Sostinėje įpusėjo miesto želdinimas: medžiai sodinami intensyvaus eismo gatvės

Nuo pavasario pradžios Vilniaus miesto gatvėse vyksta intensyvūs medžių sodinimo darbai. Iki birželio pabaigos bus pasodinta 2110 medžių, 41,7 tūkst. krūmų. Tankiai apželdinamos juostos tarp važiuojamosios dalies ir pėsčiųjų bei dviračių takų, taip sukuriamas žaliasis dulkių, oro taršos barjeras. O transporto žiedinės sankryžos pražys rožėmis, skveruose sodinamos daugiametės gėlės.

„Pernai per visus metus pasodinome apie 2,3 tūkst. medžių ir 44 tūkst. krūmų. Šiemet tiek planuojame pasodinti per pavasarinį želdinimą. Didelis dėmesys skiriamas intensyvių gatvių, tokių kaip Geležinio Vilko, Savanorių pr. skiriamųjų juostų apželdinimui, jose formuojamos nedidelės medžių grupės – lyg mini miesto miškeliai“, – kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės Miesto aplinkos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.

Moksliniai tyrimai rodo, kad žaliosios medžių ir krūmų juostos gali veiksmingai prisidėti prie transporto keliamo triukšmo, teršalų mažinimo, turi vėsinamąjį poveikį, sugeria liūčių vandenį. Jei yra skiriamoji tanki želdynų juosta, vaikščiojant net prie  intensyvaus eismo gatvės, taršos ir triukšmo poveikis kelis kartus mažesnis, nei be žaliosios juostos.

Sumažinti transporto triukšmą ir oro užterštumą želdinamos ir vidurinės skiriamosios juostos. Pavasarį bus apželdinta 6,4 km skiriamųjų juostų. Savanorių prospekte 1 km atkarpoje jau pasodinta ištisinė medžių juosta. Geležinio Vilko gatvėje (nuo Žalgirio gatvės) vidurinėje juostoje papildant jau esamus krūmų masyvus bus kuriamos miesto miško (angl. urban forest) tipo salelės ir atkarpos iš įvairiarūšių didesnių bei mažesnių medžių ir krūmokšnių. Čia bus pasodinta apie 1750 medžių sodinukų ir apie 5 tūkst. krūmų.

Rudenį bus apželdinta dar 2 km skiriamųjų juostų Savanorių prospekte tarp Račių ir Vaduvos gatvių. O per ateinančius trejus metus planuojama apsodinti ir gatvių vidurines juostas Gariūnų g., Laisvės pr., Kalvarijų, Justiniškių, Jeruzalės, Pilaitės gatvėse.

S. Žiūros nuotr. 

Atkuriamos senosios alėjos

Žalia juosta atsiras rekonstruojamoje Panerių gatvėje. Joje išliks senosios tuopos, bus pasodinta ir 40 naujų siauralajų tuopų bei per 7000 krūmų. Esamos tuopos bus išgenėtos – išlengvinamos jų lajos, taip sumažinama tikimybė jas išversti vėtrai, sumažinama šakų išlūžimo galimybė.

Pilaitėje prie Elbingo gatvės pasodinta per 40 beržų. Jie suformuos ir iš dalies kompensuos gatvės platinimo metu prarastą senąją beržų alėją. 

Daugiarūšis apželdinimas

Sostinėje sodinama 22 rūšių medžiai. Rūšys parenkamos pagal tai, kokie medžiai savaime auga konkrečioje vietoje, yra atsparūs miesto sąlygoms.

Jau keletą metų sodinama per 30 rūšių krūmų, kurie jau pasiteisino ir puikiai pritaiko prie besikeičiančių miesto sąlygų. „Taip skatinama biologinė įvairovė, augalai rečiau ir ne taip masiškai suserga įvairiomis ligomis, juos mažiau puola kenkėjai“, – teigia miesto apželdinimą planuojančių „Vilniaus miesto parkų“ patarėja Dovilė Ivanauskienė.

Jau keletą metų sodinami ir uogas vedantys medžiai bei krūmai – šermukšniai, aronijos. Taip daroma, kad į miestą sugrįžtų paukščiai ir jie turėtų ką lesti.

Prie žalesnio miesto kūrimo prisideda ir verslai bei gyventojai. Tradicinė krūmų sodinimo talkas šiemet vyks gegužės pradžioje, Žirmūnuose. Data ir tiksli vieta dar bus paskelbta atskiru pranešimu.

Rožių miestas

Vilnius jau šią vasarą taip pat pražįs tūkstančiais žiedų. Šį pavasarį Žvėryne esančiuose Tbilisio ir Dž. Dudajevo skveruose, prie Lietuvos nacionalinio Operos ir baleto teatro, Karoliniškėse esančiame Joensū skvere, Žirmūnų, Antakalnio, A. Goštauto gatvių žiedinėse sankryžose sodinamos rožės.

Šiais metais mieste bus pasodinta apie 2324 rožių sodinukų. Miesto gėlynuose ir parkuose bus pasodinta apie 36 tūkst. daugiamečių gėlių: flioksų, zundų, lendrūnų, miskantų, kemerų ir kitų.

Iki birželio vidurio mieste planuojama įrengti apie 4000 kv. m (arba 40 arų) gėlynų.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gija

Gija portretas
Sodinti reikia visur egles, pušis arba tujas,jie gražiai atrodo ir rudenį nekelia problemų , nėra lapų .O grožis neapsakomas.

ši'Mąšnius \\\\\.../////

ši'Mąšnius  \\\\\...///// portretas
kam tos gatvės,geriau parkas.

>Negana

>Negana portretas
Tamsta nesuvokiate Vilniaus savivaldybės vIArslo tikslų: jei darytų, taip kokybiškai, kaip tamsta sakote, kitais metais neturėtų nei darbo, nei įplaukų... O juk jų tikslas - ne kokybė, o pinigai. Kad vėl ir vėl būtų darbo - vis to paties ir to paties.
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių