Lapkričio 26 d. Vilniaus universiteto (VU) Konfucijaus institutas minės antrąsias įkūrimo metines. Ta proga šiomis dienomis vyksta jau antroji Kinų kultūros savaitė, kurioje didžiausias dėmesys skiriamas tradiciniam kinų karpinių menui ir kinų dvikovoms (ušu).
Nuo lapkričio 19 d. Vilniuje viešintys svečiai iš Kinijos doc. Guo Xiaofengas ir karpinių meistrė Yang Zhihong jau skaitė ne vieną paskaitą aukštosiose ir vidurinėse mokyklose. Taip pat buvo pristatytas tradicinis kinų karpinių menas, o vakarykštis vakaras buvo paskirtas Rytų dvikovoms.
"Lietuvoje apie kinų kultūrą žinoma ne tiek jau daug. Visa kinų dvikovų sistema sudėtinga. Dvikovos skirstomos į vadinamąsias vidines (viena rūšių – taiči) ir išorines (Šaolino)", – sakė VU Konfucijaus instituto projektų vadovė Vilma Šniukštaitė.
Pasak pašnekovės, išorinės dvikovos yra tikroji kova, vidinėse pirmiausia dėmesys telkiamas į meditaciją, vidinę jėgą. Lietuvoje, V.Šniukštaitės teigimu, nieko panašaus, kad galėtume palyginti, neturime. Tačiau būtų galima lyginti mūsų ir kinų tradicinius karpinius.
"Lietuviškuose karpiniuose taip pat atsispindi tam tikri liaudies mene, kultūroje paplitę simboliai. Lygiai taip pat ir kinų karpiniuose. Jie, žinoma, turi kur kas senesnes tradicijas, ilgą istoriją. Kadangi Kinija labai didelė, pas juos karpiniai skirstomi į Šiaurės ir Pietų Kinijos, skiriasi jų simbolika", – pasakojo projektų vadovė.
Pavyzdžiui, Šiaurės Kinijoje yra šamanistinių karpinių grupė. Juose vaizduojamos šamanistinės dievybės arba patys šamanai, šamanės, kurie bendrauja su dvasiomis.
Vaizduojama karpiniuose ir Saulės deivė. Pašnekovės teigimu, ji – didžiakrūtė, tikima, kad deivė maitina žmones šiluma. Yra ir devynkrūtė deivė, kuri siejama su Žeme Motina. Mes irgi turime žemės deivę Žemyną.
"Kinų karpiniuose matomas Gyvybės medis. Jis skiriasi nuo lietuviškojo. Kinų karpiniuose gali būti vaizduojami granatų vaisiai. Jie dėl savo sėklų gausos siejami su vaisingumu, dideliu vaikų skaičiumi. Tradicinėje kinų kultūroje vaikai visada buvo labai svarbūs. Tikima, kad, kuo šeimoje daugiau vaikų, tuo daugiau laimės", – kinų kultūros tradicijos aspektus vardijo V.Šniukštaitė.
Naujausi komentarai