciją už einamuosius ir praėjusius 5 metus.

- Garantuoju, kad visokie politikai nesąžiningai deklaruoja ar išvis nedeklaruoja milijoninių turtų, o jūs randate gal 10 proc. pažeidimų. Ar jūs kitokią statistiką turite?

- Mokesčių inspekcija vertina visus gyventojus, nepriklausomai ar tai politikas, ar ne. Vertiname turimo turto atitikimą gaunamoms pajamoms. Pagal tai planuojame kontrolės veiksmus. Per pastaruosius dvejus metus teisėsaugos institucijoms Kauno VMI dėl galimai neteisėto praturtėjimo perdavė daugiau kaip 40 asmenų.

- Ar vis tebetaikomas PVM, jei žmogus per metus gavo autorinio atlyginimo daugiau nei 100 000 Lt?

- Šiuo metu riba dėl registravimosi PVM mokėtoju yra 155 000 Lt. pajamų iš ekonominės veiklos per 12 paskutinių mėnesių.

- Kodėl taip sudėtingai (pagal formules) yra skaičiuojami delspinigiai?

- Delspinigių skaičiavimas yra numatytas Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo 96-ajame bei 97, 98, 99 straipsniuose. Delspinigių dydį nustato finansų ministras savo įsakymu kiekvieną ketvirtį. Šiuo metu dydis yra 0,03 proc. už kiekvieną pradelstą dieną.

- Kas turėtų mokėti pajamų mokestį, jei žmogus gavo autorinį atlyginimą iš kito žmogaus?

- Pagal mokesčių mokėjimo tvarką, tokios pajamos priskiriamos B klasės pajamoms. Pajamų mokestį turi sumokėti pajamas gavęs gyventojas.

- Kodėl Mokesčių inspekcija nėra ikiteisiminio tyrimo institucija?

- Mokesčių inspekcijos veiklą reglamentuoja mokesčių administravimo įstatymas. Jame tokia funkcija nenumatyta.

- Seniai seniai pardaviau įmonės akcijų (tada dar nereikėjo deklaruoti turto), turiu iš tų laikų dolerių (jau paverstų litais, bet kojinėje). Pernai pirkau butą. Ką man reikia pateikti VMĮ, kad įrodyčiau, jog pirkau "švariais pinigais"? Pardavimo sutartį turiu.

- Pačiam deklaruoti nereikia, tačiau mokesčių administratoriui pareikalavus, turėsite pateikti pajamų gavimą pagrindžiančius dokumentus.

- Mama man davė pinigų namui pirkti - pervedė į banko sąskaitą ir nurodė, kokiam tikslui. Deklaruojant turtą ką man reikia pateikti?

- Turtą privalo deklaruoti ne visi gyventojai, o tik nurodyti Turto deklaravimo įstatyme. Čia matyt norėta pasitikslinti dėl pajamų deklaravimo. Tokiu atveju, jei mama jums davė lėšas kaip dovaną ir viršijo 10 000 litų, turite deklaruoti gautas pajamas deklaracijoje GPM308, jei tai paskola ir grynais pinigais, turite pateikti informaciją mokesčių administratoriui, jei suma didesnė nei 50 000 litų formoje PRC907.

- Jei randate, kad pilietis nesumokėjo mokesčių, ar deratės su juo, tariatės apie sumą, grafikus, ar iškart baudom užmėtot?

- Nustačius esant nesumokėtų mokesčių, visi mokesčių mokėtojai gali kreiptis dėl mokesčio atidėjimo ir išdėstymo ilgesniam laikui.

- Papasakokite apie save. Kaip tapote mokesčių specialistu, ar patinka tarnyba? Kas būtent patinka, o kas yra sudėtingiausia?

- Mokesčių inspekcijoje dirbu nuo 1992 metų. Savo karjerą pradėjau nuo vyresniojo specialisto pareigybės. 1996 metais tapau Kėdainių rajono mokesčių inspekcijos viršininku. 2002 metais pradėjau dirbti Kauno AVMI viršininko pavaduotoju. Nuo 2011 metų balandžio mėnesio einu Kauno AVMI viršininko pareigas. Kadangi per tiek metų darbo nepakeičiau, vadinasi, tarnyba patinka. Sudėtingiausia, kai susiduriu su sudėtingomis situacijomis, kai mokėtojas, suprantantis, kad privalo sumokėti mokesčius, tiesiog tuo metu neturi galimybių to padaryti. Stengiamės rasti abipusiai priimtiną sprendimą.

- Elektroninio deklaravimo sistemai - 10 metų. Kaip per tą laiką ji keitėsi?

- Pokytis akivaizdus. Visų pirma reikia paminėti, jog EDS dėka kasmet sutaupoma per 40 mln. mokesčių mokėtojų litų; daugiau nei triskart sutrumpėjęs deklaracijos užpildymo laikas; kasmet išsaugota po maždaug 800 medžių, 30 proc. mažiau klaidingų deklaracijų, nuo 8 proc. iki 96 proc. išaugęs e. deklaracijų skaičius – tik keletas statistinių duomenų iš Elektroninio deklaravimo sistemos istorijos.

Tačiau net ir įdiegus EDS, pradžioje, norint pateikti deklaraciją reikėjo atlikti nemažai veiksmų: prisijungus prie sistemos atsisiųsti ir įsidiegti programą ABBY eFormFiller, parsisiųsti deklaracijų maketus ir juos ranka užpildžius atspausdinti, pasirašyti bei atsiųsti registruotu laišku arba pristatyti į VMI teritorinį padalinį. Šiemet net daugeliui EDS vartotojų, prisijungusių prie sistemos „online“ režimu, tereikia paspausti nuorodą „pateikti“, nes visa reikiama informacija deklaracijoje jau yra užpildyta.

- Ar šiemet kas nors pasikeitę el. deklaravime, lyg ir yra naujų punktų, ar tik dizainas?

- Naujas GPM308M priedas „Individualios veiklos pajamos pagal mėnesius“. Daugiau informacijos EDS pažymoje, nurodyta PSD įmokų mokėtina suma, informacijos blokas „Užsienio šalių mokesčių administratoriaus pateikti duomenys apie pajamas“, informacija apie gyventojų nepateiktas pajamų deklaracijas ir už 2013 m. , deklaruoti privalančių asmenų sąrašas buvo papildytas dėl politinių partijų narių, kurių nario mokestis per metus didesnis kaip 1200 Lt, taip pat privalo deklaruoti pajamas asmenys, gavę daugiau kaip 6000 Lt pajamų pagal paslaugų žemės ūkiui ir miškininkystei kvitus.

- Ar šiemet deklaruojantis VMI neteks stumdytis eilėse kaip ankstesniais metais? Jūsų tarnybai užteks darbuotojų?

- Darbuotojų nepadaugėjo, bet kasmet vis daugiau gyventojų pateikia deklaracijas elektroniniu būdu. Atėjus į VMI, deklaravimo procesą pagreitintų, jei gyventojas atsineštų duomenis, reikalingus prisijungti prie EDS (el. deklaravimo sistemos). Inspekcijos darbuotojų pagalba tokie gyventojai aptarnaujami kur kas greičiau. Kitiems rekomenduojame atvykti kuo anksčiau, nelaukiant paskutinių balandžio dienų.

- Pusmetį dirbu užsienyje, pusmetį Lietuvoje. Kaip man teisingai deklaruoti pajamas, gautas Anglijoje ar Norvegijoje?

- Nuolatinio Lietuvos gyventojo užsienio pajamos pagal pajamų klasifikavimo tvarką priskiriamos B klasės pajamoms, kurias privalo deklaruoti Lietuvoje pagal užsienio pajamų gavimą ir mokesčių sumokėjimą patvirtinančius dokumentus.

- Ar jūs pats deklaruojate pajamas ir turtą? Įdomu, ar vedate pajamų ir išlaidų apskaitą šeimoje?

- Taip, deklaruoju. Tai privaloma. Kadangi daugumą atsiskaitymų vykdau naudojantis elektronine bankininkyste, visos pajamos ir išlaidos matomos banko išraše.

- Kokios yra mokesčių lengvatos, už ką galima susigrąžinti mokesčių dalį?

- Pasinaudoti GPM lengvata gali tie gyventojai, kurie 2013 m. mokėjo gyvybės draudimo, pensijų įmokas, taip pat už pirmas studijas ir (ar) pirmą profesinį mokymą, palūkanas už vieną iki 2008-12-31 paimtą būsto kreditą. Taip pat tie, kurie pasinaudojo per mažu ar visai nesinaudojo neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (toliau – NPD). Pažymėtina, jog tie gyventojai, kurie pasinaudojo per dideliu NPD, turėtų pateikti deklaraciją bei mokestį sumokėti.

Visus atsakymus skaitykite portalo svečio rubrikoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų