R. Masiulis: incidento Astrave tyrimas svarbus ir Lietuvai, ir Baltarusijai Pereiti į pagrindinį turinį

R. Masiulis: incidento Astrave tyrimas svarbus ir Lietuvai, ir Baltarusijai

2016-07-27 13:14
BNS inf.

Incidento Astravo atominėje elektrinėje tyrimas gyvybiškai svarbus ir Lietuvai, ir pačiai Baltarusijai, jį turi atlikti nepriklausomi ekspertai, teigia energetikos ministras Rokas Masiulis.

Astravo AE
Astravo AE / Scanpix nuotr.

Jei tokį tyrimą atliks reaktoriaus gamintoja Rusijos bendrovė „Rosatom“ - jo rezultatai bus niekiniai, pabrėžia ministras.

„Visais atvejais reikia nuodugnaus patikrinimo. Tačiau kyla labai rimtų abejonių, kad patikrinimas bus objektyvus. Juk reaktorių pristačiusi „Rosatom“ iš pat pradžių apskritai neigė buvus incidentą. Todėl jei nukritusį reaktorių tikrins jį pagaminusi bendrovė, tokio tyrimo išvados bus niekinės. Būtina įtraukti į procesą nepriklausomus ekspertus. Lietuvai, kaip ir pačiai Baltarusijai, šis tyrimas yra gyvybiškai svarbus tikrąja šio žodžio prasme“, - pranešime sakė R. Masiulis.

Pasak R.Masiulio, pastarasis incidentas, kai, kaip įtariama, perkeliant nukrito Astravo AE reaktoriaus korpusas, yra pats rimčiausiais iš visų žinomų. Jo padarinius gali būti itin sunku ir brangu pašalinti. Gali būti, kad nuo smūgio pažeistos reaktoriaus vidaus konstrukcijos, kuriose vyksta branduolinė reakcija. Taip pat gali būti pažeistas reaktoriaus hermetiškumas, arba deformuotas jo korpusas.

Lietuva ketina išsiųsti notą Baltarusijai, prašydama pateikti tyrimo rezultatus dėl incidento netoli Lietuvos statomoje Astravo AE.

Baltarusijos Energetikos ministerija antradienį pripažino, kad šį mėnesį perkeliant reaktoriaus korpusą Astravo AE buvo susidariusi „neeilinė situacija“, bet detaliau nekomentavo žiniasklaidos pranešimų, kad daugiau nei 300 tonų sveriantis agregatas krito iš kelių metrų aukščio.

Atominę elektrinę 50 kilometrų nuo Vilniaus stato Rusijos bendrovė „Rosatom“. Lietuva kritikuoja Baltarusiją, kad statant jėgainę nesilaikoma saugumo standartų. Minskas šiuos priekaištus atmeta kaip nepagrįstus.

Pirmąjį jėgainės reaktorių numatoma paleisti 2018 metų pabaigoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra