Kauno rajono moksleiviai raginami platinti anketas, kuriose prašoma įvertinti politinių partijų veiklą, žiniasklaidos priemones. Apklausos rengėjai aiškina, kad tai daroma gavus vietos valdžios leidimą.
Liepė platinti anketą
Kauno rajono moksleiviai iš mokyklos namo parsinešė anketas, kuriose prašoma atsakyti į klausimus, susijusius ne tik su rajono gerove.
Rajono valdžia, pasitelkusi mokinius, siekia išsiaiškinti ir jų tėvų politines simpatijas, prašo įvertinti žiniasklaidos priemones ir kaip pagerinti valdžios santykius su rajono gyventojais.
Švietimo ministerijos atstovai teigia, kad tokiose apklausose nei mokiniai, nei mokytojai neturėtų dalyvauti.
„Į Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus posėdį mokyklų direktorių pavaduotojai ir socialiniai pedagogai buvo pakviesti pasitarti apie nusikaltimų prevenciją. Tačiau apie tai kalbėta vos kelias minutes. Susirinkimo tikslas buvo visai kitas. Iniciatyvos ėmėsi viena neprisistačiusi viešnia. Ji išdalijo gyventojų apklausai skirtas anketas. Nurodė, kad turime jas išdalyti mokiniams, o šie – parnešti tėvams. Liepta po trijų dienų anketas surinkti ir pasistengti, kad visi jas užpildytų“, – „Kauno dienai“ pasakojo vienos rajono mokyklos socialinė darbuotoja (jos pavardė redakcijai žinoma).
Moteris piktinosi, kad turi atlikti pedagogams nepriklausantį darbą: versti mokinius įsitraukti į politinius žaidimus. Mokykla turi būti depolitizuota, joje – ne vieta įvairaus pobūdžio anketoms platinti.
Verčia ne pirmąkart
Apklausa skirta rajono seniūnijų gyventojams. Kai kurie 176 klausimų susiję su politika. Pedagogus sukvietusi ir anketas jiems leidusi dalyti Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Zita Jankauskaitė teisinosi, kad tai darė ne savo noru.
„Su manimi tokių dalykų niekas nederina, aš tik vykdau nurodymus. Anketas platinti esame priversti ne pirmą kartą. Tai daryti atsibodo, žinome, kad apsunkiname mokytojus“, – pripažino specialistė, tačiau neatskleidė, kas privertė ją taip pasielgti.
Skyriaus vedėjo pavaduotoja Nijolė Bendikienė paaiškino, kad apklausą vykdo Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių tyrimų laboratorija. Ji teigė apklausos būdui nesiryžusi prieštarauti, nors ir suprato, kad pedagogams tai – papildomas krūvis. „Nieko blogo nematau. Kas pagelbės tyrėjams, jei ne mokykla?“ – svarstė valdininkė.
Pasipriešino tik viena
Domeikavos gimnazijos socialinė pedagogė Dalia Vilkevičiūtė atsisakė vykdyti rajono valdžios nurodymą platinti anketas.
„Jei užsakytas tyrimas, turi būti ir komanda, kuri juo rūpinasi. Tai – ne pedagogų darbas. Turime daugybę kitų rūpesčių. Keista, kad papildomi įpareigojimai mokytojams kraunami su mero palaiminimu“, – piktinosi pedagogė.
Principinga buvo tik ji viena. Vienas Domeikavos gimnazijos vadovų pats nuvažiavo ir į mokyklą parvežė šias anketas. Gimnazijos direktorius Dalius Vibrantis anketas išdalyti įpareigojo kitą specialistę. Pastaroji neprieštaravo.
D.Vibrantis teigė neįžvelgiąs čia jokios problemos: mokytojai turi būti tarpininkais tarp valdžios ir gyventojų.
Raudondvario gimnazijos direktorius Ilmaras Embrechtas mano, kad savivaldybė nuėjo lengviausiu keliu. „Mus nesunku paspausti, esame tiesiogiai jai pavaldūs. Tų anketų jau per daug, įvairiausios apklausos vykdomos nuolat. Mokytojai nebenori imtis šių darbų, tai tikrai ne jų pareiga“, – guodėsi mokyklos vadovas.
Karmėlavos J.Bučo gimnazijos moksleivio tėvas Romas Z. įsitikinęs, kad toks apklausos būdas pasinaudojant moksleivių tėvais – priešrinkiminis šou, kai kurių partijų bandymas laimėti sau dividendų. Vyras įsitikinęs, kad politiniuose žaidimuose mokykla neturėtų dalyvauti.
Žino tik meras
Kauno rajono meras Valerijus Makūnas gynėsi, kad šia gyventojų apklausa bus pasinaudota rinkiminėje kovoje. Jis tikino, kad KTU sociologijos laboratorijai atlikti tyrimą apie strateginį rajono seniūnijų vystymąsi buvo užsakyta prieš dvejus metus.
Dabar rajono taryba esą nusprendė pasitikrinti, kaip nuveiktus darbus vertina gyventojai. Anketas nutarta platinti pasitelkus bendruomenių centrus ir mokyklas.
„Manome, kad taip sutaupysime pinigų ir greičiau pasieksime visas socialines žmonių grupes. Strateginę rajono vystymo programą rengė visos politinės partijos, tad norime žinoti, ar gerai dirbame žmonių labui“, – savo argumentus dėstė V.Makūnas.
Savivaldybė KTU sociologams už tyrimą (anketos klausimyno parengimą) sumokėjo 20 tūkstančių litų. Mero aiškinimu, jei sociologai būtų vykdę dar ir gyventojų apklausą, tai būtų kainavę papildomus 70 tūkstančių litų. Tiek pinigų savivaldybė esą neturi, todėl į pagalbą pasitelkė mokyklas.
Kartu su meru kreipimąsi į gyventojus pasirašęs rajono savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Bancevičius gynėsi tik iš „Kauno dienos“ žurnalistų išgirdęs, jog į apklausą įtraukti mokiniai ir mokytojai.
„Juokus krečia sociologai. Apklausa tikrai skirta ne mokiniams ir mokytojams“, – buvo nustebintas administracijos vadovas.
Anketos virs disertacijomis
Tyrimui vadovavęs KTU Sociologinių tyrimų laboratorijos vadovas profesorius Gediminas Merkys pranešė, kad Kauno rajono gyventojams bus išdalyta apie du tūkstančiai anketų. Platinti jas mokykloje leido meras. Tokį tyrimo metodą sociologai taiko ir kitose savivaldybėse. Anketos pildomos anonimiškai, paprastai jų grąžinama maždaug pusė.
Tyrimų vadovas aiškino, kad mokyklos privalo bendradarbiauti su seniūnija, nes tyrimas esą svarbus visiems gyventojams. Bet profesorius neslėpė, kad, apibendrinę tyrimų rezultatus, jų rengėjai žada parašyti kelias mokslų daktaro disertacijas.
Anketos klausimas
Įvertinkite dabartinį visuomeninį politinį gyvenimą, partijų ir vietos bendruomenių veiklą:
Vietos bendruomenių aktyvumą, jų veiklos naudingumą.
Seniūnijos tarybos aktyvumą, jos veiklos naudingumą.
Rajone veikiančių nevyriausybinių organizacijų aktyvumą, naudingumą.
Lietuvos socialdemokratų partijos Kauno rajono skyriaus veiklą.
Naujosios sąjungos Kauno rajono skyriaus veiklą.
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ Kauno skyriaus veiklą.
Liberalų ir centro sąjungos Kauno rajono skyriaus veiklą.
Liberalų sąjūdžio Kauno rajono skyriaus veiklą.
Krikščionių demokratų partijos Kauno rajono skyriaus veiklą.
Valstiečių liaudininkų sąjungos Kauno rajono skyriaus veiklą.
Darbo partijos Kauno rajono skyriaus veiklą.
Tėvynės sąjungos Kauno skyriaus veiklą.
Kita partija (įrašykite).
Rajono tarybos veiklą.
Šaltinis: Kauno technologijos universitetas, Socialinių tyrimų laboratorija.
Regina Klepačienė
Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo organizavimo skyriaus vedėja
Tokios visuomenei skirtos apklausos nėra blogas dalykas. Tačiau svarbu, kokiu būdu jos vykdomos. Jei klausimai būtų tik apie ugdymo įstaigų kokybę, mokymo sąlygas mokyklose, užklasinę veiklą, mokytojai galėtų anketas platinti tėvams ir sužinoti jų nuomonę. Jei tyrimas apima platesnį interesų ratą ir apklausa turi kitų tikslų, mokyklą reikėtų palikti ramybėje. Mokykla yra depolitizuota. Mokytojai turėtų būti laisvi nuo tokių įpareigojimų. Tyrimu privalo rūpintis ją vykdančios institucijos, o joms talkinti galėtų seniūnijos, bendruomenių centrai. Pedagogai ir taip labai užimti, ypač dabar, baigiantis mokslo metams ir prasidėjus egzaminams. Tad užkrauti jiems tokių papildomų darbų negalima. Savivaldybės, kurioms gyventojų apklausos aktualios, turėtų pasitelkti kitokius jų organizavimo metodus.
Naujausi komentarai