- Klaipeda.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šis savaitgalis – rugsėjo 4–5 d. – MO muziejuje bus šventinis. Atidaroma nauja didžioji fotografijos paroda „Permainų šventė“ ir vyks kultūros festivalis muziejuje – MOratonas.
Sandra Straukaitė, Eugenijus Laurinaitis, Jogaila Morkūnas, Manfredas Bajelis, fotografai Romualdas Požerskis, Monika Požerskytė, Vilma Samulionytė, Visvaldas Morkevičius – dalis MOratono svečių, kurie iš savo perspektyvos analizuos, kaip šventes organizuojame, jas įamžiname, kaip joms puošiamės, ką jos mums reiškia ir kaip jų metu mes keičiamės.
Nuo švenčių ritualų iki šventinės aprangos
Ritualai ir įvairios ceremonijos formuoja šventes. Tačiau bėgant laikui ar keičiantis mūsų pasaulėžiūrai, jie kinta. O kaip? Kokie yra švenčių kūrimo užkulisiai, kas verda asmeninių, valstybinių, korporatyvinių švenčių virtuvėje? Apie visa tai bus galima išgirsti „iš pirmų lūpų“ – švenčių kūrimo istorijų papasakos daugiau nei 20 metų tuo užsiimantis ir tikriausiai pačias įvairiausias šventes organizavęs Jogaila Morkūnas.
Pasipuošimas, persirengimas yra kitas būtinasis šventės elementas. Drauge su dizainere Sandra Straukaite kviesime pasikalbėti apie aprangą ir kaip jos kodai formuoja šventę. Ar puošiamės dėl savęs, ar dėl kitų, koks ryšys tarp individualaus stiliaus ir griežtų proginės aprangos reikalavimų – dalis klausimų, į kuriuos atsakys dizainerė.
O kas lieka po šventės?
MOratone darnaus vystymosi ekspertė Audronė Alijošiūtė-Paulauskienė kels klausimą – ar šventė gali būti tvari ir tausojanti gamtą? Juk šventė visada yra pėdsakas, kurį paliekame planetoje. Taigi kaip atrodo sąmoningai apie galimą poveikį aplinkai apmąstyta ir suorganizuota šventė?
Atsakymus į šiuos klausimus bus galima išgirsti jau šį šeštadienį.
Silent disco, šokis ir muzika
MOratono siurprizas – grupės „The Roop“ dainos „Discoteque“ instaliacija. O kad šokių nebūtų mažai, šeštadienį MO vyks „Silent disco“. Trys skirtingi muzikiniai kanalai nukels vis į kitą vakarėlį. Nuo metalo koncerto iki diskotekos.
Šeštadienį taip pat vyks Miss Plastika (Povilo Basčio) judesio spektaklis „Iš namų“. „Drag Queen“, šokį, makiažą ir kostiumų dizainą integruojantis pasirodymas padės ieškoti atsakymų, kiek laisvai galima jaustis nesaugioje erdvėje, ar įmanoma švęsti savo autentiškumą ir saviraišką viešose vietose.
Tą patį šeštadienį vienas žinomiausių elektroninės muzikos kūrėjų Lietuvoje Manfredas Bajelis sukurs muzikinę šventę muziejuje. Kaip sako pats Manfredas, tai bus 25 metų grojimo retrospektyva – nuo festivalių, naktinių klubų muzikos iki dainų gimtadieniuose, privačiose šventėse ar „pagal užsakymą“.
Kaip šventės mus paveikia?
Švente pažymime tam tikrą pokytį, ar tiksliau – šventė reikalinga tam, kad šį virsmą išgyventume, per jį pereitume. Tačiau kodėl mums reikia švenčių? Kaip šventės keičia mūsų emocijas, kaip švenčių metu ar joms ruošdamiesi keičiamės mes patys? Kiek masinės, valstybinės šventės veikia mus kaip bendruomenę? Kuo mūsų būsenos skiriasi privačiose šventėse artimų draugų rate?
Muziejaus nuotr.
Gilesnes įžvalgas šiais klausimais pateiks VU docentas, psichoterapeutas ir gydytojas psichiatras Eugenijus Laurinaitis. Jo paskaita muziejuje vyks sekmadienį.
Atnaujinta Šeimų sekmadienio programa
Sekmadieniai tradiciškai MO muziejuje skiriami šeimoms. Su nauja paroda atsinaujina ir Šeimų sekmadienių programa.
Šįkart žaidimo forma muziejus kvies sužinoti, kas yra šventė, kodėl mes švenčiame bei kaip šventės vyksta. O taip pat vienoje iš jų sudalyvauti ir patiems. Sukūrus ir nupiešus savo šventės piešinį, bus galima jame ir įsiamžinti. Taigi tradicinis šventės elementas – nuotrauka – garantuota.
Susitikimai su menininkais
MO muziejus taip pat kviečia į tris pasimatymus su parodoje eksponuojamų fotografijų autoriais. Pirmajame jų – unikalų fotografijų ciklą „60 monumentų“ sukūrusi menininkė Vilma Samulionytė. Ši kūrėja atsigręžia į svarbų žmogaus gyvenimo etapą žyminčią šventę – santuoką. Tiksliau – į santuokos įteisinimo vietą – civilinės metrikacijos biurus.
Drauge su fotografais Romualdu Požerskiu ir Monika Požerskyte bus galima aptarti garsius jų fotografijų ciklus, eksponuojamus parodoje. Maldininkų minios (R. Požerskis „Atlaidai“), nuotraukose fiksuojama valstybės transformacinė patirtis (R. Požerskis „Baltijos kelias“) bei už širmos liekančios situacijos arba cirko artistų gyvenimai po pasirodymo (M. Požerskytė „Post Circle“). Tai fotografijų ciklai, apie kuriuos sužinoti daugiau bus galima pokalbiuose su menininkais.
Fotografas Visvaldas Morkevičius atskleis dar vieną švenčių istorijų lapą – savaitgaliais vykstančias mažas šventes, naktinį gyvenimą ir šėlsmą vakarėliuose. Susitikimai su menininkais MO muziejuje vyks sekmadienį, rugsėjo 5 d.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniuje rengiama spalvinga taikos šventė Rathajatra6
Šeštadienį Vilniuje rengiama džiaugsmo fiesta taikai pasaulyje pasiekti „Taikos formulė – Rathayatra“. ...
-
Per „Midsummer Vilnius“ koncertus – „Immersive sound“ garso technologija
Trys iš liepos 11–22 d. vyksiančio festivalio „Midsummer Vilnius“ vakarų bus palydėti maestro Modesto Pitrėno diriguojamo Lietuvos kamerinio orkestro. Koncertų metu pirmą kartą Lietuvoje publika patirs unikalią „Immersive...
-
Festivalis „Jaunas kaip Vilnius“ kviečia kartu pasitikti sostinės 700 metų jubiliejų
Liepos 25-ąją, Šv. Kristoforo dieną, Vilnius vienai dienai taps muzikos arena. Miesto globėjo diena sostinėje švenčiama kasmet, tačiau šiemet ji turėtų atsirasti visos Lietuvos kultūrinių renginių žemėlapyje. Artėjančio jub...
-
Ypatingas A. Orlovos gimtadienis: atlikėja surengė naujo albumo pristatymą2
Vilniuje, Lukiškių kalėjime 2.0, gerai žinoma kūrėja Alina Orlova ne tik simboliškai paminėjo savo gimimo dieną, bet ir surengė pirmąjį albumo „Laumžirgiai“ pristatymo koncertą. Kartu su gausia muzikantų grupe scenoje pas...
-
Karštis nesutrukdė: garsenybės festivalį „Midsummer Vilnius“ pasitiko vėlyvais pusryčiais2
Festivalio tradicija – likus dešimčiai dienų iki atidarymo susitikti su partneriais, atlikėjais ir palaikančiais bičiuliais tampa pirmuoju laukiamu vidurvasario akcentu. Šis susitikimas tai nepaklusnumas skubai, reikalams ir rūpesčia...
-
Festivalyje „Kinas po žvaigždėmis“ – geriausi laiko patikrinti filmai
Kasmet tūkstančius žiūrovų pritraukiantis kino po atviru dangumi festivalis „Kinas po žvaigždėmis“ šiemet įvyks liepos 26 – rugpjūčio 5 d. Jau tryliktąjį kartą vykstantis festivalis žiūrovus pasitinka atsinaujinęs. ...
-
Dinamiškas Kauno ir Vilniaus santykis – pokalbiuose apie du miestus2
Prieš kelias savaites Kauno miesto muziejus ir MO muziejus atidarė unikalią parodą apie du miestus. Parodoje „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“ analizuojama šių miestų priklausomybė – nors miestai neišvengiamai...
-
Japonių trijulė „kuunatic“ atvers duris į dar negirdėtą muzikinį pasaulį2
Birželio 28–30 d. į Kauną, Vilnių ir Palangą koncertuoti atvyksta „Kuunatic“ – trys merginos iš Japonijos, pasiruošusios užburti savo charizma ir muzika bei supažindinti mus su tradiciniais japoniškais g...
-
Valdovų rūmuose – Europos kamerinės muzikos perlai
Birželio 27 d. LDK Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje skambės Europos kamerinės muzika. Į nemokamą koncertą kviečia Lietuvos muzikos ir teatro akademija, siūlydama pasiklausyti kamerinių ansamblių iš Austrijos, Šveicarij...
-
Vilniaus festivalio viešnia M. Dueñas – smuiko virtuozė iš Ispanijos
„Tai, kad šimtas skirtingų tautybių ir kalbų atlikėjų, jaunųjų muzikantų, gali susirinkti į vieną orkestrą ir groti iš tų pačių natų, pavyzdžiui, Beethoveno devintąją simfoniją – tai ir yra kūryba. Tai yra pasaulio...