Vasaris kviečia pažinti Vilnių per literatūrą: naujas maršrutas ir knygų rekomendacijos

  • Teksto dydis:

Miesto pažinimo platforma „Neakivaizdinis Vilnius“ vasario mėnesį dedikavo knygoms apie Vilnių, skaitymui ir kalbai – juk kai už lango tyliai sninga ir spaudžia šaltukas, nieko nėra geriau, nei jaukiai įsitaisyti su knyga. Tačiau pažinti sostinę per literatūrą galima ne tik ją skaitant, todėl šalčio nepabūgę miestiečiai kviečiami prisiminti literatūrinius pasivaikščiojimo maršrutus bei išbandyti naująjį maršrutą „Kalbos keliu“.

Kas sieja Martyną Mažvydą ir Odesą? Kokius įžadus ir kur davė Simonas Daukantas? Kokiomis aplinkybėmis su būsima žmona susipažino prezidentas Antanas Smetona? Atsakymus į šiuos klausimus ras keliaujantys „Kalbos keliu“.

Vingiuotas lietuvių kalbos kelias Vilniuje

Vilnius – pasauliui atviras miestas, neįsivaizduojamas be lietuvių kalbos, tačiau taip buvo ne visada. Kai XIII–XV a. lietuviai vieninteliai iš baltų sukūrė savo valstybę, lietuvių kalba buvo tik šnekamoji. Su Vakarų Europa susirašinėta lotyniškai, o su Rytų Europa – senąja kanceliarine slavų kalba. Lietuvių rašomoji kalba atsirado apie XVI a., bendrinė lietuvių kalba susiformavo XIX a. pab. – XX a. pr. Bėgant amžiams keitėsi požiūris į lietuvių kalbą, jos vartosenos erdvė, pamažu keitėsi ir pati kalba. Prieš tapdama tokia, kokia yra dabar, lietuvių kalba nuėjo sudėtingą kelią. Vilnius yra viena svarbiausių šio kelio stočių.

Šiame mieste dėtos didžiulės pastangos įtvirtinti lietuvių kalbą kasdieniame ir oficialiame gyvenime, įteisinti ir išsaugoti. Viskas svarbu – lietuviškos maldos, gramatikos, žodynai, laikraščiai, mokymosi ir mokslo įstaigos, bibliotekos, kalbai atsidavę žmonės. Einantys „Kalbos keliu“ ras įkvėpimo pažinti save, savo kalbą ir miestą. Maršrutą galima rasti www.neakivaizdinisvilnius.lt. Vasario 27 d. 12 val. maršrutą pristatys jo kūrėjos – „Neakivaizdinio Vilniaus“ „Facebook“ paskyroje vyks nemokama virtuali ekskursija.

Skaitymo mėnuo

Naujas maršrutas – ne vienintelis „Neakivaizdinio Vilniaus“ pasiūlymas skaitymo mėnesiui. Tai puiki proga išbandyti kitus su literatūra susijusius maršrutus, kurie ne tik leis pamatyti sostinę per literatūrą, bet ir paskatins atsiversti ne vieną Vilniaus įkvėptą knygą. Miestas kaip veiksmo vieta, kaip išgyvenimų erdvė, kaip meilės objektas – visa tai maršrute „Literatūrinis Vilnius“. Garsiojo „Vilniaus pokerio“ maršrutas patiks melomanams – čia rasite garso takelį pasivaikščiojimui po knygos veikėjo Vytauto Vargalio Vilnių. „Vilniaus geto knygnešiai“ primins apie žydų knygas ir kitas kultūros vertybes saugojusią „Popieriaus brigadą“.

Kad netrūktų idėjų, ką skaityti apie sostinę, „Neakivaizdinis Vilnius“ paruošė miesto studijų literatūros sąrašus – rekomendacijas knygų, kurios leis pažinti Vilnių, gilintis į jo istoriją ir dabartį, atrasti Vilniaus įkvėptus grožinės literatūros rašytojus. Jau galima susipažinti su Kultūrų, Istorijos, Architektūros, Menų, Literatūros, Gamtos, studijų literatūros rekomendacijomis, taip pat su leidinių vaikams ir jaunimui sąrašu. Tiesa, organizatoriai kviečia ne tik skaityti knygas, bet ir jungtis prie diskusijų „Facebook“, rekomenduoti savo mėgstamus kūrinius bei laimėti knygas.

Visa informacija www.neakivaizdinisvilnius.lt.

Maršrutais vaikščioti kviečiama saugiai, laikantis karantino apribojimų – dėvint kaukę, po vieną ar tik su artimiausiais šeimos nariais.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių