VMVT: kiaulių augintojas, piktybiškai pažeidinėjantis reikalavimus, sankcijų neišvengs

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) inicijavo neplaninį pakartotinį patikrinimą Šilutės rajono kiaulininkystės ūkyje, kuriame ankstesnio tikrinimo metu buvo nustatyta daug pažeidimų. Veterinarijos inspektoriai, tikrindami, kaip K. B. priklausančiame kiaulių ūkyje šalinami anksčiau VMVT užfiksuoti trūkumai, nustatė, kad duoti privalomi nurodymai nėra vykdomi, o pažeidimai nepašalinti. Už pakartotinius pažeidimus šiam laikytojui gresia per 2000 eurų bauda ir yra uždrausta, kol nebus pašalinti visi pažeidimai ir trūkumai, kergti bei didinti kiaulių skaičių ūkiuose.

Rugpjūtį tikrindami įtarimus apie itin prastomis sąlygomis laikomas kiaules, VMVT inspektoriai tąkart nustatė biologinio saugumo ir gyvūnų gerovės teisės aktų reikalavimų pažeidimų, taip pat fiksavo, kad netinkamai yra tvarkomos veterinarinės atliekos, šalutiniai gyvūniniai produktai (ŠPG) ir naikinami veterinariniai vaistai.

Gruodžio mėnesį atlikę dar vieną neplaninį patikrinimą, VMVT inspektoriai nustatė, kad ūkininkas K. B. toliau nevykdo privalomų reikalavimų ir nurodymų. Jis nesiėmė reikiamų priemonių ir veiksmų, užtikrinant gyvūnų sveikatingumo ir biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimą. Pakartotinai užfiksuota, kad visuose tvartuose iki šiol nėra vykdoma tinkama graužikų, kurie platina užkrečiamąsias ligas, kontrolė (pastebėta pelinių šeimos graužikų pašarų loviuose ir takuose, taip pat prie gaišenų, rasta graužikų išmatų).

Ūkyje atliekant patikrinimą nustatyta ŠGP tvarkymo pažeidimų, rasta garduose nesurinktų pavienių gyvūnų gaišenų, kurios šiurkščiai pažeidžiant reikalavimus buvo netvarkingai sumestos ant grindų.

Tikrinant kiaulių laikytoją, rasta ir kitų biosaugos pažeidimų – neužtikrinta, kad darbuotojai ir lankytojai į kiaulių laikymo patalpas įeitų tik persirengę darbo ar specialiais drabužiais. Nebuvo sudarytų galimybių darbuotojams nusiprausti duše, persirengti švariais darbo drabužiais, reguliariai valyti ir dezinfekuoti savo avalynės. Prie kai kurių įėjimų į kiaulių laikymo vietas nebuvo dezinfekcinių kilimėlių, kurie turi būti pripildyti dezinfekcinėmis priemonėmis. Daugumos nerekonstruotų tvartų durų būklė toliau yra kritiška, jos pasidengę pelėsiu, nesandarios, todėl į tvartus bet kada gali patekti peliniai graužikai ir kiti laukiniai gyvūnai. 

Taip pat pakartotinai nustatyti ir gyvūnų gerovės reikalavimų pažeidimai: kiaulių laikymo patalpose grindų grotelės išlūžusios, daugelio tvartų garduose tarpai neužtaisyti, netinkamos kanalizacijos grotelių angų plotas nujunkitiems paršeliams ir kt.

Analogiška situacija dėl pasikartojančių gyvūnų laikymo reikalavimų pažeidimų yra ir kitame K. B. kiaulininkystės ūkyje Kelmės rajone, kuriame šį mėnesį pakartotinį tikrinimą vykdę inspektoriai taip pat nustatė, kad į ankstesnius nurodymus nereaguojama ir pažeidimai netaisomi (kenksminga kiaulėms amoniako koncentracija, neįrengta ventiliavimo sistema, netvarkinga kiaulių laikymo įranga, pertvaros su aštriais kampais, keliančios pavojų gyvūnų sveikatai ir gyvybei), be to, pastebėta kiaulių kanibalizmo atvejų, nesilaikoma biologinio saugumo reikalavimų.

„Šiam laikytojui buvo sudarytos visos galimybės ištaisyti pažeidimus, buvo pratęstas trūkumų šalinimo terminas, tačiau tai situacijos nepakeitė, kiaulės ir toliau laikomos labai blogomis sąlygomis, nesilaikant privalomų reikalavimų. Toliau daromi pakartotiniai tokio paties pobūdžio biosaugos ir gyvūnų sveikatingumo pažeidimai kelia žalą ne tik laikomiems ūkiniams gyvūnams, bet ir sudaro visas sąlygas gyvūnų užkrečiamųjų ligų protrūkiui, kuris atneštų labai skaudžių pasekmių ne tik šiems dviem ūkiams, bet ir aplinkiniams bei visai Lietuvai“, – komentuoja VMVT direktorius Mantas Staškevičius.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių