Daugiau šia tema kalbėjo Aplinkos apsaugos departamento atstovė Gintarė Vingelienė.
– Ar galite papasakoti, kur padėti senas padangas, kai jos jau nebetarnauja?
– Yra trys pagrindiniai panaudotų padangų pridavimo būdai: padangų pardavimo vietose, autoservise, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.
– Tarp lietuvių yra populiarus ketvirtas būdas – išmesti pamiškėje. Gal žmonės bijo, kad kainuos nuvažiavus į atliekų surinkimo aikštelę?
– Šie būdai, kuriuos išvardinau, yra nemokami. Jeigu nuvešite į aikšteles, turite teisę priduoti iki 4 padangų per metus. Prekybos vietoje galite priduoti tiek, kiek perkate. Autoservisuose – tiek, kiek buvo pakeista.
– Reiškia, kad jie negali imti pinigų už seną padangą, jeigu jas keičia pas juos?
– Taip.
– Tačiau jie pinigus ima.
– Tikrai negali imti. Tiek, kiek pakeičia naujomis, tiek turi priimti ir nebetinkamų naudoti.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Bet sutinkate, kad turbūt didžioji dauguma ima pinigus.
– Praktikoje yra pasitaikę atvejų, kad buvome gavę pranešimų apie tai. Į juos reaguojame, bandome išsiaiškinti situaciją.
– Ar skiriate baudas tiems, kurie neteisėtai reikalauja pinigų iš savo klientų?
– Pasitaiko.
– Po keitimo lieka ne tik padangos, esu pastebėjusi stotelėje stovintį pakelį su tepalais. Kur reikėtų atiduoti tepalus? Ta pati situacija ir su automobilio filtrais.
– Norėčiau akcentuoti, kad tai yra pavojinga atlieka. Visos transporto priemonės detalės, kurios yra užpildytos techniniais skysčiais, yra pavojingos atliekos. Jų bet kam priduoti negalima – būtina pasidomėti, ar atliekų tvarkytojas tikrai turi teisę priimti pavojingą atlieką. Paprastai jas galima priduoti į didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikšteles.
– Kaip žinoti, kad paslaugos teikėjas tikrai tinkamai susitvarko su likusiais tepalais?
– Prieš vežant galima paskambinti ir paklausti, ar jis turi teisę priimti tokias atliekas.
– Ne visi prisipažins. Ar internete yra sąrašas tokių vietų, kad būtų aišku, jog jos turi leidimus ir tą daro legaliai?
– Visos atliekas surenkančios, vežančios ir priimančios įmonės turi būti registruotos Atliekų tvarkytojų valstybiniame registre. Ten galima pasitikrinti, kokias atliekas įmonė yra užsiregistravusi priimti.
– Autoservisas, kuris priima padangas, turėtų tai daryti nemokamai, tačiau kartais už tai ima mokestį. Kur jis priduoda padangas? Kur jos išnyksta?
– Jos neišnyksta – autoservisas turi pareigą registruotis Atliekų susidarymo informacinėje sistemoje ir tas atliekas perduoti atliekų tvarkytojams. Mes kontroliuojame, tikriname, ar autoserviso veikloje yra vedama atliekų susidarymo suvestinė.
– Kokios baudos gresia išmetus savo automobilio atliekas kur nors pamiškėje?
– Baudos gali prasidėti nuo 30 eurų ir siekti kelis tūkstančius, priklausomai nuo to, koks kiekis išmestas. Taip pat svarbu, ar tai pavojinga atlieka. Dar priklauso nuo vietovės – jeigu tai būtų saugoma teritorija, baudos būtų dar didesnės.
Naujausi komentarai