Pereiti į pagrindinį turinį

Svarbūs pokyčiai dėl 1,2 proc. GPM paramos: ką privalo žinoti nevyriausybinės organizacijos?

2024-12-11 17:42

Nevyriausybinės organizacijos (NVO) atlieka itin svarbų vaidmenį stiprinant pilietinę visuomenę, sprendžiant socialines problemas ir kuriant teigiamus pokyčius. Šių organizacijų veikla dažnai priklauso nuo finansavimo šaltinių, tokių kaip 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) parama. Nuo 2025 m., pasikeitus Labdaros ir paramos įstatymui, 1,2 proc. GPM dalies paramą galės gauti tik nevyriausybinės organizacijos ir meno kūrėjai. Visgi, organizacijoms, siekiančioms šios paramos, būtina įsitikinti, ar atitinka formalius reikalavimus.

Parama – tik turintiems NVO žymą

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) nuo 2025 m. 1,2 proc. GPM paramą skirs tik toms nevyriausybinėms organizacijoms, kurios Registrų centro Juridinių asmenų registre yra įregistravusios žymą „Nevyriausybinė organizacija“, kitaip vadinamą „NVO žyma“.

Nacionalinės NVO koalicijos vadovė Gaja Šavelė kviečia to dar nepadariusias nevyriausybines organizacijas suskubti įregistruoti NVO žymą ir pabrėžia šio žingsnio svarbą: „NVO žyma yra daugiau nei formalumas – tai galimybė stiprinti nevyriausybinį sektorių, užtikrinti jo tvarumą ir plėsti veiklos galimybes. NVO žyma registruojama labai paprastai ir greitai, o jos reikšmė sektoriui yra didžiulė. Ji ne tik suteikia galimybę gauti 1,2 proc. GPM paramą, bet ir padeda plėsti veiklų sritis, įtraukti daugiau savanorių, stiprinti organizacijų tvarumą bei geriau atliepti visuomenės poreikius.“

G. Šavelė teigia, kad kuo daugiau organizacijų registruos NVO žymą, tuo aiškesnis bus nevyriausybinio sektoriaus paveikslas – tai skatins skaidrumą, stipresnį tarpusavio bendradarbiavimą ir didesnę sektoriaus įtaką mūsų visuomenės gerovei.

NVO žymą gali gauti kiekvienas juridinis asmuo, atitinkantis įstatymuose aprašytą nevyriausybinės organizacijos sąvoką: „Nuo valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų valdymo nepriklausomas savanoriškumo pagrindais įsteigtas visuomenės ar jos grupės naudai veikiantis viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas nėra siekti politinės valdžios arba įgyvendinti vien tik religinius tikslus.“

Pexels.com nuotr.

NVO taip pat nėra laikomi juridiniai asmenys, kurių daugiau negu 1/3 dalyvių yra juridiniai asmenys, nesantys NVO arba religinėmis bendruomenėmis ar bendrijomis, juridiniai asmenys, kurių dalyviai – juridiniai asmenys, nesantys NVO arba religinėmis bendruomenėmis ar bendrijomis, turi daugiau negu 1/3 balsų visuotiniame dalyvių susirinkime, politinės partijos, profesinės sąjungos, darbdavių organizacijos ir jų susivienijimai, organizacijos, kuriose narystė privaloma tam tikros profesijos atstovams, sodininkų bendrijos, daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijos, kiti nekilnojamojo turto bendro valdymo tikslais įsteigti juridiniai asmenys, šeimynos ir nuolatinės arbitražo institucijos.

Žyma registruojama Registrų centre

NVO statuso žyma registruojama Juridinių asmenų registre, užpildžius specialios formos prašymą ir pateikus jį Registrų centrui. Prašymą organizacijos vadovas ar jo įgaliotas asmuo gali pateikti pasirinktame Registrų centro klientų aptarnavimo padalinyje arba elektroniniu būdu, prisijungus prie Registrų centro savitarnos.

Sužinoti, ar organizacija šiuo metu turi NVO statusą, galima Registrų centro viešoje juridinių asmenų paieškoje – įvedus organizacijos pavadinimą ar juridinio asmens kodą, galima matyti prierašą „Nevyriausybinė organizacija“. 

Svarbu atkreipti dėmesį, kad 2025 m. (už 2024 m.) gyventojai 1,2 proc. GPM paramą galės paskirti juridiniams asmenims, kurie bus įsteigti iki 2024 m. gruodžio 31 d., o NVO žyma įregistruota iki 2025 m. gegužės 1 d.

VMI duomenimis, 2024 m. 33,9 mln. Eur paramą paskyrė net 464 tūkst. gyventojų, o šią sumą išsidalino beveik 24 tūkst. įvairių gavėjų: paramos gavėjai, meno kūrėjai, politinės organizacijos, profesinės sąjungos bei susivienijimai. Gruodžio 9 d. duomenimis, NVO žymą yra įregistravę 5 869 viešosios įstaigos, asociacijos, labdaros ir paramos fondai ir religinės bendruomenės.

Kiekviena gyventojų skirta parama yra reikšminga nevyriausybinėms organizacijoms: ji ne tik palaiko organizacijų veiklą, bet ir stiprina pilietinę visuomenę, skatina įsitraukti savanorius bei plėsti vykdomą veiklą, kad ji pasiektų daugiau žmonių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų