Pereiti į pagrindinį turinį

„Grigeo Klaipėda“ išmoktas pamokas verčia pokyčiais – pristato atsinaujinimo planą

2020-11-26 03:05
DMN inf.

Prabėgo daugiau nei 10 mėnesių nuo per Lietuvą nuvilnijusios „Grigeo Klaipėda“ istorijos. Prisiėmusi atsakomybę ir pasiryžusi atlyginti padarytą žalą, įmonė viliasi, kad tikrieji šios istorijos kaltininkai bus nustatyti. Per visą šį laikotarpį įmonė dėjo dideles pastangas siekdama įrodyti, kad panašūs incidentai ateityje daugiau nepasikartos, o bendrovė galėtų nepertraukiamai tęsti savo veiklą, taip išsaugodama beveik 200 darbo vietų.

Vytauto Liaudanskio nuotr.

„Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius Tomas Eikinas teigė, kad bendrovė nusiteikusi optimistiškai ir pradėjo įgyvendinti realių permainų planą, kurio teigiamus rezultatus pajus ir Klaipėdos miesto gyventojai. Tuo tikslu bendrovė parengė atsinaujinimo viziją, apimančią pagrindines veiklos sritis.

„Baltą lapą įmonės istorijoje verčiame nepamiršdami praeities klaidų. Kruopščiai išanalizavome savo veiklą siekdami išsiaiškinti, kur buvo priimti neatsakingi sprendimai, kokios buvo mūsų silpnosios vietos ir kokie dalykai yra taisytini. Neabejojame, kad imdamiesi pokyčių sugrįšime ne tik atsinaujinę, bet ir stipresni, o tai taps akstinu labiau pasistengti ir kitoms pramonės įmonėms. Stipriname komandą bei džiaugiamės, kad prie mūsų prisijungė tvarumo vadovė, kuri savo kompetencija ir patirtimi padės pasiekti užsibrėžtus tikslus“, – apie pokyčių svarbą kalbėjo T. Eikinas.

„Grigeo Klaipėda“ dar šių metų pradžioje ne tik inicijavo aplinkosaugos ekspertų tyrimą gamtai galimai padarytai žalai nustatyti, bet ir nedelsiant ėmėsi vidinių patikrinimų.

Bendrovėje buvo atliktas pagrindinius veiklos procesus apimantis auditas, padėjęs nustatyti silpnąsias vietas. Kartu buvo pateiktos kompetentingų ekspertų rekomendacijos, kaip šias spragas ištaisyti. Pasiryžusi tapti aplinkosaugine prasme tvaresne įmone, nekartojančia klaidų, sustiprėjusi „Grigeo Klaipėda“ rengia tvarumo strategiją ir užtikrins jos neatidėliotiną įgyvendinimą.

Lygiagrečiai su šiais darbais pradėtos spręsti kvapų bei „Klaipėdos vandens“ nuotekų valyklos apkrovų problemos. Bendrovė ne tik ėmė diegti pažangius technologinius sprendimus, bet ir yra pasiryžusi įgyvendinti statybos techninį projektą, kuriuo remiantis būtų pradėtas dalinis nuotekų valymas Dumpiuose. Šis projektas ne tik leistų „Klaipėdos vandeniui“ stabilizuoti nuotekų valyklos apkrovas, bet ir padėtų spręsti kvapų problemą, atsiradusią dėl bandymų fabriko gamybos procese nuotekas padaryti mažiau taršias.


„Grigeo Klaipėda“ atsinaujinimo planas

Nr. Įmonės keliami tikslai Kas įgyvendinta/vykdoma? Ką planuojama įgyvendinti
1. Nustatyti žalą gamtai ir atkurti pirminę jos būklę.

– Inicijuotas aplinkosaugos ekspertų „TIG Environmental“ tyrimas, vadovaujamas teismo ekspertizės vykdomojo direktoriaus Carlo Monti.

– „TIG Environmental“ tyrimo išvadų perdavimas prokuratūrai ir Aplinkos apsaugos departamentui.

– Bendradarbiaujama su Lietuvos teisėsaugos ir aplinkosaugos institucijomis atliekant tyrimą dėl žalos aplinkai nustatymo.

– Pateikti siūlymai Aplinkos apsaugos departamentui dėl aplinkos atkūrimo priemonių plano bei geranoriško žalos gamtai atlyginimo.

– Susitarta dėl 0,5 mln. Eur paramos skyrimo Klaipėdos universitetui aplinkos taršos sprendimų kūrimui Klaipėdos regione ir aplinkosaugos specialistų rengimui.

– Aplinkos atkūrimas pagal nustatytą priemonių planą, kai tik jis bus suderintas su aplinkosaugos institucijomis.

– Tolesnis bendradarbiavimas su teisėsaugos ir aplinkosaugos institucijomis atliekant tyrimą.

2. Užtikrinti veiklos procesų efektyvumą.

– Įmonėje tarptautinės audito bendrovės AFRY atliktas aplinkosaugos, darbuotojų saugos bei sveikatos ir veiklos procesų auditas.

– Suformuluotos audito išvados bei pateiktos 48 rekomendacijos, sudarytas veiksmų planas.

– Jau įgyvendinta 20 iš 48 AFRY pateiktų rekomendacijų.

– Įgyvendinti likusias 28 iš 48 AFRY rekomendacijų.

– Periodiškai matuoti įgyvendintų priemonių rezultatus ir toliau tobulinti procesus.

– Patobulinti rizikų valdymo procesus.

– Įdiegti naujus vadybos įrankius, leisiančius skaidriai ir efektyviai valdyti verslo procesus.

3. Įgyvendinti tvarumo strategiją ir susigrąžinti visuomenės pasitikėjimą.

– Įmonėje peržiūrėta ir patvirtinta nauja įmonės valdymo struktūra, sukurta tvarumo vadovo pozicija bei įdarbintas kompetentingas tvarumo vadovas.

– Kuriama įmonės tvarumo strategija.
– Formuluojami aiškūs įmonės prioritetai socialiniu, ekonominiu ir ekologiniu aspektu.

– Įmonėje atliktas neplaninis auditas siekiant susigrąžinti ISO14001 sertifikatą, patvirtinantį, kad įmonės veikla atitinka visus standarto reikalavimus.

– Įgyvendinti įmonės tvarumo strategiją.

– Užtikrinti, jog įmonėje laikomasi įmonės veiklos kriterijų socialiniu, ekonominiu ir ekologiniu aspektu.

– Jungtis prie Jungtinių Tautų visuotiniais tikslais  paremtų tvarumo iniciatyvų įgyvendinimo.

– Susigrąžinti ISO 14001 aplinkosaugos vadybos sistemos sertifikatą, užtikrinantį nuolatinį aplinkosaugos veiksmingumą mūsų bendrovėje.

– Laikytis ISO 14001 reikalavimų ir standartų.

4. Išspręsti kvapų problemą. – Pradėta įgyvendinti „Buckman“ parengta kvapų priežasčių nustatymo programa.

– Pradėta naudoti „AirBorn“ sistema, skirta ne tik išsiskiriantiems kvapams, bet ir jų sukėlėjams neutralizuoti.

– Įdiegta kvapų monitoringo sistema, kurią sudaro elektrinė nosis dėl kvapų (NH3, H2S) matavimo fabriko aplinkos ore su hidrometeorologijos duomenų stotele. Analogiška įranga veikia ir Dumpiuose.

– Testuojamas ozono padavimas į nuotekas, kurio tikslas – sumažinti sieros vandenilio ir amoniako kvapus nuotekose. Pirminiai rezultatai parodė, kad ozonu apdorotų nuotekų kvapas ženkliai sumažėjo.

– Reguliariai dezinfekuojama dalis baseinų, kad mažėtų mikrobiologija bei jų skleidžiami sieros vandenilio ir amoniako kvapai.

– Šiais metais iš Dumpių išvežta 30 tūkst. tonų komposto.

– Inicijuotas ir pradėtas įgyvendinti dalinio nuotekų apvalymo Dumpiuose projektas, padėsiantis ne tik užtikrinti sklandų nuotekų valymą, bet ir išspręsti suaktyvėjusią kvapų problemą.

– Per 2021–2022 m. išvežti likusį sukaupto komposto kiekį.

– Kadangi padidėjusi fabriko skleidžiamų kvapų problema iš dalies susijusi su ribotomis „Klaipėdos vandens“ valymo įrenginių techninėmis galimybėmis stabiliai ir nuolat valyti bendrovės nuotekas, bus siekiama įgyvendinti pirminio nuotekų valymo „Grigeo Klaipėdos“ valymo įrenginiuose Dumpiuose projektą.

5. Palengvinti „Klaipėdos vandeniui“ tenkančias nuotekų valymo apkrovas ir sumažinti gamyklos skleidžiamų kvapų intensyvumą. – Siekiant pirminį nuotekų valymą atlikti Dumpiuose,  visas nuotekas galutiniam išvalymui perduodant į „Klaipėdos vandens“ valymo įrenginius, parengtas techninis projektas.

– Gautas techninio projekto ekspertizės aktas, patvirtinantis, kad projektas atitinka visus teisinius reikalavimus ir jį galima tvirtinti.

– Iš Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos gautas statybos leidimas statyti techniniame projekte numatytus naujus nuotekų tinklus Dumpiuose.

– Su rangovu  pasirašyta statybos darbų atlikimo sutartis, numatanti, kad pirmojo etapo darbai turi būti atlikti laikotarpyje nuo 2020-11-23 iki 2021-01-15.

– Rengiama poveikio aplinkai vertinimo ataskaita Dumpių valymo įrenginių modernizacijos projektui.

– Gauti veiklos įteisinimą TIPK leidime.

– Gauti Klaipėdos apygardos prokuratūros leidimą vykdyti statybos darbus.

– Įgyvendinti pirminio nuotekų valymo Dumpiuose projektą.

– Siekiant užtikrinti perduodamų nuotekų kontrolę, sumontuoti automatinį mėginių semtuvą, papildomus nuotekų apskaitos ir taršos kontrolės prietaisus, kurių duomenys bus nuolat perduodami į „Klaipėdos vandens“ SCADA sistemą.

 

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų