Laisvės al. 61A namo gyventojai sukilo prieš "Kauno energiją". Nesulaukę leidimo atsijungti nuo centralizuotos šildymo sistemos, kauniečiai nusprendė nenusileisti.
Kliūtys – savivaldybėje
Centre ir Senamiestyje gyvenantys kauniečiai kiekvieną žiemą priversti susiveržti diržus, nes centralizuotai tiekiama šiluma nemenkai daliai vartotojų atsieina ir tūkstantį litų per mėnesį. Vieno namų, kurio gyventojams sąskaitos už šildymą tapo neįkandamos, gyventojai nusprendė atsisakyti bendrovės "Kauno energija" paslaugų.
"Susirinkome visi, svarstėme, ką daryti, nes kas mėnesį mokėti po 700–900 litų yra nesąmonė", – piktinosi kaunietis Stanislovas Čerkauskas. Visų butų savininkai sutarė: išeitis viena – atjungti namą nuo centrinio šildymo sistemos.
Praėjusių metų pabaigoje apsilankę miesto savivaldybėje namo atstovai sužinojo, kad pirmiausia jie turi pateikti daugybę dokumentų, o vėliau prašymas bus svarstomas.
"Vaikščiojome ten gerą pusmetį ir galų gale mums buvo pasakyta, kad negalima atjungti namo nuo centrinio šildymo sistemos", – pasakojo S.Čerkauskas. Vėliau tokią poziciją savivaldybė patvirtino oficialiu sprendimu, nurodydama, kad nebuvo gautas penkto aukšto gyventojos, kuri, kaip pasakojo S.Čerkauskas, jau seniai šildosi savarankiškai, sutikimas.
Nusprendė nesitraukti
Negavę savivaldybės leidimo atsijungti nuo centralizuotos šildymo sistemos, Laisvės alėjos 61A namo gyventojai vidurvasarį savavališkai nupjovė vamzdžius.
"Teisėtai atsijungti nepavyko, todėl pasielgėme kitaip, – pasakojo S.Čerkauskas. – Esame namo bendraturčiai ir turime teisę šildyti namą taip, kaip norime. Tokius sprendimus turime priimti mes, o ne savivaldybės klerkai."
Savarankiškai atjungę namą nuo "Kauno energijai" priklausančio vamzdyno, gyventojai butuose įrengė autonomines šildymo sistemas. Rugsėjo 17 d. jie išsiuntė energetikams raštą, kuriuo informavo, kad bendraturčiai atsijungė nuo "Kauno energijos" valdomų centrinio šildymo sistemų ir namą apšildys savarankiškai.
"Mūsų butai maži, po 40 kv. m, o juos apšildyti daug energijos nereikia. Dabar, šildydami butus dujomis, mokame po 200–300 litų, t. y. tris kartus mažiau", – džiaugėsi S.Čerkauskas.
Vis tiek atsiuntė sąskaitą
Neseniai Laisvės al. 61A namo gyventojai apstulbo sulaukę sąskaitų ir iš "Kauno energijos".
"Nurodyta, kad spalį mūsų namui šildyti suvartota 345,657 kWh energijos. Tai yra nesuvokiama! Tiesiog reketas, kitaip nepavadinsi", – S.Čerkauskas stebėjosi, kokiu pagrindu energetikai atsiuntė sąskaitą.
Gyventojai kreipėsi į "Kauno energiją" ir į miesto savivaldybę prašydami paaiškinti, kodėl jiems atsiųsta sąskaita.
"Mums paaiškino, kad turėsime mokėti pagal normą, nes atjungėme namą nuo sistemos nelegaliai. Mokėsime tiesiog už orą", – piktinosi S.Čerkauskas. Jo manymu, monopolininkas elgiasi įžūliai, bet viliasi, kad kažkas apgins ir vartotojų teises.
Atsijungimo atmintinė Teisę atsisakyti centralizuotai tiekiamos šilumos turi kiekvienas vartotojas. Pateikęs reikalingus dokumentus jis gauna atsijungimo projektavimo sąlygų sąvadą. Gavęs sąvadą kreipiasi į šildymo paslaugą teikiančią įmonę, pavyzdžiui VST, "Lietuvos dujas", priklausomai nuo to, kokį šildymo būdą pasirenka. Atjungimo procedūra yra nemokama. Šįmet prašymus atsijungti nuo centralizuotai teikiamos šilumos sistemos pateikė 150 vartotojų. Nė vienos vartotojo prašymas leisti atsisakyti "Kauno energijos" paslaugų šiemet nepatenkintas. Šaltinis: Kauno miesto savivaldybė |
---|
Norinčiųjų atsijungti daugėja
Savivaldybės Energetikos skyriaus vyriausiojo specialisto Kastyčio Rekaus teigimu, Laisvės al. 61A namo gyventojai negavo leidimo atsijungti nuo centrinio šildymo sistemos, nes esą pateikė netvarkingus dokumentus.
"Yra nustatyta tvarka, pagal kurią galima atjungti namą. Reikalingas visų butų savininkų sprendimas keisti pastato šildymo būdą, nes inžineriniai tinklai yra bendra nuosavybė", – sakė K.Rekus. Anot jo, gyventojams trūko vieno butų savininko parašo.
Energetikos skyriaus vyriausiasis specialistas Vaidas Barauskas pastebi, kad pageidaujančiųjų atsisakyti "Kauno energijos" paslaugų daugėja. Jis skaičiuoja, kad per šiuos metus prašymus atsijungti nuo centrinio šildymo sistemos ir karšto vandens tiekimo pateikė 146 butų savininkai.
"Dažniausiai žmonės nurodo, kad nebegali apmokėti sąskaitų", – pastebi V.Barauskas. Paklaustas, kodėl šįmet nė vienam vartotojui nesuteiktas leidimas atsijungti nuo centrinės šildymo sistemos, V.Barauskas negalėjo paaiškinti: "Žinote, viskas priklauso nuo žmogaus iniciatyvos, jo gebėjimo dokumentus pateikti laiku."
"Kauno energijos" atstovas spaudai Ūdrys Staselka: Bet koks, o juo labiau – savavališkas atsijungimas pažeidžia kitų vartotojų teises ir viešąjį interesą. Antra, bet kokios kitos kuro rūšies naudojimas šildymui miestuose didina oro taršą gyvenamojoje aplinkoje, o tai kenkia žmonių sveikatai. Įsivaizduokite, kas būtų, jei kiekvienas pilietis pradėtų kūrenti taip, kaip jam norisi. Miestas kaipmat paskęstų dūmuose ir suodžiuose. Būtent dėl šių priežasčių savivaldybės įpareigotos priimti sprendimus, kuriais nustato, kokiu būdu šildyti atskirose miestų zonose esančius pastatus. Tad sakydami, kad "tik namo bendraturčiai turi teisę spręsti, kaip nori šildyti namą, o ne visokie savivaldybės klerkai", gyventojai yra neteisūs. Kadangi atsijungimas įvykdytas savavališkai, neatmetama galimybė, kad "Kauno energija" kreipsis į teismą dėl šildymo sistemos atkūrimo. Beje, kadangi šilumos punkto įrenginiai bendri Laisvės al. 61 ir 61A, o pastato Laisvės al. 61A šildymo sistema atjungta savavališkai, mokesčiai skaičiuoti abiejuose pastatuose esantiems šilumos vartotojams nustatyta tvarka. Savavališkai atsijungus, buvo pažeistas Šilumos ūkio įstatymas, Statybos įstatymas, Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklės, miesto tarybos patvirtintas specialusis planas ir viešasis interesas. |
---|
Naujausi komentarai