Pereiti į pagrindinį turinį

Taupymą pakeitė išlaidavimas

2007-12-27 09:00

Šie metai parodė, kad įprotis taupyti pamažu užleidžia pozicijas polinkiui skolintis. Šių metų vasarą įvyko vienas istorinis pokytis: gyventojų indėlių bankuose suma tapo mažesnė negu paskolų suma. Ir tas skirtumas toliau didėja paskolų naudai.

Kita vertus, apklausos rodo, kad vienokių ar kitokių nors paskolų turi tik maždaug kas penktas namų ūkis, taigi žinant, kad Lietuvoje skolos vienos mažiausių Europoje, paskolų portfelis ir toliau turėtų didėti. Remiantis skirtingomis prognozėmis, paskolų portfelio augimas kitąmet sulėtės iki 30–40 proc.

Vienas reikšmingiausių procesų, turėjusių įtakos mūsų finansiniams įpročiams, – kylančios palūkanų normos. Šiemet kilo tiek indėlių, tiek paskolų palūkanos. Jos pareikalavo daugiau išlaidų iš paskolų gavėjų. Ypač skaudų palūkanų smūgį pajuto gyventojai, pasiskolinę litais – per metus palūkanos litais padidėjo beveik dvigubai.
Po to, kai euras nebuvo įvestas, daugelis gyventojų atsigręžė į paskolas litais. Tačiau šiemet pradėjęs augti VILIBOR (šiuo metu jis perkopė 7 proc.) privertė skaičiuoti, ir šiais metais didžiuma paskolų jau paimta eurais. Nors beveik dvigubai išaugo ir palūkanos už bankuose laikomus indėlius, jos vis vien nepadengia išaugusios infliacijos.
Didėjančios palūkanos, kylančios kainos ir prastesnės ekonomikos bei atlyginimų augimo perspektyvos verčia ieškoti išeičių. Viena jų – investavimas. Tiesa, ir čia didelio optimizmo 2007-aisiais nebuvo, šie metai akcijų rinkoms buvo ne tokie įspūdingi pelno požiūriu dėl mažiausiai dviejų rinkas sukrėtusių korekcijų.
Kita vertus, nuosaikų augimą galima vertinti ir teigiamai. Didžiuliai pelnai jau spėjo išpaikinti investuotojus, suformavo naujai iškeptų investuotojų pernelyg didelį ir ne visada pagrįstą optimizmą, nepamatuotą riziką ir ne visada pagrįstus reikalavimus finansų tarpininkams.
Norai ir poreikiai turėtų atitikti finansines galimybes: gyvenimą skolon galima kurti tol, kol paskolų grąžinimo įmokos neviršija trečdalio šeimos pajamų. O nuo neplanuotų ir nelaukiamų įvykių apsidrausti turime patys. Pirmiausia – finansiškai: mažiems ar trumpalaikiams finansiniams nesklandumams turėti pinigų atsargą, dideliems – draudimą.
Kiti metai pasižymės tuo, kad dažniau teks skaičiuoti ir perskaičiuoti savo pinigus. Nelengva planuoti pajamas ir išlaidas, kai nuolat kyla kainos, įvertinti, kiek, padidėjus pajamoms, realiai padidėja perkamoji galia: ar visada padidėjus pajamoms galime sau leisti kitą gyvenimo lygį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų