Vilniuje kitąmet tikimasi pradėti paminklo A. Smetonai statybą

Kitąmet Vilniuje turėtų būti pradėti paminklo tarpukario prezidentui Antanui Smetonai statybos darbai.

Nutarta, kad bus įgyvendinamas konkurse pirmą vietą laimėjęs projektas „622522“.

„Su jo autoriais pasirašyta autorinė licencinė sutartis, jiems perduotos autorių teisės“, – BNS sakė Kultūros ministerijos atstovė Jana Mikulevič.

Anot jos, visi projekto įgyvendinimo darbai turėtų būti pradėti kitąmet.

Vyriausybės rengtą paminklo Antanui Smetonai konkursą laimėjo knygos atvartą arba atvirlaiškį su šio tarpukario prezidento portretu vaizduojanti skulptūra.

Projekto autorių nuotr.

Jo autoriai – Gediminas Antanas Sakalis, Kazys Venclovas, Indrė Rakauskaitė – pasirinko akcentuoti A. Smetonos ne politiko, o visuomenininko, kalbos normintojo, redaktoriaus, knygų ir vadovėlių leidėjo veiklą.

„Todėl vizualinei estetikai pasirenkama ne tiek portretiška ar figūrinė kompozicija, kiek knygos atvartą simbolizuojanti trafaretiška meninė raiška, kylanti iš jo (A. Smetonos – BNS) visuomeninės veiklos signifikantų“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Skulptūrą siūloma gaminti iš rūdijančio plieno. Autorių teigimu, tai atliepia simbolinę idėjos įkrovą – atminties ir istorijos kintamumą, laiko poveikį bei tapatumą su aplinka.

„Skulptūrai naudojama geležis apeliuoja į „geležinės valios“ metaforą, kuri nesunkiai identifikuojama su A. Smetonos asmenybe. Ši medžiaga taip pat referuoja į tvarumą, solidumą per medžiagos simboliką – tad pati skulptūrinio objekto materija įgauna specifinę ženklinę įkrovą. Skulptūrinė plastika – minimalistiška, neperkrauta, aiškiai suvokiamos formos“, – rašoma projekto aiškinamajame rašte.

Pagal autorių skaičiavimus, paminklas turėtų kainuoti per 45 tūkst. eurų, o visas projekto įgyvendinimas – 233 tūkst. eurų.

Paminklą planuojama pastatyti Vilniuje prie Gedimino prospekte 13-uoju numeriu pažymėto pastato, kitapus Vinco Kudirkos aikštės. Šioje vietoje 1918-aisiais stovėjusiame, iki šių dienų neišlikusiame pastate dirbo Lietuvos Valstybės Taryba, jos pirmininko pareigas ėjo A. Smetona, taip pat veikė Lietuvos valstybės pirmieji Ministrų kabinetai, vadovaujami Augustino Voldemaro ir Mykolo Šleževičiaus. Čia pradėtas leisti ir nepriklausomos Lietuvos pagrindinių valstybės įstatymų ir valdžios įsakymų periodinis informacinis leidinys „Laikinosios Vyriausybės žinios“.

A. Smetona Lietuvos prezidento pareigas ėjo 1919–1920 ir 1926–1940 metais. Jis žuvo 1944 metais, kilus gaisrui namuose Jungtinėse Valstijose.

Lietuviai pripažįsta A. Smetonos nuopelnus dėl atkurto Lietuvos valstybingumo įtvirtinimo tarpukariu, valstybės pažangos tuo metu, tačiau kartais prieštaringų vertinimų sulaukia jo atėjimas į valdžią perversmo būdu ir pasitraukimas iš Lietuvos sovietų okupacijos akivaizdoje.

Prezidentas Gitanas Nausėda A. Smetoną yra pavadinęs Lietuvos valstybingumo simboliu.NAUJAUSI KOMENTARAI

kaunietis

kaunietis portretas
puiku,labai reikia

Aisku

Aisku portretas
Labai gerai...Vel Kaunas tures nauja paminkla...CHA-CHA-CHA..

Kęstas

Kęstas portretas
A. Smetona labai nustebtų. Politikai ir verslininkai mums kuria getų ir revoliucijų Lietuvą. "„Luminor“ ekonomistas Ž. Mauricas atkreipia dėmesį, kad imigrantai dažnai įdarbinami nepaisant Darbo Kodekso reikalavimų, tokie darbuotojai išnaudojami ir dirba ilgiau, apskaitomas ne visas darbas, galimi atlyginimai „vokeliuose“. Ir, be abejo, tos socialinės problemos lieka spręsti mums – pelną privatizuoja, o nuostolius nacionalizuoja. Nesutvarkiusi imigracijos politikos Lietuva rizikuoja – besikliaudama pigiu darbu gali atsilikti technologiškai. „Tos šalys, kurios įsileido daug asmenų, dabar turi daug iššūkių. Ten susiformuoja atskiri getai, atskiros bendruomenės gyvena iš socialinių išmokų ir net nesivargina integruotis, bet po to dar ir pradeda kelti netvarką." Informacinių technologijų laikais baltarusiai ir ukrainiečiai greitai susiorganizuoja atimti ir pasidalinti kovos su korupcija vardan (kas čia pas mus be nuodėmės?). (Apie mokslą-studijas-ekonomiką.)
VISI KOMENTARAI 46
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių