Prezentacijų ekspertas: auditoriją reikia ne valdyti, o sudominti (interviu)

  • Teksto dydis:

- Dar norėčiau sugrįžti prie scenos baimės. Kodėl žmonės bijo išeiti prieš auditoriją? Nesmagiai jaučiasi visi: pradedant moksleiviais, kurie kviečiami atsakinėti prie lentos ir baigiant patyrusiais vadovais, kurių prašo tarti padėkos žodį ar pasakyti sveikinimo kalbą.

- Taip, tai daugeliui aktualus klausimas. Pvz., Elvis Presley yra prisipažinęs, kad jis niekada nenugalėjo scenos baimės – bijodavo per kiekvieną savo šou. Grupės „U2“ dainininkas Bono sako, kad jis koncertavo jau tūkstančius kartų, bet iki šiol prieš kiekvieną koncertą nervinasi nuo pat ryto. Rašytojas Mark Twain yra gražiai pasakęs, kad yra dvi kalbėtojų rūšys: tie, kurie nervinasi ir tie, kurie meluoja, kad nesinervina.

Vienoje amerikiečių apklausoje buvo teiraujamasi, ko žmonės labiausiai bijo. Nebepamenu, kas tarp didžiausių baimių atsidūrė 5-oje vietoje, bet 4-oje vietoje buvo nurodytos finansinės problemos, 3-ioje vietoje – vabzdžiai, 2-oje – aukščio baimė, o didžioji dauguma atsakė, kad jiems visų baisiausia būtų kalbėti priešais auditoriją.

Scenos baimė yra nulemta genetiškai ir paveldėta iš priešistorinių laikų. Žmogaus smegenys kadaise bvo „išmokytos“, kad pavojingos gyvybei gali būti tos situacijos, kai:

  • esi vienas atviroje vietovėje, kur negali pasislėpti nuo pavojų;

  • neturi ginklo;

  • į tave spokso didelis būrys gyvų padarų, kurie nežinia ką galvoja.

Tokiomis aplinkybėmis prieš dešimtis tūkstančių metų buvo didelė tikimybė, kad būsi sudraskytas plėšrūnų. Mūsų protėviams išsivystė natūrali apsauginė reakcija. Ji automatiškai atkuriama kas kartą, kai atsiduri scenoje. Ta numanomo pavojaus baimė glūdi seniausiose mūsų smegenų dalyse ir ją kontroliuoti yra labai sunku. Bet įmanoma.

- Šiais "Vikipedijos" ir "Google" laikais susikurti prezentaciją gali kiekvienas. Kada ir kokie žmonės vis dar ieško jūsų paslaugų?

- Koncentruotai atsakyčiau taip: aš superku pranešėjo baimę, o parduodu prezentacijos aiškumą ir įdomumą... Visi jaučiasi saugiau, kai gali pasinaudoti profesionalo pagalba. Juk patys sau nesitaisome dantų, nors teoriškai galėtume ir patys.

Man tipinė situacija būna tokia: vadovui lieka kokios 5 dienos iki svarbios prezentacijos užsienyje. Vadovas, pareigūnas ar miesto meras neturi teisės pasirodyti prastai ir prisidaryti gėdos prieš investuotojus, prieš akcininkus, prieš partnerius... Tada skambina man, kad užsiimčiau krizės valdymu tiesiogine prasme. Jeigu imuosi sukurti prezentaciją (ne tik skaidres, bet ir scenarinį planą, struktūrą, tekstą), dažniausiai tokia prezentacija patenka į geriausiųjų trejetuką. Neretai tampa ir geriausia visame renginyje (pvz., konferencijoje). Žmonės tą išbando ir mane rekomenduoja kitiems. Žodžiu, aš reikalingas, kai norima išskirtinai svarbiam atvejui išskirtinai kokybiškos prezentacijos per palyginti trumpą laiką. Galima sakyti, kad dirbu tarsi pranešėjo advokatas ir padedu „apsiginti“ nuo publikos.

Specialiai teiravausi žmonių, prie kurių prezentacijų sėkmės man teko prisidėti. Klausiau, kuo jiems buvo naudinga „pagalba iš šalies“. Prieš save turiu kelias citatas – ką pasakė ERGO draudimo bendrovių Baltijos šalyse, UAB „PricewaterhouseCoopers“ ir AB „Lietuvos energija“ vadovai: „Arturą apibūdinu kaip profesionalą. Tai prezentacijų mokytojas, gebantis aiškia kalba išsakyti vertingas įžvalgas ir patarimus“; „Naudinga kaip pagalbininką turėti prezentacijų guru, žinantį, kaip pasiruošti “; „Arturas - žmogus, kurio įžvalgos leidžia pamatyti dalykus kitu kampu.“

- Ką laikote stipriausiais prezentacijų autoriais?

- Kai kurios pavardės Lietuvje bus beveik nežinomos, tarkime: italas Marco Montemagno, šveicaras Matthias Poehmas, vokietis Florianas Mueckas, amerikiečiai Guy Kawasaki ir Scottas Berkunas. Iš labiau žinomų – S. Jobsas ir JAV prezidentai (pvz., B. Obama, B. Clintonas ir R. Reaganas).

Prisipažinsiu, asmeniškai man kur kas įdomaiu kitkas: net ne tas žmogus, kuris prezentaciją (ar pranešimą) pateikė scenoje, bet tas tikrasis autorius, kuris liko užkulisių šešėlyje. Pernai man teko pusryčiauti su Clark S. Judge – buvusiu prezidento Ronaldo Reagano kalbų rašytoju. Viena detalė: pasirodo, Ronaldas Reaganas savo komandoje turėjo 14-18 kalbų rašytojų. Jie buvo arba vieni geriausių, arba geriausi pasaulyje, nors laurus susirinko ne jie...



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių