Liuksemburgo Didžiojo Hercogo garbei skambės „Saulėtekio mišios“

  • Teksto dydis:

Liuksemburgo Didžiojo Hercogo Henri oficialaus vizito Lietuvoje proga Vilniaus universiteto chorai „Pro musica“ ir „Gaudeamus“ kartu su Liuksemburgo universiteto choru Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje spalio 27 d., penktadienį, 19 val. surengs iškilmingą koncertą, kuriame skambės išskirtinis šiuolaikinis opusas – Ola Gjeilo „Saulėtekio mišios“ (Sunrise Mass).

Gausiam dainininkų būriui talkins ir savo repertuaro kūrinius atliks Gedimino Gelgoto vadovaujamas Naujų idėjų kamerinis orkestras.

Koncerto programoje taip pat skambės chorinė klasika ir lietuvių kompozitorių kūryba. Liuksemburgo universiteto choras (vadovė Julia Pruy) atveš staigmeną ­– atliks lietuvių liaudies dainą. O pagrindiniu koncerto akcentu taps šiuolaikinio norvegų kompozitoriaus Ola Gjeilo keturių dalių „Saulėtekio mišios“ dviem mišriems chorams ir styginių orkestrui.

Kalbėdama apie šį kūrinį Vilniaus universiteto chorų meno vadovė ir vyriausioji dirigentė Rasa Gelgotienė sakė, kad jis yra išties naujas ir originalus žodis šiuolaikinėje chorinėje muzikoje. „Jo grožis, jautrumas ir naujumas tiesiog pavergia klausytojus ir nepalieka abejingų“, – pabrėžė chorvedė.

2007 m. sukurtame veikale, kurio premjera metais vėliau įvyko Osle, kompozitorius metaforiškai vaizduoja žmogaus dvasinę kelionę nuo gimimo iki brandos, nuo jo atėjimo iš dangaus ir įsitvirtinimo žemėje, nuo tyrinėjimų iki pažinimo. Jame įprasminami nūdienos pasaulyje besiblaškančio ir sutrikusio žmogaus tapatybės ieškojimai.

Norvegijoje 1978 m. gimęs Ola Gjeilo muziką kurti pradėjo būdamas penkerių, vėliau studijavo Londono Karališkojoje muzikos kolegijoje ir Niujorko Julliardo muzikos mokykloje. Šiuo metu gyvena ir kuria Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Vilniaus ir Liuksemburgo chorus sieja glaudūs kūrybinio bendradarbiavimo ryšiai, per pastaruosius keletą metų kolektyvai jau yra įgyvendinę ne vieną bendrą projektą. Liuksemburgo universiteto įsteigimo dešimties metų sukakties proga VU chorai kartu su kitų žymiausių Europos universitetų chorais atliko L. van Beethoveno IX simfoniją, 2015 m. Bratislavos filharmonijoje koncertavo Europos dienos proga, vėliau surengė keletą bendrų koncertų Liuksemburge.

Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO – styginių ansamblis, žinomas dėl šiuolaikiško ir patrauklaus naujos muzikos atlikimo, tapo neatsiejama Vilniaus muzikinio gyvenimo dalimi ir Lietuvos ambasadoriumi Europoje bei JAV. Atlikdamas kūrinius mintinai, sujungdamas populiariosios ir klasikinės muzikos idiomas su netradicinėmis styginių instrumentų grojimo technikomis, į pasirodymą įtraukdamas dainavimą ar minimalistinę choreografiją, kolektyvas sukuria stulbinantį efektą.

Liuksemburgo Didysis Hercogas Henri Lietuvoje su oficialiu vizitu lankysis prezidentės Dalios Grybauskaitės kvietimu. Šalių vadovai aptars bendradarbiavimą gynybos, ekonomikos, mokslo ir kultūros srityse, taip pat atidarys pirmąjį Lietuvos ir Liuksemburgo verslo forumą, lankys daugiašaliame NATO batalione Lietuvoje dislokuotus Liuksemburgo karius.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių