Pereiti į pagrindinį turinį

Lukašenka nusitaikė į septintąją kadenciją

2025-01-23 11:33
Viljama Sudikienė (ELTA)

Sekmadienį baltarusiai balsuos per prezidento rinkimus, 70 metų Aliaksandras Lukašenka kandidatuoja septintajai kadencijai, kad pratęstų jau 30 metų trunkantį savo valdymą, per kurį sutriuškino visą opoziciją ir padėjo sąjungininkei Rusijai įsiveržti į Ukrainą.

Lukašenka nusitaikė į septintąją kadenciją
Lukašenka nusitaikė į septintąją kadenciją / Scanpix nuotr.

Buvusios sovietinės respublikos, turinčios sienas su Europos Sąjunga, Ukraina ir Rusija, vadovo mandatą opozicija jau pavadino „suklastotu“. Europos Parlamentas paragino tarptautinę bendruomenę nepripažinti rinkimų rezultato.

Po rinkimų 2020 m. A. Lukašenka ėmėsi plataus masto susidorojimo su precedento neturėjusiais masiniais protestais.

Prieš šiuos rinkimus opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, 2020 m. buvusi A. Lukašenkos varžove ir pabėgusi iš šalies į Lietuvą, sakė, kad ketverius metus trunkančios represijos iš tiesų įbaugino baltarusius.

Po Kremliaus padu

Nuo 1994 m. A. Lukašenka sutriuškino kelias protestų prieš jo valdžią bangas. Pastaroji ir rimčiausia kilo 2020 m. rugpjūtį ir truko kelis mėnesius. Į gatves išėjo dešimtys tūkstančių baltarusių.

Sukrėstas A. Lukašenka, remiamas Rusijos prezidento Vladimiro Putino, sustiprino savo valdžią suėmimais, daugeliui metų sukišo į kalėjimus oponentus, žurnalistus, aktyvistus ir paprastus protestuotojus. Jungtinių Tautų duomenimis, daugiau nei 300 tūkst. baltarusių iš devynių milijonų gyventojų dėl politinių priežasčių pabėgo iš šalies, daugiausia į Lenkiją.

Siekdamos nubausti už šias represijas, Vakarų valstybės įvedė griežtas sankcijas Baltarusijai, tai paskatino A. Lukašenką sustiprinti sąjungą su Kremliumi ir atsisakyti jam būdingos laviravimo tarp Maskvos ir Vakarų politikos.

2022 m. vasarį A. Lukašenka leido Rusijai iš Baltarusijos įsiveržti į Ukrainą. 2023 m. Rusija dislokavo Baltarusijoje taktinius branduolinius ginklus – tai grėsmė Ukrainai, taip pat Latvijai, Lietuvai ir Lenkijai, visoms NATO narėms, besiribojančioms su Baltarusija.

„Žmonės turi būti pasirengę“

Ūsuotas A. Lukašenka – spalvingas personažas, mėgstantis rodytis su karine uniforma, prie traktoriaus vairo ar su ginklu rankoje – save pateikia kaip stabilumo šaltinį, priešingą karo chaosui Ukrainoje.

Jo spaudos tarnyba praėjusį mėnesį išleido knygą „Mūsų prezidentas“, kurioje A. Lukašenka vaizduojamas kaip mylintis ir atsakingas vadovas. Knygoje yra nuotrauka, kurioje A. Lukašenka matomas per 2020 m. protestus pasirodęs su automatu rankose.

Stambaus stoto A. Lukašenka, buvęs kolūkio pirmininkas, taip pat mėgsta lankytis gamyklose ir ūkiuose. Jis su pasididžiavimu kalba apie sovietmetį primenančią savo šalies ekonomiką, daugiausia kontroliuojamą valstybės.

Neseniai A. Lukašenka pareiškė, kad rinkimų debatai jį ne itin domina. „Dabar ne laikas diskutuoti“, – sakė jis. Varžytis su A. Lukašenka parinkti keturi menkai žinomi kandidatai, neatstovaujantys jokios tikros opozicijos.

Sausį vienoje bažnyčioje sakydamas kalbą A. Lukašenka kalbėjo apie būtinybę parengti „kitą kartą“ valdyti Baltarusiją. Vienas iš trijų jo sūnų Nikolajus nuo seno laikomas potencialiu įpėdiniu.

Žmogaus teisių organizacijų teigimu, Baltarusijoje yra daugiau nei 1000 politinių kalinių, daugelis jų neturi galimybės susisiekti su advokatais ar bendrauti su artimaisiais.

S. Cichanouskaja ragina baltarusius per rinkimus neprotestuoti, o sulaukti tinkamo laiko. Jos vyras Sergejus Cichanouskis sėdi Baltarusijos kalėjime, nuo 2023 m. kovo jam neleidžiama susisiekti su žmona.

„Aš tikrai nenoriu, kad šiuo metu žmonės veltui paaukotų savo laisvę. Prašau žmonių išsaugoti save iki iš tikrųjų tinkamos akimirkos. Ji tikrai ateis, ir žmonės turi būti pasirengę“, – sakė S. Cichanouskaja.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra