Pereiti į pagrindinį turinį

Svarstoma galimybė įvesti socialinių išmokų „grindis“

2009-08-06 16:28
Svarstoma galimybė įvesti socialinių išmokų „grindis“
Svarstoma galimybė įvesti socialinių išmokų „grindis“ / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Lietuvoje gali atsirasti socialinių išmokų minimumas, kurį gautų vargingiausi visuomenės sluoksniai. Apie tai Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį kalbėjosi su naujuoju socialinės apsaugos ir darbo ministru Donatu Jankausku.

Po daugiau kaip valandą trukusio susitikimo, skirto aptarti opiausias gilioje finansinėje duobėje atsidūrusios socialinės apsaugos sistemos problemas, Prezidentės atstovės spaudai Linas Balsys pareiškė: „Valstybės vadovė pasiūlė Vyriausybei pagalvoti apie socialinės apsaugos minimumo įvedimą - savotiškas „grindis“ išmokoms. Žmogus neturėtų gauti socialines išmokas, mažesnes už nustatytąjį minimumą“.

Tai, Prezidentės nuomone, padėtų dabartinio sunkmečio sąlygomis oriai gyventi „jautriausiems visuomenės sluoksniams, kurie negali savęs apginti krizės akivaizdoje“.

D.Grybauskaitė apie tokio minimumo įvedimą kalbėjo kaip apie svarstytiną idėją. Esą ekspertai ir Vyriausybė turėtų paskaičiavę nustatyti, koks galėtų būti tas socialinis minimumas.

Tik liepos pabaigoje darbą pradėjęs ministras D.Jankauskas tvirtino, kad šis pasiūlymas jau yra svarstomas atitinkamose žinybose. „Analizė ir skaičiavimai vis dar atliekami. Socialinio minimumo įvedimas yra vienas iš daugelio pasiūlymų, kaip galima būtų socialiai solidariai spręsti šios srities problemas. Rudenį galima bus tiksliau pasakyti, kurie iš pasiūlymų yra priimtini ir įgyvendintini“, - sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovas.

Jis negalėjo konkretizuoti, ar minimumas būtų taikomas skaičiuojant nuo visų socialiai išlaikomo žmogaus gaunamų pajamų, ar kiekvienai socialinei išmokai atskirai. „Svarbiausias principas, kad socialiai solidariai būtų sprendžiamos šios problemos. Gaunantieji mažiausias išmokas neturi nukentėti, kai bus svarstomos įvairios priemonės pagerinti socialinės apsaugos sistemos padėtį. Tie, kurie gauna daugiausiai, jie ir turi didesne dalimi pasidalinti su tais, kurie gauna mažiausiai“, - nekonkrečiai kalbėjo ministras.

D.Jankauskas taip pat vengė minėti kitas „Sodros“ gelbėjimo priemones. Jis atsisakė įvardinti, kiek gali būti didinamos „Sodros“ įmokos, kiek galėtų būti mažinamos pensijos bei kitos socialinės išmokos. Atsakymai į visus tokius klausimus, pasak ministro, turėtų paaiškėti rugsėjį-spalį, kai bus baigti atitinkami skaičiavimai, analizė ir situacijos įvertinimai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras užsiminė ir apie tai, kad svarstoma, ar turėtų būti atsisakyta kai kuriais atvejais mokėti ne po vieną pensiją atskiriems žmonėms. Dalis pensininkų gauna ne tik senatvės, bet ir valstybines, našlių bei kitokias pensijas. Tačiau D.Jankauskas nedrįso prognozuoti, ar bus įgyvendintas principas „viena pensija į vienas rankas“.

Ministerijos vadovas tvirtino netikįs, kad iki metų pabaigos pavyks visiškai padengti „Sodros“ biudžeto deficitą. Dabar jis siekia daugiau kaip milijardą litų, iki metų pabaigos turėtų dar padidėti.

Tačiau D.Jankauskas pareiškė tikįs, kad reformos, kurių bus imtasi „Sodroje“ šių metų rudenį, padės kitąmet iki minimumo sumažinti deficitą, o galbūt ir išvis jos išvengti.

Apie tai kalbėjo ir Prezidentė. Pasak jos atstovo spaudai, valstybės vadovės nuomone, „krizė yra ne tik sunkmetis, bet ir galimybė imtis būtinų reformų, kurios padėtų „Sodrai“ ateityje išgyventi panašias krizes“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų