- Paulius Viluckas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Koncerno „Icor“ valdoma bendrovė „City Service“, 2002-2012 metais prižiūrėjusi Vilniaus darželių ir mokyklų šilumos ūkį, miesto savivaldybei neturės sumokėti 10,3 mln. eurų.
Lietuvos apeliacinis teismas ketvirtadienį panaikino Vilniaus apygardos 2019 metų liepos 25 dienos nutartį, pagal kurią bendrovė miestui turėjo sumokėti 10,3 mln. eurų – pusę prokurorų ir savivaldybės reikalautos sumos.
Ši suma, anot Generalinės prokuratūros ir savivaldybės, susidarė, 10 metų daugiau nei dviem šimtams Vilniaus darželių ir mokyklų už suvartotą šilumą mokėjus ne pagal juose įrengtus apskaitos prietaisų rodmenis, o pagal sutartyse numatytas tam tikras formules.
Dėl to, pasak prokuratūros ir savivaldybės, susidarė 20,6 mln. eurų skirtumas.
Be to, teismas nurodė, kad Generalinė prokuratūra ir savivaldybė lygiomis dalimis turi padengti „City Service“ patirtas bylinėjimosi išlaidas – beveik 18,8 tūkst. eurų.
Anot teismo, 2002 ir 2010 metais pasirašytose sutartyse nurodytos aiškiai apibrėžtos formulės, pagal kurias savivaldybė turėjo atsiskaityti su „City Service“. Be to, sutartys nenumatė, kad galutiniai mokėjimai būtų skaičiuojami pagal apskaitos prietaisų parodymus, rašoma Apeliacinio teismo nutartyje.
Pirmosios instancijos teismas buvo padaręs išvadą, kad dėl tokio atsiskaitymo „City Service“ už paslaugas gavo nepagrįstai daug pinigų – tai esą rodė ir įmonės pelno rodikliai.
Teisėsauga buvo nustačiusi, kad jei Vilnius būtų mokėjęs ne tarpininkui, o šilumą tiesiogiai teikusiai „Vilniaus energijai“, sostinė būtų sutaupiusi apie 20 mln. eurų. Tačiau pirmosios instancijos teismas taip pat buvo nusprendęs, kad dalį atsakomybės turi prisiimti ir savivaldybė, todėl jai priteista tik pusė prašytos sumos.
Savo ruožtu savivaldybė Apeliacinio teismo prašė ieškinį patenkinti visiškai ir miestui iš „City Service“ priteisti 20,6 mln. eurų.
„City Service“ anksčiau teigė, kad bendrovei nuo 2002 metų suefektyvinus šilumos tiekimą, Vilnius už darželių ir mokyklų šildymą mokėjo gerokai mažiau nei iki sutarčių pasirašymo ar joms pasibaigus, ir buvo „sutaupyta apie 20 mln. eurų“.
Bendrovės teigimu, 2013 metų rugpjūtį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) nutarė, jog sutartis su savivaldybe yra teisėta. Kiek anksčiau, 2012 metais, Generalinė prokuratūra, tyrusi sutarties teisėtumą, anot „City Service“, taip pat nerado nusikaltimo sudėties ir tyrimą nutraukė.
2013 metų rugpjūtį „City Service“ galutinai laimėjo ginčą su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) dėl 122 mln. litų (35,3 mln. eurų) vertės Vilniaus darželių bei mokyklų pastatų priežiūros bei šilumos ir karšto vandens tiekimo sutarties.
Tačiau VPT ginčijo savivaldybės 2010 metų birželį skelbtą konkursą – jis esą pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymą, todėl naują sutartį tarnyba prašė pripažinti negaliojančia.
LAT tuomet nutarė, kad sutartis yra teisėta, tračiau teisėjų kolegija apie galimą viešojo intereso pažeidimą informavo Generalinę prokuratūrą, kad ji pareikštų ieškinį viešajam interesui ginti. Anot teismo, byloje nebuvo nustatyta, ar sutarties šalys vykdė mokėjimus pagal sutartį, ar „City Service“ atsiskaitinėjo su „Vilniaus energija“.
Įtarimus padarius 20,6 mln. eurų nuostolių Vilniaus biudžetui teisėsauga 2014 metų liepą pareiškė savivaldybės administracijai ir bendrovei „City Service“.
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) tuomet įtarė, jog nuostoliai susidarė Vilniaus savivaldybei perkant šilumą iš „City Service“. Pasak tyrėjų, nuo 2002 metų savivaldybė su įmone atsiskaitė pagal formulę, į kurią įtrauktos ir šilumos bei karšto vandens tiekimo paslaugos.
Savivaldybė ir „City Service“ 2010 metų lapkritį pasirašė naują trejų metų 35,3 mln. eurų vertės sutartį prižiūrėti Vilniaus darželių bei mokyklų pastatus bei tiekti šilumą ir karštą vandenį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Kautra“ atnaujina reisus į Nidą, stiprina susisiekimą tarp regionų
Tarpmiestinio susisiekimo vežėja „Kautra“ nuo balandžio 22 dienos atnaujina reisus į Nidą, Klaipėdą, Kėdainius. ...
-
29 tūkst. eurų „Vikinglotto“ laimėjimas – ūkio plėtrai1
Ramūnas iš Panevėžio – ištikimas „Vikinglotto“ gerbėjas, loterijos bilietus perkantis vadovaujantis laimėjimo nuojauta. Jam atiteko 29 179 Eur. Tai – pusė tik Lietuvai skirto 5+1 kategorijos laimėjimo, kurį baland...
-
Klaipėdos uosto kapitono konkursą laimėjo patyręs pretendentas2
Daugiausia konkurso komisijos balų surinko pretendentas, šiuo metu dirbantis tarptautinėje kompanijoje laivo kapitonu. Konkurso laimėtojas bus tikrinamas kompetentingų valstybės institucijų ir tik tada galės būti paskirtas dirbti uosto kapitonu....
-
Namų valymo iššūkiai: ekspertai pataria, kaip išsirinkti robotus padėjėjus
Greitėjant gyvenimo tempui, vis mažiau laiko lieka namų ruošos darbams – mes nuolat ieškome sprendimų, kaip greičiau ir paprasčiau sutvarkyti namus. Šiuolaikiniuose namuose išspręsti buities iššūkius pade...
-
„Luminor“: gegužės 1-ąją nedirbs banko klientų konsultavimo centrai
„Luminor“ bankas praneša, kad gegužės 1 d., šeštadienį, dėl šventinės dienos nedirbs visi banko klientų konsultavimo centrai bei skambučių centras. ...
-
Per gimtadienį – 20 tūkst. eurų momentinės loterijos „Už Žalgirį!“ laimėjimas
Laimėjimai loterijoje visada puikiai nuteikia, o jeigu aplanko per gimtadienį – emocijos dar labiau sustiprėja. Būtent taip nutiko Juzefai ir Vilniaus, kuri momentinėje loterijoje „Už Žalgirį!“ laimėjo pagrindinį prizą – 20 t...
-
Per „Teleloto“ gimtadienį – 650 947 eurų Aukso puodo laimėjimas Tauragėje5
Balandžio 18 d. loterija „Teleloto“ šventė 25-ąjį gimtadienį. Žaidimo kulminacija tapo Aukso puodo su 650 947 eurų laimėjimas. ...
-
„Naftos grupės“ vadams – teismo nuosprendis: pripažino pasisavinus 5,6 mln. vertą turtą28
Pandemija gerokai sutrukdė nagrinėti didelę bylą, kurioje kaltinamaisiais buvo vadinami bendrovės „Naftos grupė“ direktorius Antanas Urbutis, jo brolis Artūras, bendrovėje dirbęs konsultantu, ir įmonės vadybininkė bei buvusi Bendrųjų ...
-
Kepyklą iš pandemijos gniaužtų ištraukė svarbi sutartis3
Prieš metus Lietuvoje paskelbus pirmuosius karantino ribojimus, daugybė verslų susidūrė su nežinomybe: kiek tai truks, ko laukti ateityje, ar apskritai pavyks tęsti veiklą? Kauno rajone, Jonučių kaime įsikūrusi „Garliavos duonos“ ...
-
Didžiausias Jonavos darbdavys pradeda darbuotojų skiepijimą nuo COVID-19
COVID-19 pandemijai nesitraukiant jau ilgiau nei metus, gamybinės įmonės deda visas pastangas siekdamos apsaugoti darbuotojus ir užkirsti kelią viruso plitimui bendrovėse. Didžiausia Baltijos šalyse azoto trąšų bei chemijos produkcijos g...