Sostinė pretenduoja panašėti į džiungles

 • Teksto dydis:

Vilnius jau išgarsėjo vasarą nepjautomis pievomis ir želdynais. Dabar imamasi pastatų ir tvorų apželdinimo vijokliais. Apie to naudą pokalbis su kraštovaizdžio architekte, ekologe Vaiva Maroziene.

– Ką vijokliniai augalai, be žavesio, gali duoti miesto pastatams, gyventojams?

– Gero duoda daug. Pagrindinė esmė – didinamas žaliasis plotas miesto centre. Vidiniuose kiemuose pasodinti naujų medžio vietos nėra, o klimatas keičiasi, šiltėja, kaista gyventojų sienos. Tai puiki alternatyva apsaugoti nuo įkaitusių sienų. Taip pat tai žaliasis plotas, kuriame vyksta gyvenimas. Garina ir sutvarko vandenį. Kritulių kiekis nesikeičia metų metus, tačiau keičiasi jų iškritimas per vieną kartą. Kai miestas didėja, plečiasi, aukštėja pastatai, stikliniai pastatai, didėja kaitra, mažiausiai, ką galime padaryti, norint sumažinti klimato kaitą, – žalinti miestą.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

– Kiek metų reikia, kad siena suželtų kaip viename garsiųjų Vilniaus kiemelių?

– Manau, mažiausiai 50 metų. Vynvytis gana spartus vijoklis ir auga gana greitai.

– Kokie dar vijokliai atsparūs mūsų orams ir pastatams?

– Gebenė puikus augalas, vynuogės, klastūnė, pavėsyje puikiai auga aktinidijos, kurios ir vaisių veda.

– Ką galėtumėte pasakyti skeptiškiems vilniečiams, kurie mano, kad tai gadins sienas, plytas?

– Jeigu yra kokybiškas fasadas, vijoklis tikrai nesugadins. Jeigu bijoma, galima statyti atramas, kurios sudaro oro tarpą, kuris dar labiau prisideda prie fasado gerovės. Dėl drėgmės nepatingėjau ir paskaičiavau, kad Lietuvoje daugiau nei pusė metų yra 100 proc. oro drėgmė. Vargu ar įmanoma ją dar labiau padidinti.

Balkonai, atramos, laiptų turėklai. Skatiname ir darželių, mokyklų tvoras apželdinti.

– Kur dar tinka vijokliai?

– Balkonai, atramos, laiptų turėklai. Skatiname ir darželių, mokyklų tvoras apželdinti. Tai suteikia privatumo, saugumo. Juolab kad vijoklį galima sodinti ant tvoros, nereikia atitraukti kelis metrus kaip su medžiu.

– Ar įmanoma apželdinti daugiaaukščius?

– Tikrai įmanoma. Anksčiau esu mačiusi rajonuose per visas sienas lipančius vijoklius. Vienintelė bėda, kad reikia pagalvoti apie papildomas atramas, nes jie sunkūs ir didžiuliai.

– Per kiek laiko jis užauga į aukštį ir kiek galis stiebtis?

– Jei vynvyčiui geros sąlygos, per sezoną gali užaugti iki 6 m.


Šiame straipsnyje: vijokliaiaugalaiLNK turinys

NAUJAUSI KOMENTARAI

Mirtis valstieciu klasei

Mirtis valstieciu klasei portretas
Valstieciu klases imigrantai is kaimu vilniuje noretu daugiau matyti ganyklu su karvemis ir avimis, arimu su meslo kvapu

Patyręs

Patyręs portretas
Vinvyčiai - parazitai, kuriuos naikinti reikia kaip drebules, baltuosius alksnius, rausvažiedes akacijas ir Sosnovskio Barščius. Ir šioji jų reklama - ne kas kita o tik biologinė diversija iš mums nedraugiškos šalies "penktosios kolonos"atėjusi. Jeigu jau nori sienas apsiželdinti - tam yra kitų, seniai sukultūrintų vijoklinių augalų. Nuo senojo, gerojo lietuviškojo apynio, iki dabar taip madingųjų vynuogių. Apynio žiedynų nuoviras - puikus prieskonis ir lengvą svaigimą sukeliantis, o priklausomybių - nesukeliantis preparatas.

Antanas.

Antanas. portretas
Pasodinau po savo daugiabučio langais keletą vynuogių. Tačiau siena lipti - neleisiu. Įrengiau špelerį, tai dabar laukiu, kada metalo vagys juo pasirūpins.
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių