Nacionalinėje bibliotekoje atidaroma A. Jokšės paroda „Miela drauge,“

 • Teksto dydis:

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į personalinę Agnės Jokšės parodą „Miela drauge,“, eksponuojamą Nacionalinės bibliotekos Parodų salėje.

Ši paroda – tai įvietinta A. Jokšės kūrinio-videolaiško tuo pačiu pavadinimu ekspozicija. A. Jokšės videokūrinys yra inscenizuotas pasakojimas, kurio pagrindas – intymus, autobiografinis tekstas, persipynęs su fikcijos elementais. Laiške, skirtame nutrūkusiai draugystei, keliami tapatybės, artumo, platoniško ryšio klausimai, apmąstomas santykių trapumas, tai, kaip juos lemia fizinė distancija ir laiko tėkmė. Kartu tai – brandos (angl. coming of age) liudijimas, bylojantis apie mokymąsi būti kartu.

Videodarbe matoma jo autorė, vaikštanti tuščioje Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) parodų salėje ir skaitanti laiško tekstą iš savo mobiliojo telefono ekrano. Toks teksto įgarsinimas intymų rašymo kitam/kitai veiksmą paverčia kultūros institucijos fizinės erdvės tąsa ir viešu pareiškimu. Kūrinys pirmą kartą pristatytas 2019 m. ŠMC grupinėje pradedančiųjų menininkų parodoje „JCDecaux premija 2019: Ne dėl to, kad kas prašė“. Tarptautinė šiuolaikinių kuratorių ir menininkų komisija išrinko A. Jokšės videopasakojimą kaip geriausią parodos kūrinį, motyvuodama tuo, kad jis „puikiai perteikia žmonių santykius bei pildo svarbų dar neparašytą istorijos puslapį apie lyčių ir tapatybių istoriją bei patirtį priklausant tam tikrai bendruomenei. Tačiau svarbiausia – šis kūrinys meta iššūkį įprastinės kalbos barjerams.“ Paroda „Miela drauge,“ Nacionalinėje bibliotekoje pratęsia kūrinio kelionę tarp skirtingų vietinių kultūros erdvių, situacijų ir auditorijų.

Svarbiausia – šis kūrinys meta iššūkį įprastinės kalbos barjerams.

„Miela drauge,“ kūrinio pagrindas – kalba ir tai, kaip ji atveria naujus pasakojimo, buvimo ir patyrimo būdus, dalyvauja kuriant tarpusavio ryšį, įtvirtina ar, atvirkščiai, destabilizuoja visuomenėje egzistuojančias kultūrines ir socialines normas. Dėl šios priežasties itin prasminga kūrinį perkelti į Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos erdvę, t. y. į instituciją, kuri visapusiškai dalyvauja formuojant bendrinę kalbą, atmintį ir žinojimą. Be to, kūrinio ekspozicija bibliotekos parodų erdvėje pratęsia kūrinio-laiško kelionę – vieną iš imanentinių šio kūrinių funkcijų. Sukurtas minimaliomis raiškos priemonėmis, bet kartu estetiškai jautrus ir paveikus kūrinys ir jo ekspozicija Nacionalinės bibliotekos Parodų salėje supažindins bibliotekos auditoriją su vienos iš aktualių jaunų Lietuvos menininkių kūryba ir tekstu, kaip viena iš šiuolaikinio meno raiškos formų. A. Jokšės kūrinyje teksto galimybės skleidžiasi jo performatyvumo, kūniškumo ir socialinės įkrovos aspektais.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių