Kauno aukštosiose mokyklose – baigimo iškilmių maratonas. Diplomus skuba atsiimti ne tik lietuviai, bet ir ne vienus metus Lietuvos universitetuose praleidę užsieniečiai.
Išmoko lietuvių kalbos
25 metų Sirijos pilietis Ameras Sodahas į Lietuvą atvyko 2003 m. Baigęs vidurinę Damaske, mokslo aukštumų jaunuolis nusprendė siekti svetur.
Laimę jis bandė Vokietijos, Baltarusijos, Turkijos ir Latvijos universitetuose, tačiau kartu su keliomis dešimtimis geriausiųjų, bakalauro laipsnio diplomą su pagyrimu, vakar Ameras atsiėmė Lietuvoje. "Kodėl pasirinkau šią šalį? Lietuvoje galėjau studijuoti anglų kalba. Čia neprašė perlaikyti vidurinės mokyklos egzaminų", – priežastis vardino Kauno technologijos universiteto (KTU) Tarptautinių studijų centro mechatronikos studijų programos absolventas.
Kaune praleidęs šešerius metus, A.Sodahas išmoko kalbėti ir rašyti lietuviškai. "Suprantu visus žodžius, bet jų retsykiais pritrūksta pačiam kalbant", – šyptelėjo tamsiaplaukis. Studentas įsitikinęs, kad Lietuvoje praleistų metų pakanka, kad galėčiau padaryti išvadas apie šalies aukštojo mokslo kokybę, todėl drąsiai išsakė savo mintis. "Galiu pasakyti viena: mokslas jūsų šalyje visą laiką progresuoja. Juda sparčiais žingsneliais į priekį, tačiau yra spragų, kurias reikėtų taisyti", – prasitarė A.Sodahas. Labiausiai jauną vyrą stebina, kad šalyje mokosi nemažai užsienio šalių piliečių, kurie nelinkę bendrauti su vietiniu akademiniu jaunimu. Dėl šios priežasties universitetuose neretai susiformuoja savotiškos grupuotės.
"Situacijos apie mokslo įkainius jūsų šalyje nenorėčiau komentuoti, tačiau manau, kad valdžios vyrai turėtų kažką keisti, – įsitikinęs Ameras. – Domėjausi įkainiais Rusijoje – jie daug žemesni, tačiau jei nuspręstumėte studijuoti Jungtiniuose Arabų Emyratuose – kaip reikiant papurtytumėte piniginę." Netrukus iš Amero lūpų išgirdome sumą, kurią jaunuolis investavo į mokslus Lietuvoje – 60 tūkst. litų. Tiek užsieniečiui kainavo bakalauro ir magistro studijos pasirinktoje aukštojoje mokykloje.
Sumokėjo 80 tūkst. litų
Atsisveikinęs su Kauno medicinos universitetu (KMU) būsimasis medikas Josephas (vardas pakeistas) grįš atgal į savo gimtinę – Izraelį.
"Ar yra skirtumas kokioje šalyje įgytas išsilavinimas? Svarbiausia juk diplomas", – šyptelėjo tamsaus gymio vyras. Išgirdęs, apie ką bus pokalbis, absolventas sutiko išsakyti savo nuomonę, tačiau paprašė vieno dalyko – privatumo. "Kas žino, gal dar tęsiu studijas", – puse lūpų prasitarė Josephas.
Užsienietis neslėpė, kad jo pasirinkimą lėmė vienintelė priežastis – pigus mokslas. "Bent jau toks jis buvo, kai aš atvykau į Lietuvą. Per pastaruosius dvejus metus viskas labai pabrango", – pastebėjo jaunas vyras.
2003 m. atvykęs į Lietuvą, Josephas pasirašė sutartį, kuria pažadėjo kasmet mokėti po 4100 eurų (apie 14 tūkst. litų). Studento skaičiavimais, studijos šiame universitete jam kainavo per 80 tūkst. litų. Kalbėti apie aukštojo mokslo kokybę visos Lietuvos mastu užsienietis nepanoro, tačiau sutiko pasidalyti mintimis apie KMU. "Nežinau, kaip kitur, tačiau šioje aukštojoje mokykloje labai žemas lygis. Ar normalu, kad nieko nemokantis studentas gauna aukščiausius įvertinimus? Medicina – mokslas, reikalaujantis tikslumo. Spėjimų čia negali būti", – tikino užsienietis.
Atvyksta iš įvairių šalių
Vytauto Didžiojo universitetą (VDU) kasmet pasirenka maždaug pusšimtis studentų iš Italijos, Ispanijos, Prancūzijos, Lenkijos, Latvijos ir kitų šalių.
Pasak tarptautinių ryšių tarnybos darbuotojų, diplomus šioje aukštojoje mokykloje praėjusią savaitę atsiėmė vienuolika lenkų, keturi latviai, vienas baltarusis ir vokietis.
"Maždaug prieš dešimtmetį jaunuoliai į Lietuvą atvažiuodavo norėdami geriau pažinti šalies kultūrą. Dabar studentai studijas renkasi kryptingai, tvirtai žinodami, kokiu tikslu atvažiavo į šią šalį", – kalbėjo Tarptautinių ryšių tarnybos vyresnioji specialistė Jurgita Pilypaitė.
Dabar nemažai atvykėlių renkasi Ekonomikos ir vadybos studijas. Pasitaiko jaunuolių, kuriuos į Lietuvą atveda lingvistinis interesas.
"Rinktis studijas Lietuvoje man patarė vienas Trento universiteto dėstytojas. Bet tai ne vienintelė priežastis", – pasakojo ekonomikos studentas iš Italijos Matteo Agnolinas. 23-erių jaunuolis neslėpė norėjęs labiau pažinti šią Europos šalį ir praplėsti akiratį. Jis gyrė tiek VDU studijų sistemą, tiek draugiškus šios šalies žmones. "Klausiate, ar čia brangus mokslas? Manau, kad ne. Žinoma, jei jį padarytų nemokamą, studentai labai apsidžiaugtų, ypač tie, kurie turi planų ateičiai", – šyptelėjo studentas.
Kauno aukštąsias mokyklas baigę užsieniečiai
Kauno medicinos universitetas – 53.
Kauno technologijos universitetas – 4.
Vytauto Didžiojo universitetas – 17.
Lietuvos žemės ūkio universitetas – 0.
Lietuvos kūno kultūros akademija – neturi duomenų.
Naujausi komentarai