„Lifosai“ administratoriaus dar teks palaukti, beveik visi darbuotojai – prastovose

Dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų veiklą sustabdžiusios Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ laikinasis administratorius gali būti paskirtas tik kitą savaitę, teigia Finansų ministerija. Tuo metu didžioji dalis bendrovės darbuotojų jau yra išleista į prastovas.

„Lifosos“ nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Varnas teigia, kad didžioji dalis bendrovėje dirbančių žmonių šiuo metu yra prastovose, tačiau nė vienas iš darbo neatleistas.

„Beveik visi. Procentais nepasakysiu, bet didžioji dalis prastovose, gal apie 90 procentų. Kiti dar naudojasi atostogomis, yra daug ilgamečių darbuotojų, jie turėjo papildomų atostogų dienų. Nė vienas negavo atleidimo lapelio, pinigai išmokėti, jokių įsiskolinimų nėra“, – BNS kalbėjo V. Varnas.

Anot jo, tarp dirbančių – administracijos darbuotojai, įrangos prižiūrėtojai ir atliekantys apsaugos funkcijas, paslaugas  „Lifosai“ nutraukus saugos tarnybai.

„Kas neturi atostogų, yra prastovose iki jų atšaukimo. Visi laukia administratoriaus, yra direktoriaus planas, turėtų būti veiklos, po truputį įsivažiuosime“, – sakė V. Varnas.

ES kovo 9-ąją paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, o balandžio 10-ąją įmonė veiklą sustabdė. Jos atstovas teigia, kad apie administratoriaus paskyrimą jokios informacijos kol kas nėra. 

„Bendrovė toliau laukia šio klausimo sprendimo. Pastaroji aplinkybė įtakos įmonės veiklai ir planams neturi. Dabar gamykloje vykdomi remonto darbai, kad pradėjus veikti laikinajam administratoriui galėtume visiškai sklandžiai atnaujinti gamybą“, – pirmadienį BNS sakė įmonės viešųjų ryšių specialistas Nauris Vilkevičius.

Balandžio pabaigoje „Lifosos“ generalinis direktorius Rimantas Proscevičius anksčiau BNS sakė, kad remontas baigsis gegužės 6-ąją, tada prasidės įrangos konservavimo darbai. Bendrovė yra paruošusi planą, pagal kurį, prižiūrint administratoriui galėtų gaminti diamonio fosfato ir monokalcio fosfato trąšas, tokiu atveju reikėtų 500-600 darbuotojų, kurių skaičius palaipsniui galėtų būti didinamas.

Finansų ministerija pranešė, kad tik sulaukus informacijos iš specialiųjų tarnybų apie pretendentus jos komisija spręs dėl laikinojo administratoriaus kandidatūros ir teiks ją ministrei. Tikėtina, kad tai bus ne anksčiau kaip kitą savaitę.

Ministerija praėjusią savaitę gavo kandidatų sąrašą, kurį sudarė paraiškas įvertinęs Valdymo koordinavimo centras.

Galimybė skirti laikinąjį administratorių atsirado balandžio 27-ąją įsigaliojus Ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo pataisoms, Seime priimtoms reaguojant į sankcijas Rusijai ir Baltarusijai.

„Sodros“ duomenimis, bendrovėje šiuo metu dirba 993 darbuotojai, iki sankcijų jų buvo 1030.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai „EuroChem Group“, kurios 90 proc. priklauso A. Melničenkos valdomai Kipro įmonei „AIM Capital“. „EuroChem Group“ kovo 10 dieną pranešė, kad A. Melničenka nuo kovo 9 dienos atsistatydino iš jos direktorių valdybos, jis taip pat esą nebėra pagrindinis grupės naudos gavėjas.

„Lifosos“ finansų direktorė Regvita Ivanovienė kovo viduryje pranešė, kad A. Melničenka savo akcijas perrašė žmonai.

R. Proscevičiaus teigimu, bendrovės akcininkų struktūroje jokių pakitimų iki balandžio pabaigos neįvyko.


Šiame straipsnyje: LifosaEuropos Sąjungos sankcijoskaras Ukrainoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių