Šv. Onos bažnyčia vakar pradėta skenuoti lazeriu. Netrukus skaitmeninis trimatis bažnyčios vaizdas internete bus matomas visame pasaulyje.
Tokį projektą įgyvendinti nusprendė amerikiečių nepelno organizacija "CyArk". Ji pasamdė daugybę garsiausių pasaulio statinių skenavusį vokiečių inžinierių biurą, kuriam atlikus darbus trimatis bažnyčios vaizdas bus paskelbtas "CyArk" interneto svetainėje. Joje galima išvysti ir kitų garsių pasaulio kultūros paveldo objektų.
Lietuvos ir Vilniaus biudžetui šalies kultūros objekto įamžinimas nieko nekainuos. Visas darbų išlaidas padengs amerikiečiai. Skenavimo rezultatai liks ir Bažnyčiai, ir valdžios institucijoms. Todėl šie duomenys galės būti panaudoti statiniui rekonstruoti, jeigu, tarkime, bažnyčia sudegtų, ją nuniokotų gamtos stichija ar ištiktų kita nelaimė. Bažnyčią apvogus ir prireikus nustatyti, kokie objektai statinyje buvo, skenavimo duomenys taip pat pagelbės.
Darbus atliekančio vokiečių biuro vadovas Ervinas Christoforas sako, kad internete prieinamas trimatis nuskenuotos bažnyčios vaizdas galėtų būti puiki mokymo priemonė vaikams.
– Galbūt pirmą skenavimo dieną jau spėjote atrasti ką nors netikėta?
– Pirmiausia mes nuskenuojame bažnyčią. Tada aprašome kiekvieną nuskenuotą detalę. Antru etapu analizuosime skenavimo rezultatus.
– Kokius kultūros paveldo objektus jums iki šiol teko skenuoti?
– Neseniai teko skenuoti vieną labai įdomią bažnyčią Pietų Prancūzijoje. Šį pavasarį buvome Irake, skenavome kai kuriuos objektus Bagdade ir Babilono mieste. Neseniai dirbome Turkijoje, dabar dirbame prie vienos bažnyčios Olandijoje.
– Ką netikėta skenuojant pastatus tenka atrasti?
– Dažnai nustatome pastato deformaciją. Taip pat kartais nustatome, kad skiriasi akmenų, panaudotų pastato statybai, spalva. Pagal tai nustatome, kad plytos yra iš skirtingų epochų, kad jas gaminant buvo naudotos skirtingos technologijos.
Pavyzdžiui, pažvelkime į Šv. Onos bažnyčios fasadą. Jame yra trys skirtingos spalvos. Pagal tai galime nustatyti, kad šios plytos yra iš skirtingų laikotarpių – vienos galbūt iš XX a., kitos – iš XIX a., trečios galbūt likusios nuo XVI a.
Kartais skenuojant pastatus tenka sienose pastebėti įtrūkimų, kurie nematomi plika akimi. Panaudojant mūsų turimas technologijas, galima nustatyti, kaip pastatai keičiasi. Pavyzdžiui, Pizos bokštas Italijoje anksčiau labai krypo, tačiau dabar šis procesas sustojo, bokštas nebekrypsta.
– Minėjote, kad teko dirbti Irake. Galbūt skenuodami senovinius pastatus sužinojote kokios nors netikėtos informacijos?
– Irake buvo atlikta daugybė renovacijos darbų, kai šalį valdė Saddamas Husseinas. Tačiau šie darbai nebuvo atlikti tinkamai. Apie tai iki šiol diskutuoja kultūros paveldo specialistai.
Dabar nuvykti į Iraką nėra taip paprasta. Šalis nesaugi, todėl negali su dvidešimties žmonių komanda nuvykti į Babiloną ir viską išanalizuoti. Jeigu ten dirbi, tau skiriama apsauga, šalia stovi vyrai su ginklais. Be to, Irake mes buvome apsistoję labai trumpai – tik vieną savaitę.
– Kodėl organizacija "CyArk" nori nuskenuoti žinomus pasaulio kultūros paveldo objektus?
– Pasaulyje, ypač Azijoje ar Afrikoje, daugelis šalių neturi pinigų kultūros paveldo objektų restauracijai. Pasaulyje yra daugybė vietų, kurios tikriausiai bus sunaikintos per artimiausius 50 metų, nes jų lankymas neatneša pinigų.
Tokių kultūros objektų skenavimas yra savotiška išeitis. Objekto nuskenavimas, jo įkėlimas į archyvą ir publikavimas interneto svetainėje yra tų kultūros vertybių išsaugojimas ateities kartoms, bent jau virtualiai.
Grįžtant prie Šv. Onos bažnyčios, planuojame, kad galbūt po trijų mėnesių nuskenuotas šios bažnyčios vaizdas jau bus paskelbtas interneto svetainėje.
Nuskenuoti objektai – labai svarbi ir naudinga priemonė švietimui mokyklose. Vaikai dabar auga su vadinamaisiais trimačio vaizdo žaidimais. Jeigu tu vaikui parodysi trimatį pastato vaizdą ir parodysi galimybes, kaip galima šį pastatą išanalizuoti, tai visiškai pakeis vaiko mąstymą.
Naujausi komentarai