Vilniuje prasidedančios knygų mugės nuotaikas temdo karas Ukrainoje

Po pandeminės pertraukos Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, ketvirtadienį prasidėjo tarptautinė knygų mugė.

Pernai dėl koronaviruso pandemijos neįvykęs vienas didžiausių kultūros renginių šiemet rengiamas tema „Vaizdas kaip tekstas“.

G. Nausėda: kultūra – galinga jėga

Ceremoniją turėjo pradėti mugės globėjas Gitanas Nausėda, tačiau dėl Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje jam renginį teko iškeisti į Valstybės gynimo tarybos posėdį. Jo sveikinimą perskaitė patarėja Jolanta Karpavičienė.

Pasak jos, G. Nausėda akcentuoja, jog mugėje skleidžiama „pagarbios ir intelektualios diskusijos žinia“, kuri „kaip niekad svarbi ir paveiki“.

„Nepaistant visų sukrėtimų, spausdintas žodis visuomet išlieka, išlieka ir jame įamžinta žmogiškoji kultūra, o kultūra – galinga jėga“, – sakoma prezidento sveikinime.

Jis dėkojo už literatūros sklaidą rašytojams, redaktoriams, vertėjams, knygų dailininkams, bibliotekų darbuotojams, ir visiems, „dėl kurių kantraus ir profesionalaus darbo galime prisiliesti prie knygomis kuriamų tekstų ir vaizdų pasaulio“, taip pat mugės organizatoriams ir patiems skaitytojams.

„Linkiu, kad visų jūsų pastangas atpirktų skaitymas, keliaujantis iš kartos į kartą, kaip horizontus plečiantis ir asmenybę ugdantis įprotis“, – teigė G. Nausėda.

S. Kairys: knygose – ir istorijos priminimas

Kultūros ministras Simonas Kairys taip pat pasidžiaugė mugės organizatorių suteikta galimybe bent trumpam grįžti į įprastinį gyvenimo ritmą, „susiburti, bendrauti, keistis idėjomis ir dalytis atradimais“, tačiau neišvengė ir Ukrainos temos.

„Kita vertus, Europoje tvyro įtampa ir visai čia pat vyksta baisūs dalykai. Tokiame kontekste turbūt gali būti naivu sakyti, kad knyga gali būti panacėja nuo visų įtampų ir negandų, panacėja, deja neegzistuoja. Bet knygos gali mums būti tuo, kuo būdavo šimtus metų: ir užuovėja, ir įkvėpimo šaltiniu, ir mąstymo aštrinimo įrankiu, ir jaukiu, saugiu pasakų pasauliu“, – sakė ministras.

Anot jo, knygos yra ir ir šaltiniai bei geriausi liudytojai, kad žmonija „nuolat patiria didesnes ar mažesnes grėsmes, įtampas, neramumus“.

„Įvykiai turi tendencijas, įvykiai linkę kartotis. Knygos gali parodyti, kas būna, kai į visa tai reaguojama išmintingai, nepaminant savo vertybių. Lygiai taip pat knygos gali parodyti, kas laukia žmonijos, kai įtemptu laikotarpiu vertybės pamirštamos ir žmonija pasuka klystkeliais. Knygos mums kalba apie daugelį dalykų – pasistenkime išgirsti“, – kalbėjo S. Kairys.

R. Šimašius: gyvenimas turi tęstis

Vilniaus meras Remigijus Šimašius, mugės atidarymo išvakarėse grįžęs iš Kijevo, ragino pajusti mugės lankytojus, „kokie privilegijuoti mes esame“, nes Vilniuje galime „kalbėti apie knygą, tekstą, vaizdą“, kuomet Ukrainos žmonės „patiria baisumus“ dėl prasidėjusios Rusijos karinės agresijos.

„Kartu tai yra ne tik privilegija, bet ir mūsų pareiga taip daryti. Neatsitiktinai ir Ukrainos prezidentas, kreipdamasis į tautą, sako, kad visi turime daryti savo darbus, tai, kas mums priklauso. Rašytojai turi nenustoti rašyti, leidėjai – nenustoti leisti, skaitytojai svarbu kad skaitytų ir kad gyvenimas vyktų“, – pabrėžė meras.

Perfrazuodmas Nobelio premijos laureatą Česlovą Milošą, rašiusį apie Antrojo pasaulinio karo išvakares, jog  „Net jei rytoj pasaulio pabaiga, vis tiek laikas sodinti savo obelis“, R. Šimašius sakė, kad „sodinti šias obelis yra pareiga, ne tik privilegija“.

R. Šimašius tvirtino, kad ukrainiečiams reikia ne tik materialinės pagalbos, ginklų, bet ir „žodžio“, nes „propagandinis karas irgi yra karas, jis irgi vyksta tekstu ir vaizdu“.

LNK reportažas:

S. T. Kondrotas priminė sovietmečio „kalėjimą“

Iš JAV specialiai dėl knygų mugės grįžęs rašytojas, Nacionalinės premijos laureatas Saulius Tomas Kondrotas, dėkodamas „visiems visų laikų leidėjams“ sakė, kad „geriausi išgyvenimai, kuriuos išsinešiu iškeliaudamas iš šios planetos, turbūt, bus apie knygas“.

Vis dėlto ir jis priminė sovietmečio totalitarinę sistemą, kurioje buvo kontroliuojamas „kiekvienas veiksmas, žingsnis, žodis ir mintis“, o neatsargiai ištarta frazė galėjo sugriauti „ir tavo, ir visų tavo artimųjų gyvenimą“.

„Tai buvo gyvenimas fiziniame ir dvasiniame kalėjime, pastovioje regimų ir neregimų sargybinių apsuptyje. Tomis aplinkybėmis knygos buvo būdas užsimiršti, bent jau kuriam laikui pabėgti iš tikrovės, įkvėpti gurkšnį laisvės oro. Dabar ta visuomenė subyrėjo, bet užsimiršti visada yra nuo ko“, – sakė S. T. Kondrotas.

„Kai manęs klausia, iš kur tu, kur tavo tėvynė, aš atsakau: aš iš knygų, knygos – mano tėvynė. Linkiu jums nuostabios knygų šventės“, – kalbėjo jis.

Mugėje – sustiprintas saugumas dėl COVID-19

Organizatoriai primena, kad renginyje bus privalu laikytis COVID-19 saugumo reikalavimų – reikės dėvėti ne žemesnio nei FFP2 lygio respiratorių, priglundantį prie veido ir visiškai dengiantį nosį bei burną. Salėse bus įrengti srautų matuokliai, kurie leis valdyti momentinį žmonių skaičių ir nukreipti srautus į kitas sales. Judėjimas vyks ratu į vieną pusę, tam specialiai pritaikytos visos salės.

Mugės organizatoriai teigia parengę turtingą diskusijų, susitikimų su rašytojais programą, dalis jų vyks nuotoliniu būdu. Taip pat veiks Muzikos kambarys, bus rengiamos literatūrinės dvikovos „Šortai“, kuriuose knygos aptarti susitinka jos autorius ir kritikas.

Renginyje laukiama britų rašytojos Karen Swan, ukrainiečių rašytojų Andrejaus Kurkovo ir Andrejaus Lyubkos, atvyksya islandas Hallgrimuras Helgasonas, belgas Jeanas-Philippe'as Toussaintas (Žanas Filipas Tusenas), Gerardas Beltranas iš Meksikos.

Nuo arkikatedros iki „Litexpo“ parodų rūmų kas valandą kursuos ir nemokamas viešasis transportas.

Šiemet renginyje tikimasi apie 40 tūkst. dalyvių. Knygų mugė vyks iki sekmadienio.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių